BRATISLAVA. Najväčšiu dôveru Slovákov má premiér Robert Fico (Smer-SD), verí mu vyše 41 percent ľudí. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý robila agentúra Polis v spolupráci s agentúrou SITA od 27. februára do 2. marca na reprezentatívnej vzorke 972 respondentov.
Na druhom mieste v rebríčku najdôveryhodnejších sa umiestnil prezident Ivan Gašparovič, ktorému verí bezmála pätina Slovákov a na treťom volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová s takmer 16 percentami. Vyše 15 percent Slovákov verí predsedovi KDH Jánovi Figeľovi a takmer 11 percent ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).
Na ďalších miestach v rebríčku dôveryhodnosti sú predseda Most-Híd Béla Bugár, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš a podpredseda KDH Daniel Lipšic. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda má 3,1 percent.
Menej ako dva a pol percenta majú podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, minister financií Ján Počiatek (Smer-SD), predseda SNS Ján Slota. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar získal 1,9 percenta, expredseda KDH Pavol Hrušovský 1,4 percenta a ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD) jedno percento.
Neveria Slotovi, Mečiarovi a Dzurindovi
Takmer rovnaké mená ako v rebríčku dôveryhodných politikov sa vyskytujú aj v zozname tých, ktorým ľudia neveria. Vedie ho Slota s takmer 35 percentami pred Mečiarom s takmer 34 percentami a Dzurindom s vyše 30 percentami hlasov opýtaných.
Na piatom mieste je Fico so 16,4-percentnou nedôverou a na šiestom Mikloš s 8,6 percenta. Na štvrtom a siedmom mieste sú politici, ktorí sa nedostali do rebríčka dôveryhodnosti. Sú to šéf SMK Pál Csáky, ktorému nedôveruje 16,5 percenta respondentov a podpredseda SMK Miklós Duray s takmer ôsmimi percentami.
Na posledných troch miestach zoznamu nedôveryhodných politikov sú Radičová (3,7 %), Hrušovský (2,6 %) a Lipšic (2,3 %).
Voliči Smeru považujú za najbližšiu aj opozičnú SaS
Voliči najsilnejšej vládnej strany Smer-SD považujú pred júnovými parlamentnými voľbami okrem vlastnej strany za najbližších partnerov koaličné SNS s ĽS-HZDS a mimoparlamentnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Vyplýva to z februárového prieskumu, ktorý dnes zverejnili zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Blízkosť a vzdialenosť zisťovala organizácia medzi prívržencami strán. Vychádzala z priemerného indexu 100. Voliči Smeru-SD dali napríklad vlastnej strane 73 bodov, národniarom mínus 15 bodov. Strane Vladimíra Mečiara priradili mínus 20 a SaS mínus 34 bodov.
Najmenšie sympatie naopak prisúdili prívrženci strany Roberta Fica opozičnej Strane maďarskej koalície (- 78 bodov). Medzi priaznivcami koalície a opozície sa v porovnaní s rokom 2006 prehĺbila nedôvera. Naopak, v súčasnosti dve menšie vládne strany SNS a ĽS-HZDS sa výraznejšie "primkli" k Smeru.
V prieskumoch verejnej mienky dlhodobo vedie strana Smer-SD s náskokom pred pravicovou opozíciou, ktorá vládla dve volebné obdobia pred Ficom. Zloženie novej vlády po voľbách však bude závisieť aj od toho, koľko strán prekoná päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu.
Na reprezentatívnom výskume, ktorý sa uskutočnil od 2. do 9. februára, sa zúčastnilo 1301 respondentov starších ako 18 rokov.