SME

Hrušovský: Parlament sa k vážnym rozhodnutiam často staval nekultúrne

Zástupcovia koaličných strán v Národnej rade SR v tomto volebnom období prestali rešpektovať princíp parlamentnej demokracie a namiesto diskusie používali právo väčšiny, ktorým pomenúvali pravdu.

BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý hodnotil pôsobenie NR SR v aktuálnom volebnom období. Poslanci totiž tento týždeň ukončili poslednú riadnu schôdzu a v máji ich čaká už len slávnostná.

"Nie som dvakrát nadšený tým, ako toto volebné obdobie vyzeralo, ako sa parlament často nekultúrne, neodborne, ale mocensky správal voči vážnym rozhodnutiam. Bolo to niečo iné ako predchádzajúce volebné obdobia," podotkol bývalý predseda zákonodarného zboru. Končiacu štvorročnicu považuje za zvláštnu tým, že opozícia stratila možnosť podieľať sa na legislatívnom procese prijímania rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú verejný, hospodársky, politický, ale aj ekonomický život na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Mne to pripomínalo častokrát približovanie sa k mocenským metódam, o ktorých som predpokladal, že sme ich už odmietli. Parlament sa pokúšal vyjadrovať svoj postoj, názory a rozhodnutia často až s výsmechom a opovrhovaním názoru iných," upozornil. Hrušovský je presvedčený, že čiastočný podiel viny na tom nesie aj vedenie parlamentu, aj keď priznáva, že jeho predseda Pavol Paška (Smer-SD) je limitovaný Ústavou SR. "Na druhej strane sa vytratil seriózny politický dialóg a skôr sa objavovali násilné a vulgárne prejavy politika voči politikovi. Strany sa často intervenovali spôsobom, ktorý nepatrí do parlamentnej demokracie, čomu mohol čiastočne predseda zabrániť svojou autoritou funkcie," myslí si poslanec.

Za pozitívum pôsobenia NR SR v tomto volebnom období považuje nové poznanie spôsobov a metód politikov a strán, ktoré doteraz neboli pri moci. "Ukázali sa ako nie vhodné pre budovanie pokojnej demokratickej a spravodlivej spoločnosti," podčiarkol.

SkryťVypnúť reklamu

Výzvou zákonodarného zboru pre ďalšie volebné obdobie tak má podľa Hrušovského byť, aby bol parlament lepší, odbornejší a aby sa nepresadzoval kancelársky princíp nad parlamentným. "Aby poslancom nevyhovovala len poslušnosť a ľahostajnosť, že budú len schvaľovať zákony, mlčky sedieť a nediskutovať," dodal.

Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek Hrušovského vyjadrenia považuje za prejav opozičného politika. "Ja by som mu pripomenul jeho koaličné pôsobenie, keď sme nemohli presadiť absolútne nič čo sa týkalo napr. verejnoprávnych médií," upozornil. Ako člen výboru pre kultúru a médiá si nepamätá, že by tento výbor prijal také množstvo zákonov týkajúcich sa kultúry ako v tomto období.

Zároveň zdôraznil, že v parlamente sú vždy poslanci, ktorí tam pôsobia jedno volebné obdobie, "prídu a odídu, ale v tom je práve tá spravodlivosť, že po štyroch rokoch prichádza zhodnotenie občanmi a tí si vyberú". On sám si nemyslí, že by bol tento parlament o niečo horší alebo lepší ako boli tie v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jarjabek pre TASR pripustil, že opozícia je vždy v istých prípadoch dusená, lebo predkladá nezmysly a často len preto, aby sa zviditeľnila. "Ja som bol v koalícii aj opozícii a teraz mám ako poslanec oveľa väčšiu zodpovednosť," prízvukoval. Pripomenul, že ako opozičný zákonodarca predkladal návrhy zákonov, ktoré v istých súvislostiach nemali koncept z hľadiska vtedajšej koalície, a preto mu to zamietli. "Je veľmi jednoduché dávať návrhy právnych noriem, ktoré sú na prvý pohľad populistické," povedal.

Hlavnou úlohou nového parlamentu podľa neho bude odskúšať v praxi prijaté zákony a povedať si, či sa osvedčili, alebo nie. "Bude tiež potrebné zhodnotiť všetko to, čo sa v tomto parlamente prijalo, lebo normy, čo sa prijali v poslednom období, nemali priestor na odskúšanie v praxi," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu