Košice 28. apríla (TASR) - Trestnú činnosť policajtov, ktorí na cestách zastavujú vodičov a vyberajú od nich pokuty putujúce do ich vlastných vrecák, je veľmi ťažké odhaliť. Je to totiž vec mentality ľudí, ktorí by sa mali cítiť urazení, keď im policajt ponúkne ako dobrý "džob" len polovičnú pokutu bez bločkov.
Pre TASR to povedal španielsky prokurátor Jorge Espina, ktorý v súčasnosti pôsobí na Slovensku ako predvstupový poradca Európskej únie (EÚ).
V súvislosti s tým, že trestná činnosť slovenských policajtov sa rozširuje a len malé percento z nej sa dostane pred súd, Espina dodal, že Slováci by mali mať viac odvahy a sami by mali podávať sťažnosti na takýchto strážcov zákona. Zároveň však varoval, že vždy treba rešpektovať zásadu prezumpcie neviny, lebo to môže skončiť tak, že verejnosť začne všetkých policajtov hádzať do jedného vreca, pričom sa ublíži tým statočným.
Na riešenie problémov súvisiacich s trestnou činnosťou slovenských mužov zákona je podľa Espinu potrebné prijať viacero legislatívnych opatrení, ale možno sa podľa neho aj poučiť zo španielskych skúseností.
Keďže v minulosti mali lepkavé ruky aj policajti na Pyrenejskom polostrove, museli španielski legislatívci prijať rázne opatrenia. Muži zákona už teraz nesmú prijímať v hotovosti žiadne peniaze, vrátane pokút. Všetci španielski vodiči vedia, že od nich nikdy a nikde nemôže policajt pýtať a inkasovať žiadnu sumu v hotovosti, zdôraznil Espina. Sú o tom informovaní aj cudzinci, ktorí prichádzajú do Španielska.
Od zavedenia týchto opatrení sa riziko korupcie policajtov znížilo na minimum.
Ak sa v Španielsku vodič dopustí priestupku, dostane doklad, na základe ktorého zaplatí pokutu neskôr, ale úradnou cestou. S následnou vymáhateľnosťou pokút nie sú vraj podľa Espinu väčšie problémy, pretože polícia má v zmysle zákona možnosť vymáhanú čiastku stiahnuť z vinníkovho účtu. Ak na ňom nič nemá, môže legálne predať jeho auto a zo získanej sumy uspokojiť svoju pohľadávku.
Španielsky prokurátor Jorge Espina sa ako predvstupový poradca EÚ v piatok 26. apríla v Košiciach pre TASR oficiálne vyjadril, že miera korupcie je na Slovensku veľmi vysoká a je jednou z hlavných obáv v súvislosti s možným vstupom Slovenska do EÚ.