BRATISLAVA. Na Slovensku ročne pribudne niekoľkonásobne viac pacientov, u ktorých prepukne ochorenie obličiek, než lekárov, ktorí ich liečia. Minulý rok rady lekárov neposilnil ani jeden nefrológ, špecialista na liečbu obličiek.
Na skryté ochorenie, ktoré nebolí, môže podľa Martina Demeša hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu, trpieť až jedenásť percent slovenskej populácie.
Ochorenia na Slovensku pacienti na dialýze: okolo 3000 ich ročný prírastok: okolo 1000 pacienti vo vážnom štádiu ochorenia: asi 30tisíc choré obličky: až 750tisíc ľudí ročný nárast pacientov: 7 percent ročný nárast nefrológov: 2 percentá počet nefrológov: 294
Závažnosť tohto ochorenia si ľudia po celom svete pripomenuli počas včerajšieho svetového dňa obličiek.
„V Európe je ročne sedempercentný nárast pacientov a dvojpercentný špecialistov nefrológov. Takže nožnice sa otvárajú,“ hovorí Demeš. Na Slovensku je podobná situácia. Odborník vysvetľuje, že kým po minulé roky sa u nás ročne atestovalo osem až desať nefrológov, minulý rok žiadny a teraz na jar pribudnú dvaja. Zatiaľ je však situácia zvládnuteľná.
Do dialyzačnej liečby sa ročne dostane okolo tisíc nových pacientov. Tento počet je však len vrcholom ľadovca. Na dialýze sú totiž ľudia v poslednom, piatom štádiu ochorenia. Choroba začína byť vážnou už od tretieho stupňa.
Demeš odhaduje, že na Slovensku je až 30tisíc ľudí, ktorí majú vážne ohrozené obličky. Až 750tisíc obyvateľov Slovenska má podľa odborníkov choré obličky, hoci o tom nevie.
„Bohužiaľ, je to zákerné ochorenie, lebo nebolí,“ hovorí. Prvé ťažko identifikovateľné príznaky sa objavujú až v treťom štádiu ochorenia. „Drobná únava či pobolievanie hlavy,“ vysvetľuje nefrológ. Keď však ochorenie prepukne do obličkovej koliky, spôsobuje jednu „z najkrutejších bolestí, ktorá vôbec existuje“.

Beata
Balogová
