SME

Slota nepozná našu hymnu

Od študentov predseda SNS chce, aby každý pondelok počúvali hymnu, a on pritom nevie, kto ju napísal, a nepozná ani jej presný text.

Ján Slota nevedel povedať meno autora textu slovenskej hymny a mal problém aj s jej slovami.Ján Slota nevedel povedať meno autora textu slovenskej hymny a mal problém aj s jej slovami. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. „Slová tejto hymny zložil Janko Kráľ.“ Predseda SNS Ján Slota to povedal začiatkom tohto týždňa v rozhovore o vlasteneckom zákone a slovenskej hymne pre zahraničné médiá. Jedno z nich, nemecká tlačová agentúra DPA, Slotove slová zverejnila.

Okrem toho, že Slota nevie, že hymnu napísal Janko Matúška, doplietol aj jej text. „Slová boli jednoznačne nadčasové pre slovenský národ... v tých slovách sa hovorí: Zobuďme sa, bratia, veď sa oni stratia,“ tvrdil Slota novinárom. Text hymny v skutočnosti hovorí: „Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia.“

SkryťVypnúť reklamu

Slota vraj má slabú pamäť na mená

Kým podpredsedníčka SNS Anna Belousovová v minulosti na jednotku odrecitovala hymnu v televízii, Ján Slota má s jej textom problém.

Ak prezident Gašparovič nepodpíše vlastenecký zákon, vyhrajú všetci (komentár Lukáša Filu).

Autorom textu má byť podľa Slotu Janko Kráľ. Predseda zrejme ani nevie, že hymna vznikla v roku 1844 a nie v roku 1848, ako tvrdil. SNS to nepovažuje za zlyhanie svojho predsedu. Autora hymny sa pritom žiaci učia už v základnej škole. Rovnako aj jej text.

SNS: Pár písmenok nič neznamená

Janko Matúška

  • Janko Matúška napísal text hymny v roku 1844 na text ľudovej piesne.

  • Matúška je rodák z Dolného Kubína. Nepatril k politickým a básnickým velikánom štúrovského hnutia, ale intenzívne žil jeho rytmom.

  • Janko Kráľ, ktorý napísal hymnu podľa Slotu, bol Matúškovým osobným priateľom. Matúška podobne ako on inklinoval k právu, pedagogike a venoval sa štúdiu teológie.

SkryťVypnúť reklamu

„Ubezpečujem vás, že pán Slota pozná tak meno autora hymny, ako aj jej text, na rozdiel od tých, ktorí demonštrovali pred prezidentským palácom,“ tvrdí tlačový tajomník SNS Peter Paluš. Slota podľa neho pozná všetky slohy hymny.

To, že si Slota pomýlil priezvisko, podľa neho nič neznamená, rovnako ani skomolenie slov. Odkazuje na to, že „pamätanie mien mu ide trošku menej“ a „to ešte neznamená, keď skomolil pár písmenok v jednom slove, že nepozná text hymny“.

Samotný Slota včera nezdvíhal telefón.

Gašparovič zákon možno nepodpíše

Predseda SNS je spolu s predsedom poslaneckého klubu strany Rafaelom Rafajom autorom vlasteneckého zákona, ktorý prikazuje školám hrať pred začiatkom vyučovania hymnu každý pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon by mal začať platiť 1. apríla, ak ho prezident Ivan Gašparovič podpíše. Ten podľa informácií SME zvažuje, že tak neurobí. Prosí ho o to Smer. Ak by prezident zákon vrátil, Smer zaň už druhýkrát pravdepodobne nezahlasuje.

Smer už nechce vlastenecký zákon

Strana Roberta Fica zmenila názor. Verí, že prezident Gašparovič povinnú hymnu nepodpíše.

BRATISLAVA. Keď parlament 2. marca hlasoval vlasteneckom zákone, „za“ bolo 77 poslancov vrátane takmer všetkých poslancov Smeru. Aj vďaka nim zákon prikazujúci napríklad školám hrať každý pondelok ráno hymnu, prešiel.

Niekoľko dní po hlasovaní proti zákonu protestovala asi tisícka študentov a Smer si to s jeho podporou rozmyslel. Neoficiálne žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby ho nepodpísal. Predstavitelia Smeru v kuloároch označujú hlasovanie za zmätočné a hovoria, že ak by sa o zákone hlasovalo znovu, už by neprešiel.

SkryťVypnúť reklamu

Zo Smeru vlastenecký zákon neoslovil iba štyroch poslancov. Dvaja boli neprítomní, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval a poslankyňa Lea Grečková sa hlasovania zdržala. „Nie som proti vlastenectvu, len mám ako pedagóg o jeho presadzovaní možno trošku odlišný názor,“ povedala Grečková SME s tým, že v klube mali voľné hlasovanie. Ak by prezident zákon vrátil, znovu by sa zdržala.

Demonštrácie nechceli

Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž lobovanie u prezidenta aj sebareflexiu v strane oficiálne popiera. Priznáva však, že zákon vyvolal reakcie, ktoré ani Smer nechcel. „Má demonštračný charakter, čo nepodporujeme. Zbytočne to rozrušuje spoločnosť a tomu sme sa snažili vyhnúť,“ hovorí Číž.

Ak by prezident zákon vrátil, nevie, ako by zahlasoval. Zaujímali by ho dôvody. Číž hovorí, že za vlastenectvo zahlasovali, pretože „sa patrí“ podporiť aj návrh koaličného partnera. SNS podľa neho takmer vždy disciplinovane hlasovala za návrhy Smeru, čo sa až tak úplne nedá povedať o HZDS.

SkryťVypnúť reklamu

Pred prezidentským palácom a parlamentom protestovalo proti zákonu v stredu asi tisíc ľudí, prevažne študentov. Predseda SNS Ján Slota ich nazval feťákmi.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Prezident musí uviesť formálny legislatívny dôvod, prečo zákon vracia, môže to však urobiť pre čokoľvek. Podľa informácií SME z prezidentského paláca Gašparovič uvažuje, že sa odvolá na lehotu účinnosti zákona, pre ktorú nie je načas vykonateľný. Školy sa ním majú začať riadiť od 1. apríla, nie sú však pripravené a nestíhajú nakúpiť povinné štátne symboly.

Gašparovič má o zákone rozhodnúť do týždňa, urobí tak najskôr v stredu, predtým ide na návštevu Slovinska. Ak by prezident zákon vrátil, možno by sa o ňom znovu už vôbec nehlasovalo. Do volieb bude už len jedna riadna schôdza parlamentu. Do jej programu sa povinné vlastenectvo dostať nemusí. Po voľbách by zákon musel byť predložený a prerokovaný od začiatku. „Nebudeme reagovať na ,možno' a ,keby', ale vtedy, keď tak prezident učiní,“ povedal tlačový tajomník SNS Peter Paluš.

SkryťVypnúť reklamu

Ľutuje aj opozícia

Svoj postoj k zákonu neľutuje len Smer, ale aj opozícia. Tá sa totiž väčšinou zdržala alebo nehlasovala. Proti hlasovali len poslanci SMK, Mosta ­Híd a KDS.

„Celú diskusiu o zákone som považovala za absurdnú, nezúčastnila som sa na nej a vzhľadom na to som sa zdržala. Dnes by som už možno hlasovala proti,“ povedala Lucia Žitňanská z SDKÚ.

Monika Tódová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 442
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 558
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 630
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 575
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu