BRATISLAVA. Najviac zrejme získa Smer-SD vďaka zákonu o preukazovaní pôvodu majetku, naopak povinné hranie hymny na školách, ktoré presadila SNS, vraj môže odradiť aj národne orientovaných voličov.
"Mnohé normy boli schválené len preto, aby stranám pomohli v predvolebnej kampani," povedal ČTK prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied pripomenul, že prijímanie "populárnych" zákonov tesne pred voľbami s cieľom získať si voličskú podporu je bežnou praxou.
Predvolebný charakter mala podľa politológa Michala Horského aj posledná schôdza parlamentu za prvej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), na ktorej bolo najmä pod tlakom vtedajšej koaličnej SDĽ prijatých niekoľko sociálnych zákonov.
SNS si u voličov poškodili
"Smer-SD potreboval aj za cenu istej bezzubosti prehnať normu o preukazovaní pôvodu majetku cez parlament, keďže je jednou z hlavných tém strany," poznamenal Horský. Národniari zas podľa neho chceli zabodovať vlasteneckým zákonom, ĽS-HZDS sa svojim priaznivcom pokúsila zavďačiť znížením dane z pridanej hodnoty na predaj z dvorov.
"Účinok na voličov je však najmä v prípade SNS sporný, keďže zákon vyvolal vlnu nevôle," upozornil Horský. Proti povinnému hraniu hymny na školách v stredu protestovala asi tisícka ľudí, zákonom vnútenú výchovu k vlastenectvu opakovane kritizovali aj učitelia či zástupcovia miest a obcí.
Smer je na tom z koalície najlepšie
Oslovení politológovia sa zhodli, že prijaté zákony popularitu koaličných strán zásadne nezvýšia. "Smeru-SD to môže priniesť nejaké politické body, ĽS-HZDS a SNS však veľa nezískajú," poznamenal Marušiak. Upozornil, že z nižšej DPH na predaj z dvorov bude ťažiť len veľmi málo ľudí. "Zrejme išlo skôr o krok v prospech poľnohospodárskej lobby, ktorá môže vykazovať rôzne transakcie ako predaj z dvora za nižšiu DPH," dodal.
Otázny je podľa Mesežnikova aj efekt vlasteneckého zákona. "SNS sa po medializovaných korupčných škandáloch nemôže spoliehať, že volič zabudne a zvezie sa na vlasteneckej vlne, ktorá vyvolala navyše silný odpor," uviedol. Národniari už prišli pre kontroverzné rozhodnutia svojich nominantov o ministerstvo životného prostredia, pre sporný tender dnes prezident odvolal ministra výstavby Igora Štefanova (nominant SNS).
Parlament by sa mal v súčasnom zložení zísť poslednýkrát v máji, v poradí 50. schôdza tohto volebného obdobia však môže mať okrem slávnostnej údajne aj pracovnú časť spojenú s hlasovaním o zákonoch. Aktuálny prieskum agentúry MVK však ukázal, že súčasné strany koalície by po voľbách väčšinu v snemovni nezískali. Hoci sa Smer-SD dlhodobo teší najvyššej popularite, SNS by sa podľa sondy do parlamentu nedostala.