SME

Američania sledujú našu justíciu podrobne

Americká vláda v správe o ľudských právach upozorňuje na slovenské súdnictvo, korupciu vlády, procesy politikov s médiami.

(Zdroj: Ilustračné - TASR)

BRATISLAVA. Hodnotiaca správa Spojených štátov amerických o dodržiavaní ľudských práv vo svete sa pri časti o Slovensku tento rok výrazne rozšírila. Američania si tradične všimli zlé zaobchádzanie s Rómami, výraznejšie sa však zamerali aj na vývoj v súdnictve. Spomínajú pochybnosti o jeho nezávislosti.

Justícia je podľa správy pod veľkým vplyvom a tlakom vlády. Niektorí sudcovia pociťovali tlak na rozhodovanie pod hrozbou disciplinárnych konaní, či zo strany ministerstva spravodlivosti, alebo Súdnej rady. Práve disciplinárne konania proti sudcom si USA podrobne všímajú.

SkryťVypnúť reklamu

Signály dovnútra Čo si všimli Sudkyňa Anna Benešová tvrdí, že jej disciplinárny návrh súvisí s rozhodovaním o Harabinových žalobách proti médiám. Sudca Peter Paluda má prísť o funkciu, lebo podal na Harabina trestné oznámenie. Sudca Stanislav Sojka má byť potrestaný za sťažnosť na šéfa Jozefa Soročinu prezidentovi.

„Tieto správy nastavujú zrkadlo krajiny. Náš obraz nie je dobrý,“ hovorí právnička Eva Kováčechová. Správu vníma ako varovanie, že niečo treba zmeniť. „Ak si to totiž všimli Spojené štáty, ktoré si všímajú len naozaj závažné porušenia, tak je to výstraha,“ hovorí právnička.

Pred rokom v súvislosti so slobodou prejavu USA upozornili na tlačový zákon. Teraz sa sústredili na odškodnenia politikov pri žalobách proti médiám na sumy niekoľko tisíc eur. Spomínajú prípady premiéra Roberta Fica, predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, aj lídra HZDS Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

Médiá prehrávajú „Ak sa to do správy dostalo, tak to asi nie je obvyklé,“ hovorí šéf slovenskej pobočky Medzinárodného tlačového inštitútu Pavol Múdry. Ako problém vidí najmä výšku odškodnení. „Možno je to aj inde, ale u nás je to príliš častý jav,“ myslí si Múdry, ktorý by bol rád, keby aj správa USA vyprovokovala médiá a politikov k vzájomnému dialógu. „Teraz totiž obe strany po sebe len strieľajú, ale už nediskutujú.“

Pri kapitole sloboda médií si úrad Hillary Clintonovej všimol aj decembrovú tlačovú besedu premiéra s jeho konšpiračnou teóriou o tom, ako sa proti nemu médiá sprisahali.

Hovorí aj o vládnej korupcii, a to najmä odvolávaní ministrov životného prostredia. V súvislosti s popolčekovým tendrom spomína, že hoci „boli odvolaní kľúčoví úradníci na ministerstve pre podozrenia z korupcie, policajné vyšetrovanie sa nezačalo“.

SkryťVypnúť reklamu

Clintonová kritizuje emisie, nástenku, Harabina aj Slotu

BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických vo štvrtok vydalo svoju najnovšiu Správu o ľudských právach (Human Rights Report), v ktorej zhodnotilo stav dodržiavania ľudských práv vo svete v roku 2009. Medzi kritizovanými krajinami bolo aj Slovensko, ktorému vo svojej správe úrad venoval takmer 25 strán.

Všímajú si Harabina, emisie aj nástenku

Ako ministerstvo v úvode na margo Slovenska uviedlo, vláda rešpektuje ľudské práva svojich občanov, avšak niektoré oblasti sú stále problémové.

Medzi ne aj naďalej patrí údajné zlé zaobchádzanie s rómskymi podozrivými; dĺžka predbežného zadržiavania; obmedzovanie slobody vierovyznania; obavy týkajúce sa integrity súdnictva, korupcie vo vláde, na úrovni samospráv a v zdravotníctve; ale aj násilie páchané na ženách a deťoch či spoločenská diskriminácia a násilie páchanie na Rómoch a príslušníkoch iných menšín.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi konkrétnymi prípadmi, ktoré si ministerstvo zahraničia USA všimlo, je zvolenie Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu aj napriek jeho možným osobným kontaktom s osobou podozrivou z organizovanej trestnej činnosti.

Takisto spomína aj preradenie sudkyne Anny Benešovej na súd nižšieho stupňa, čo sa malo údajne stať pre jej nesúhlas rozhodnúť v prospech Harabina súdiaceho sa s denníkom SME, a ďalšie disciplinárne konania proti sudcom kritizujúcich Harabina a stav súdnictva v krajine.

Americké ministerstvo zahraničia vo svojej výročnej správe spomína aj nástenkový tender či predaj emisií.

Ficove obvinenia zo sprisahania médií

V dokumente sa vyskytuje aj zmienka o verejnoprávnych médiách (STV, SRo a TASR), ktoré čiastočne financuje štát a na ich čele sú politickí nominanti. Ako ministerstvo píše, podľa niektorých správ vedenie STV vyvíjalo tlak na oddelenie spravodajstva, aby poskytovalo informácie o krokoch vlády vyznievajúce v jej prospech.

SkryťVypnúť reklamu

V správe sa píše aj o prípade z novembra, keď premiér Robert Fico využil svoje právo na odpoveď podľa tlačového zákona prijatého rok predtým. Premiéra Fica si americký úrad všimol aj v súvislosti s víťazstvom v súdnom spore proti týždenníku Trend.

Do pozornosti ministerstva zahraničia sa dostala tiež jeho decembrová tlačová konferencia, na ktorej obviňoval médiá zo sprisahania proti nemu.

Viaceré žaloby na novinárov

V súvislosti s médiami ministerstvo zaznamenalo aj prípad, keď súčasný predseda najvyššieho súdu Harabin v máji požiadal tri vydavateľstvá a rozhlasovú stanicu o mimosúdne vyrovnanie v celkovej výške 200 tisíc eur, čo vyvolalo obavy, či bývalý minister spravodlivosti nechcel namiesto očistenia svojho mena zastrašovať a vydierať médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi žalobami proti médiám spomínanými v správe je aj septembrové víťazstvo šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara v súdnom spore proti týždenníku Plus 7 dní a žaloba premiéra Fica proti denníku SME.

Predsedu SNS Jána Slotu ministerstvo spomínalo v súvislosti s jeho diskriminačnými vyjadreniami o homosexuáloch, podľa ktorých je jeho strana "proti akémukoľvek podporovaniu týchto chorých vzťahov".

Týranie rómskych chlapcov Slovenskú políciu úrad spomínal v súvislosti s prípadom z marca 2009, keď košickí policajti týrali rómskych chlapcov po tom, ako mali ukradnúť kabelku. Ministerstvo takisto spomenulo aj júnový protest počas návštevy čínskeho prezidenta Chua Ťin-tchaa v Bratislave.

V správe je zmienka aj o extrémistickej organizácii Slovenská pospolitosť, ktorá v auguste v Šarišských Michaľanoch zorganizovala zhromaždenie proti "rómskemu teroru", na čo Rómovia z okolitých domov ušli v strachu pred možnými násilnosťami zameranými proti nim.

SkryťVypnúť reklamu

Americké ministerstvo zahraničných vecí svoju správu pripravuje v spolupráci so svojimi diplomatickými zastupiteľstvami v jednotlivých krajinách a mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami. Uceleným dokumentom sa následne zaoberá aj Kongres.

USA sa touto formou rozhodli prispievať k zlepšovaniu stavu ľudských vo svete a formálne tak prevziať zodpovednosť za kritiku ich nedodržiavania.

SITA

Diplomati na súde ministerku nezaskočili

Ak disciplinárne pojednávanie so sudcom sleduje zahraničie, nie je to výnimočné, tvrdí ministerka Petríková.

BRATISLAVA. Účasť diplomatov na stredajšom disciplinárnom pojednávaní so sudcom Petrom Paludom, kritikom Štefana Harabina, ministerka spravodlivosti Viera Petríková nepovažuje za nič výnimočné. „Justíciu monitorovala aj v minulosti Organizácia Spojených národov,“ odkázala cez tlačový odbor. Na verejnom zasadnutí sa môže zúčastniť každý, tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomati však na disciplinárne súdy nechodia pravidelne. Pojednávanie s Paludom, ktorý má prísť o funkciu, pretože podal na Harabina trestné oznámenie, si nenechali ujsť zástupcovia americkej, britskej, holandskej a dánskej ambasády.

K svojej účasti sa na súde nevyjadrovali. Naposledy podobne monitorovalo zahraničie Slovensko počas Mečiarovej vlády. Veronika Prušová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu