BRATISLAVA. Malé a stredné pohotovosti sa možno ľuďom zatvoria. Súkromní lekári žiadajú vyššiu hodinovú mzdu, inak hrozia žalobami. Najmä vo vidieckych oblastiach sa to môže skončiť až zánikom pohotovostí. V Česku berú lekári podľa Pásztora 20 eur na hodinu. V požiadavke na zvýšenie hodinovej mzdy zastupuje súkromných lekárov z pohotovostí v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Košickom kraji.
Lekári mimo väčších miest dnes zarábajú za služby na pohotovosti aj menej ako euro na hodinu. „Hodinovú mzdu 6,7 eura cez pracovný deň a 8,7 eura cez víkend a sviatky považujeme za minimálnu sumu,“ znie požiadavka Asociácie súkromných lekárov, hovorí jej prezident Ladislav Pásztor. Pripomína, že túto sadzbu vypočítalo ministerstvo zdravotníctva.
Koľko zarábajú na pohotovosti
priemerná hodinová mzda lekára je asi 3 až 4 eurá
v malých pohotovostiach a na východe je to menej ako euro
v Bratislave a veľkých mestách aj nad 7 eur
Lekári žiadajú zvýšenie mzdy v Bánovciach nad Bebravou, Trnave, Galante, Nitre, Zlatých Moravciach, Leviciach, Šahách, Kráľovskom Chlmci, Michalovciach a Trebišove.
Lekári zo zvyšných štyroch krajov sa buď na peniaze nesťažujú, alebo nechcú ísť do sporu s prevádzkovateľmi pohotovostí. Šéf asociácie tvrdí, že ak sa s pohotovosťami nedohodnú, budú peniaze vymáhať súdnou cestou.
Jednému lekárovi môže na základe rozpisu samosprávneho kraja služba na pohotovosti pripadnúť niekoľkokrát do mesiaca. Hoci lekári službu na pohotovosti podľa zákona bojkotovať nemôžu, pohotovosti to zachrániť nemusí.
Proti lekárom stoja poskytovalia, ktorí lekárom platia. „Je to likvidácia pohotovosti ako takej,“ hovorí Jozef Vančo, predseda Asociácie poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci. Najmä malé a stredné pohotovosti majú málo poistencov, čo znamená nižšie príjmy od zdravotných poisťovní. To je podľa neho dôvod, prečo nie sú schopní zvýšiť lekárom hodinovú mzdu. Ak sa so zdravotníkmi nedohodnú, „nezostáva im nič iné len odovzdať licenciu,“ varuje Vančo. V prípade, že by sa nenašiel nový poskytovateľ, pohotovosť by zanikla.
Eva Slováková z ministerstva zdravotníctva hovorí, že lekárom rozumejú. Viac peňazí by podľa nej mohlo priniesť zmenšenie počtu pohotovostí.

Beata
Balogová
