BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý hodnotil pôsobenie NR SR v aktuálnom volebnom období. Poslanci totiž tento týždeň ukončili poslednú riadnu schôdzu a v máji ich čaká už len slávnostná.
"Nie som dvakrát nadšený tým, ako toto volebné obdobie vyzeralo, ako sa parlament často nekultúrne, neodborne, ale mocensky správal voči vážnym rozhodnutiam. Bolo to niečo iné ako predchádzajúce volebné obdobia," podotkol bývalý predseda zákonodarného zboru. Končiacu štvorročnicu považuje za zvláštnu tým, že opozícia stratila možnosť podieľať sa na legislatívnom procese prijímania rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú verejný, hospodársky, politický, ale aj ekonomický život na Slovensku.
"Mne to pripomínalo častokrát približovanie sa k mocenským metódam, o ktorých som predpokladal, že sme ich už odmietli. Parlament sa pokúšal vyjadrovať svoj postoj, názory a rozhodnutia často až s výsmechom a opovrhovaním názoru iných," upozornil. Hrušovský je presvedčený, že čiastočný podiel viny na tom nesie aj vedenie parlamentu, aj keď priznáva, že jeho predseda Pavol Paška (Smer-SD) je limitovaný Ústavou SR. "Na druhej strane sa vytratil seriózny politický dialóg a skôr sa objavovali násilné a vulgárne prejavy politika voči politikovi. Strany sa často intervenovali spôsobom, ktorý nepatrí do parlamentnej demokracie, čomu mohol čiastočne predseda zabrániť svojou autoritou funkcie," myslí si poslanec.
Za pozitívum pôsobenia NR SR v tomto volebnom období považuje nové poznanie spôsobov a metód politikov a strán, ktoré doteraz neboli pri moci. "Ukázali sa ako nie vhodné pre budovanie pokojnej demokratickej a spravodlivej spoločnosti," podčiarkol.
Výzvou zákonodarného zboru pre ďalšie volebné obdobie tak má podľa Hrušovského byť, aby bol parlament lepší, odbornejší a aby sa nepresadzoval kancelársky princíp nad parlamentným. "Aby poslancom nevyhovovala len poslušnosť a ľahostajnosť, že budú len schvaľovať zákony, mlčky sedieť a nediskutovať," dodal.
Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek Hrušovského vyjadrenia považuje za prejav opozičného politika. "Ja by som mu pripomenul jeho koaličné pôsobenie, keď sme nemohli presadiť absolútne nič čo sa týkalo napr. verejnoprávnych médií," upozornil. Ako člen výboru pre kultúru a médiá si nepamätá, že by tento výbor prijal také množstvo zákonov týkajúcich sa kultúry ako v tomto období.
Zároveň zdôraznil, že v parlamente sú vždy poslanci, ktorí tam pôsobia jedno volebné obdobie, "prídu a odídu, ale v tom je práve tá spravodlivosť, že po štyroch rokoch prichádza zhodnotenie občanmi a tí si vyberú". On sám si nemyslí, že by bol tento parlament o niečo horší alebo lepší ako boli tie v minulosti.
Jarjabek pre TASR pripustil, že opozícia je vždy v istých prípadoch dusená, lebo predkladá nezmysly a často len preto, aby sa zviditeľnila. "Ja som bol v koalícii aj opozícii a teraz mám ako poslanec oveľa väčšiu zodpovednosť," prízvukoval. Pripomenul, že ako opozičný zákonodarca predkladal návrhy zákonov, ktoré v istých súvislostiach nemali koncept z hľadiska vtedajšej koalície, a preto mu to zamietli. "Je veľmi jednoduché dávať návrhy právnych noriem, ktoré sú na prvý pohľad populistické," povedal.
Hlavnou úlohou nového parlamentu podľa neho bude odskúšať v praxi prijaté zákony a povedať si, či sa osvedčili, alebo nie. "Bude tiež potrebné zhodnotiť všetko to, čo sa v tomto parlamente prijalo, lebo normy, čo sa prijali v poslednom období, nemali priestor na odskúšanie v praxi," dodal.