Bratislava 28. apríla (TASR) - Podpora rodín je popri rovnej dani absolútnou prioritou Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Na tento cieľ sa orientuje šesť návrhov, z ktorých za najdôležitejšie považuje poslankyňa za KDH Anna Záborská daňové prázdniny pre novomanželov, novomanželské nenávratné pôžičky a detské vkladné knižky. Ako uviedla v dnešnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť na finančné krytie týchto opatrení postačí 1,4 miliardy Sk z celkových 1,5 miliardy Sk určených na alimentačný fond, ktoré fond nevyužije.
Podpredsedníčka Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Zuzana Martináková považuje spomínané návrhy za veľmi nereálne a neriešiace podstatu problémov mladých rodín. SDKÚ sa chce podľa nej zamerať na stabilitu rodín prostredníctvom znižovania daňového zaťaženia a sústrediť sa na riešenie bytovej otázky mladých ľudí.
Aj Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) má síce podľa slov poslankyne Oľgy Keltošovej pripravené konkrétne programy pre rodiny za prvoradé však považuje najskôr znížiť nezamestnanosť a veľké sociálne rozdiely medzi regiónmi. Za štyri roky plánuje redukovať nezamestnanosť na 15 percent, mieni znižovať daňové a odvodové zaťaženie adresne v regiónoch s nezamestnanosťou vyššou ako 25 percent a sústrediť sa na bytovú politiku a reformu vzdelávacieho systému.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová nekonkretizovala kroky strany na podporu rodín, keďže Smer podľa nej nechce dávať voličom sľuby, ktoré potom nebude môcť splniť. Ako zdôraznila, najprv treba zlepšiť fungovanie ekonomiky, ktorá je momentálne vo veľmi zlom stave.
Predstaviteľky politických strán sa v diskusii vyjadrili tiež k problematike Fondu náhradného výživného, ktorý by mal od novembra vyplácať matkám náhradné alimenty a tieto potom vymáhať od neplatiacich rodičov. Ako skonštatovala Martináková, takýto fond považuje za dobrý, schválený zákon, ktorý ho upravuje, je však nesystémový. Rezortný minister Peter Magvaši by mal preto na základe odporúčania porady ekonomických ministrov vypracovať jeho analýzu, na základe ktorej sa prezident republiky Rudolf Schuster rozhodne, či zákon podpíše. Záborská si myslí, že suma 1,5 miliardy Sk, ktorá by mala plynúť do fondu, je nadhodnotená a za negatívny následok zákona považuje aj prípadné zníženie zodpovednosti v rodinách.