Tender na propagáciu operačného programu životné prostredie bol podľa týždenníka Trend niekoľkonásobne predražený. Slota tvrdí, že o tom nič nevie.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia pravdepodobne preplácalo za rôzne služby predražené sumy rovnako ako ministerstvo výstavby v prípade nástenkového tendra. Zistil to týždenník Trend.
Zmluva stále platí Ide o zákazku na propagovanie operačného programu životné prostredie, ktorú v roku 2008 získala Agentúra B.R.O.S. Zmluvu uzatvorili v októbri, keď bol ministrom Ján Chrbet z SNS (na snímke). Platí dodnes.
Ide o zákazku za 11 miliónov eur na päť rokov. Zmluva má vypršať v roku 2013. Približne rovnakú sumu stihlo minúť iné ministerstvo pod vedením SNS – výstavby – v nástenkovom tendri.
„Zmluva je podľa príkazu ministra životného prostredia Jozefa Medveďa v štádiu preverovania,“ povedala vo štvrtok hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.
Na otázky, koľko doteraz ministerstvo agentúre vyplatilo, alebo či nepovažuje sumy za predražené, prisľúbila Kaplanová odpovedať v piatok.
Pridrahá reklama Propagácia podľa SNS Zmluvu s agentúrou B.R.O.S. podpísal bývalý minister Ján Chrbet v októbri 2008. Ide o 11 miliónov eur na päť rokov. Firma má zabezpečiť propagáciu operačného programu životné prostredie. Za služby si podľa odhadov časopisu Trend vyúčtovala desaťnásobky ich reálnej hodnoty. B.R.O.S. to odmieta a tvrdí, že ceny sú reálne. Minister Jozef Medveď dal zmluvu preveriť.
Ministerstvo podľa Trendu zaplatilo priveľa za takzvané infodni, reprezentačný stánok, televízne šoty, televízny dokument o čerpaní eurofondov Štvorlístok, ale aj za logá či dizajnmanuál. B.R.O.S. si za dizajnmanuály, ktoré mali 58 strán, vyúčtoval 33-tisíc eur. Iné reklamné agentúry hovoria, že dizajnmanuál s takýmto obsahom stojí približne 10-tisíc eur.
Za 120 infodní si agentúra vyúčtovala 994-tisíc eur, pričom podľa odhadov Trendu to malo stáť reálne maximálne 90-tisíc eur.
To isté sa týka aj ceny výstavného stánku na výstave CONECO 2009 v Bratislave. Ministerstvo zaň zaplatilo 386 231 eur, pričom jeho cena mohla byť okolo 80tisíc eur. Podľa monitoringu televíznych šotov ich malo ministerstvo životného prostredia v televíziách približne za 773-tisíc eur. Reálne však zaplatilo 3,12 milióna eur.
STV vlani odvysielala zadarmo štvordielny publicistický seriál Štvorlístok. Každý diel trval asi pol hodinu a stál 79- tisíc eur. Toľko stojí podľa Trendu týždňové natáčanie seriálu Panelák. O drahých logách v tomto operačnom programe už dávnejšie informoval Konzervatívny inštitút.
Pozrite si reláciu Štvorlístok. Jedna časť stála stála 79-tisíc eur
Ministerstvo zaplatilo podobne ako ministerstvo výstavby za logo aj s dizajnmanuálom premrštených 33-tisíc eur, pričom iné ministerstvá zvládli nakúpiť logo aj za tisíc eur.
Riaditeľka B.R.O.S. Denisa Koložiová označila sumy za „zavádzajúce porovnania“. Bližšie vysvetlenia prisľúbila na piatok.
B.R.O.S. získala zákazku v rokovacom konaní bez zverejnenia po tom, čo prebehla takzvaná súťaž návrhov. Z nej vylúčili dve väčšie reklamné agentúry.
Slota: Ja o tom nič neviem Životné prostredie riadili do augusta 2009 traja nominanti SNS. Potom premiér Robert Fico SNS ministerstvo zobral a od októbra 2009 ho riadi jeho nominant Jozef Medveď.
„Neviem o tom tendri, neviem, ako mám odpovedať, neviem o tom nič,“ odpovedal predseda SNS Ján Slota na otázku, či mu neprekáža, že jeho nominanti predražene nakupujú.
Slota miesto vysvetľovania novinárov odkazuje na iné prípady týkajúce sa bývalej vlády. „Stále vás zaujímajú naši nominanti, tí ostatní vás nezaujímajú,“ sťažoval sa. „To, že je na SNS vypísaná štvanica, je jasné, mnohým by to vyhovovalo, aj našim koaličným partnerom, hlavne bývalej koalícii a súčasnej opozícii,“ myslí si predseda SNS a povedal, že je škoda, že médiá nezaujíma ako pri tuneli Branisko prišiel štát o miliardy.
Rezort nezvládli traja Prvý minister životného prostredia Jaroslav Izák musel z funkcie odísť po tom, čo sa ukázalo, že ministerstvo prideľovalo dotácie na solárne kolektory známym vlastných zamestnancov.
Jána Chrbeta premiér odvolal ani nie po trištvrte roku pre kauzu emisie, keď nebol schopný situáciu vyriešiť sám, ale žiadal rozhodnutie od vlády.
Posledný minister Viliam Turský vydržal vo funkcii ešte kratšie – zhruba tri mesiace. Položila ho predražená zákazka na likvidáciu popolčeka. Po jeho odvolaní prišla SNS o rezort.
Za dizajnmanuál zaplatilo ministerstvo 33-tisíc eur
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
