SME

Diplomatov čakajú skúšky, výber bude prísnejší

Ministerstvo zahraničných vecí bude náročnejšie pri výbere zamestnancov. Skúšať ich bude dvakrát. Kto prejde, toho čakajú oproti súčasnosti lepšie podmienky pri vyslaní do zahraničia.

BRATISLAVA. Všeobecný, odborný a jazykový test, motivačný rozhovor a napokon odborná skúška. Tým musí od júla prejsť každý záujemca o miesto stáleho štátneho zamestnanca na ministerstve zahraničných vecí. „Ak štátny zamestnanec nevyhovel požiadavkám odbornej skúšky, môže ju opakovať. Ak nevyhovie druhýkrát, jeho štátnozamestnanecký pomer sa skončí. Neprislúcha mu odškodné ani iný druh náhrady,“ vysvetľuje hovorca ministerstva zahraničia Peter Stano. Súčasní zamestnanci skúšku robiť nemusia.

Parlamentom prešiel vládny návrh zákona, ktorý okrem sociálnych výhod pre vyslaných diplomatov prináša aj vyššie nároky na ich schopnosti. „Výkon zahraničnej služby je náročný. Častá zmena pracovného prostredia a plnenie náročných úloh v zahraničí si vyžadujú ,silného' jedinca z každej stránky,“ zdôvodňuje ministerstvo prísnejšie podmienky prijímania zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Test, pohovor a skúška

Doteraz stačilo prejsť výberovým konaním – troma testami a pohovorom. Po novom všetkých nováčikov čaká aj ústna odborná skúška – po piatich mesiacoch vzdelávania na novom ministerskom mieste.

Potenciálni diplomati sa budú vzdelávať v európskom i konzulárnom práve, prehlbovať si diplomatické zručnosti i vedomosti o slovenskom ústavnom systéme, naučia sa reagovať v záťažových situáciách. Čo sa naučili, overí komisia ministerských odborníkov a rozhodne, či si zamestnanca ministerstvo nechá.

Výhody

  • vyslanému zamestnancovi a manželovi/manželke štát platí zdravotné a sociálne poistenie, starobné sporenie a cestovné výdavky na dovolenku

  • nahrádza aj výdavky za pobyt manžela vo výške 15 percent zo mzdy, za pobyt dieťaťa vo výške 7,5 percenta zo mzdy a dvojnásobok mzdy dostáva na doplnenie šatníka.

SkryťVypnúť reklamu

Nový systém sa podobá českému – tam však diplomati úvodné vzdelávanie nekončia skúškou, ale obhajobou vedeckej práce. „Všetci zamestnanci absolvujú zaškolenie, ktorému hovoríme diplomatická akadémia. Tí, čo prídu z vysokej školy, tam nastúpia automaticky a robia ju rok. Starší majú prípravu minimálnu podľa vzdelania. Na ministerstve ostávajú len tí úspešní,“ hovorí Jiří Beneš z tlačového odboru českého rezortu diplomacie.

Bývalý šéf diplomacie Eduard Kukan (SDKÚ) tvrdí, že preskúšanie po piatich mesiacoch je namieste. Zákon podľa neho vedie k profesionalizácii zahraničnej služby. „Umožňuje, aby sa do zahraničnej služby prijímali ľudia vysoko kvalifikovaní, keďže bude možné sa o nich postarať tak, že nebudú hľadať iné príležitosti,“ hovorí europoslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Zabezpečia rodiny

Po novom sa ministerstvo postará aj o manželov a deti vyslaných diplomatov, ktorí sa rozhodnú ich nasledovať do zahraničia, a diplomatom, ktorí budú Slovensko zastupovať v krajinách so sťaženými životnými podmienkami, budú mesačne vyplácať náhrady.

ývalá štátna tajomníčka Magdaléna Vášáryová (SDKÚ) upozorňuje, že skúšky pre politicky krytých kandidátov na ministerských zamestnancov neplatia. „Teraz sa stáva, že do zahraničia vysielame ľudí, ktorí ani nehovoria po anglicky.“

Ministerstvo oponuje, že politické výnimky nepozná. „Z tohto systému sa vymykajú iba veľvyslanci, ktorých do funkcie vymenuje prezident,“ hovorí Stano.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 887
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 799
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 901
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 401
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 218
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 710
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 266
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu