y. Bude to ďalší krok k prelomeniu bariér medzi klasickou a alternatívnou medicínou.
Situáciu na bežných klinikách poznáme - čakárne preplnené nervóznymi pacientmi, lekári vystresovaní z tabuliek a výkazov. „Pacient sa stáva objektom, od ktorého sa lekár vzďaľuje cez laboratóriá, prístroje či atomizáciu odborov," takto vidí súčasné problémy klasickej západnej medicíny Marián Šuch.
Sám je síce atestovaným lekárom, ale už v roku 1992 založil svoje prvé alternatívne medicínske zariadenie. Dnes sa jeho centrum v Krušoviciach špecializuje okrem iného aj na biorezonanciu, ktorá má pomáhať aj pri odvykaní od fajčenia.
Podobných centier nájdete po celom Slovensku viac. Za lákavými názvami sa skrývajú niekedy skromne zariadené ordinácie v súkromných domoch, inokedy zas supermoderné kliniky, kde však nemusia pracovať tí najkompetentnejší. Sľubujú celostný prístup k liečeniu, stimulovanie vnútorných síl človeka, naprávanie energetickej nerovnováhy.
Liečenie informáciami namiesto liekov - to znie v dnešnej dobe presvedčivo. Pomoc masážami, vôňami či teplom zas príjemne. Názvy ako fytoterapia, sonopunktúra, laseropunktúra, akupresúra, vákuovanie, liečebná dietetika, ajurvéda, bioterapia, reflexológia, homeopatia, biostimulačná terapia, antihomotoxická terapia môžu zas pôsobiť svojou záhadnosťou.
Skeptici si o týchto metódach myslia svoje. V lepšom prípade sa podľa nich za drahé peniaze predáva nádej, v tom horšom isté riziko. Čo však, ak pri množstve zdravotných problémov je psychická pomoc a hoci aj placebo- tou najúčinnejšou liečbou? Spektrum ponuky je široké - od azda najakceptovanejšej akupunktúry až po extravagantné liečebné prístupy - takže sa nedá hodnotiť globálne.
Môže za to internet?
Šuch pripúšťa, že masívne rozšírenie počtu poskytovateľov alternatívnej medicíny súvisí s rozvojom internetu. „Verejnosť má dnes vďaka nemu možnosť zoznámiť sa so skúsenosťami ľudí, ktorí nejaké metódy využili. Podobný boom sme zažívali len po roku 1989, keď prišlo k otvoreniu toku informácií," tvrdí Marián Šuch.
Ide o úprimné zdieľanie skúseností alebo len masírovanie reklamou? Bohorovný biznis či potrebnú osvetu?
Klienti siahajú po alternatívnych liečebných metódach z rôznych dôvodov. Jedni preto, že im klasická medicína nevie pri ich - často chronickom probléme - pomôcť. Iní odmietajú liečbu klasickými liekmi - z princípu či preto, že u nich vyvolávajú nežiaduce účinky.
Tretia skupina pacientov chce jednoducho zažiť niečo nové, oceňuje individuálny prístup lekára či ponúkaný nadštandard. Trpezlivé vypočutie lekára, samozrejme, nie je zadarmo. Pre stále väčšiu skupinu však už peniaze pri rozhodovaní o spôsobe liečby nezohrávajú až takú rolu. Sú takí zúfalí, prípadne takí bohatí. Elegantné centrum holistickej medicíny s osobným psychoterapeutom a masérom naporúdzi môže pripomínať skôr centrum wellness.
Vietor v tele
Tridsaťročná Michaela mala obrovské, každodenné bolesti hlavy skoro celý rok. „Môj zdravotný problém bol nešpecifický a nevedel ho identifikovať ani lekár, homeopat ani nikto, respektíve každý mal pocit, že to nie je také zlé, keďže chodím a dýcham," spomína.
Okrem klasických lekárov navštívila teda aj alternatívnych. Vyskúšala akupunktúru, niekoľkých homeopatov i ľudovú liečiteľku. „Neviem, čo z toho mi pomohlo, možno z každého trochu. Alternatívna medicína vníma telo ako jednu fabriku, vie, že keď sa pokazí súčiastka v hlave, treba prezrieť aj súčiastky v ostatných partiách."
Najviac ocenila prístup čínskeho akupunkturistu, ktorý pôsobí v Bratislave: „Veľa toho nenahovoril, okrem záhadného "máte vietor v tele", aj to po čínsky. Bol ale rozhodný a milý, naozaj z neho vyžaroval pocit, že má záujem človeku pomôcť, že vie o fungovaní tela veľa a netápal v zháňaní záhadnej diagnózy," tvrdí Michaela.
Laici verzus profíci
Kým mnohí (odhaduje sa, že v rámci Európy sú to až tri štvrtiny ľudí) predsudky voči neštandardným metódam liečenia odhodili, viacerí lekári ich považujú za útok na vlastnú profesiu. „Lekári so vzdelaním len z oblasti takzvanej západnej medicíny sa stavajú k výsledkom práce ostatných stále bezo zmeny - veľmi skepticky, až so stupňujúcou sa nevraživosťou," myslí si Marián Šuch.
Aj u nás sa však zvyšuje počet lekárov, ktorí sa prihlasujú na školiace kurzy a semináre o akupunktúre na Slovensku i v zahraničí. Na Slovenskej zdravotníckej univerzite od roku 1997 existuje subkatedra akupunktúry pod vedením Ondreja Bangha, ktorá zabezpečuje vzdelávanie lekárov v tejto oblasti a posudzuje vzdelanie špecialistov školených v zahraničí. Slovensko je prvým štátom Európskej únie, ktorý akupunktúru uznal ako atestačný odbor medicíny.
Od začiatku tohto roku bol na tej istej univerzite zriadený Ústav tradičnej čínskej medicíny. Cez jeho kurzy môžu ročne prejsť desiatky lekárov, ale aj iných zdravotníckych pracovníkov aj pod vedením čínskych lekárov.
Zelená pre akupunktúru
„Po návšteve ministra zdravotníctva a rektora SZU v Číne z roku 2008 bola vlani prijatá na Slovensku delegácia Čínskej akadémie lekárskych vied. Vytvorili sa reálne podmienky na spoluprácu v oblasti tradičnej čínskej medicíny," tvrdí Vladimír Balogh, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na akupunktúru, ktorý sa stal aj prednostom nového ústavu. Podľa neho tým Slovensko plní mnohé závery a odporúčania WHO i komisií EÚ pre účelné prepojenie tradičnej čínskej a klasickej medicíny.
Akupunktúra býva úspešnejšia hlavne u bolestivých stavov, rôznych druhov alergií, psychosomatických chorôb, mnohých chronických imunitných ochorení. Nádor nevylieči, ale po chemoterapii môže napríklad obmedziť vracanie či závraty hlavy, znížiť bolesti, zvýšiť chuť do jedla či zlepšiť spánok.
Sú krajiny, v ktorých je poskytovanie liečebnej starostlivosti cez alternatívne metódy regulované zákonom. V Nemecku či Amerike môžu síce fungovať homeopati aj bez lekárskeho diplomu, ale len za istých podmienok. V krajinách so systémom common law je poväčšine dovolené všetko, čo nie je zakázané. Napríklad v Česku môžu vykonávať akupunktúru aj nelekári.
Zlý predpis je horší ako žiadny
Na Slovensku je lekárska starostlivosť podľa zákona vyhradená len pre lekárov. Eva Slováková z ministerstva zdravotníctva hovorí, že naše ministerstvo zatiaľ nepripravuje žiadny všeobecný právny predpis týkajúci sa alternatívnej medicíny. Zlý predpis by bol určite horší ako žiadny a zakazovať liečiteľstvo by malo asi taký význam ako zakazovať prostitúciu.
Jedna z mála veľmi presne právne definovaných oblastí je práve akupunktúra, ktorá má už viac desaťročí v našom systéme relatívne stabilné miesto.
U nás sa začala rozvíjať už na konci päťdesiatych rokov, keď sa rozširovala aj cez ruských lekárov. V súčasnosti máme podľa informácií z ministerstva na Slovensku asi 550 akupunkturistov a asi 50 samostatných pracovísk akupunktúry.
„Rizikom však zostáva predovšetkým nelegálne vykonávanie akupunktúry zo strany nelekárov na základe všelijakých kurzov a potvrdení a pod rúškom rôznych inštitúcií," pripomína Slováková z ministerstva. „To je hrubé porušenie našich legislatívnych noriem. Túto oblasť musíme radikálne riešiť," reaguje striktne aj Balogh.
Riešiť by sa malo aj preplácanie cez poisťovne. Lieky na alergiu vám poisťovne preplácajú hoci aj celé desaťročia. Ak vás z nej akupunktúra celkom vylieči, ušetríte síce verejnému zdravotníctvu veľa peňazí, ale zaplatíte si to sami.
Paradoxne, v minulosti boli mnohé výkony z oblasti akupunktúry preplácané aj zdravotnými poisťovňami. Po roku 1997 sa však akupunktúra dostala do pozície nadštandardu. „Na toto rozhodne doplácajú len a len pacienti. Touto metódou znižujeme spotrebu liekov a šetríme zdravie pacienta," pripomína Balogh.
Autor: foto: isifa, sxc.hu

Beata
Balogová
