BRATISLAVA. Spolupráca ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), ktorého prezident na návrh premiéra Roberta Fica poveril vedením rezortu výstavby, s odvolaným ministrom výstavby Igorom Štefanovom (SNS), je nevyhnutná. Uviedol to dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy predseda parlamentného poslaneckého klubu strany Smer-SD Miroslav Číž.
"Je nevyhnutná technická spolupráca, minimálne v prvej fáze. Pokiaľ nie sú také závažné okolnosti, napríklad trestné stíhanie alebo niečo podobné, čo zatiaľ nie je v dohľade, tak je to ich vecou," poznamenal o spolupráci Mikolaja a Štefanova.
Číž uviedol, že dôvodom pre spomínanú spoluprácu je skutočnosť, že Mikolaj má veľa práce so svojím rezortom školstva a do konca volebného obdobia by sa nemohol zapracovať. Podľa Číža je otázne, aká bude táto spolupráca a či v najbližšom mesiaci nevyvolá zbytočné diskusie.
"Uvidíme. V každom prípade za to zodpovedá SNS," skonštatoval Číž. Ako dodal, Smer-SD bude sledovať, čo sa bude diať v rezorte výstavby a ak bude treba politicky reagovať na vzniknutý stav, tak Smer-SD zareaguje.
Štefanov bol odvolaný tento týždeň pre nedostatky zistené po kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) vo veci tzv. nástenkového tendra. Mikolaj vzápätí po odvolaní Štefanova
z ministerskej funkcie informoval, že Štefanov bude jeho poradcom v rezorte výstavby.
Podľa odhadov mimovládnych organizácií sa vo verejnom obstarávaní každoročne rozkradne asi 40 miliárd slovenských korún, uviedol spoludiskutujúci podpredseda KDH a poslanec NR SR Daniel Lipšic.
"Ak chceme riešiť problémy krízy, sociálne problémy, nezamestnanosť (...) a hľadať potom nejaké stovky miliónov, maximálne miliardy, na plátanie dier v štátnom rozpočte, nebudeme to môcť robiť v situácií, keď sa každý rok 40 miliárd korún stratí firmám napríklad blízkym vládnej koalícii," skonštatoval Lipšic.
Ak prezident vráti vlastenecký zákon, hlasovanie Smeru sa nezmení
Ak prezident SR Ivan Gašparovič vráti parlamentu zákon o podpore vlastenectva, hlasovanie poslancov za stranu Smer-SD by malo ostať v princípe rovnaké, ako v prípade prvého schvaľovania zákona.
"Podľa môjho názoru budú niektorí hlasovať proti, iní za. Na základe mojich informácií z poslaneckého klubu zatiaľ nikto zásadným spôsobom stanovisko nezmenil," povedal tiež v rozhlase Číž.
Dodal, že hoci mal Smer-SD pôvodne k textu zákona výhrady, po viacerých kompromisoch zo strany navrhovateľov z SNS, sa rozhodli ponechať svojim poslancom pri hlasovaní "voľnú ruku". Ak by prezident zákon vrátil, postoj Smeru-SD by bol pravdepodobne rovnaký.
"Smer-SD považuje vlastenectvo za pozitívnu hodnotu," odmietol Číž úvahy moderátora Braňa Dobšinského, podľa ktorého Smer-SD možno zmenil postoj k tomuto zákonu.
"Ja obsahovo nemám problém so symbolmi, dokonca ani so spievaním hymny na školách, pokiaľ by to bolo rozhodnutie rodičov a učiteľov," vyhlásil podpredseda KDH Daniel Lipšic, podľa ktorého by sa vlastenectvo nemalo žiakom vnucovať zákonom.
"Ak niekto chce predkladať zákon o vlastenectve, mal by byť vzorom," dodal Lipšic, podľa ktorého navrhovatelia zákona, predseda SNS Ján Slota, ani predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj takýmito vzormi nie sú.
"Ak ho prezident vráti, opäť zákon nepodporíme," vyhlásil Lipšic, ktorý sa zdržal hlasovania, nehlasoval však proti zákonu na podporu vlastenectva. "Ak nehlasujeme za, má to rovnaký právny následok, ako hlasovať proti," vysvetlil Lipšic, ktorý tiež považuje vlastenectvo za pozitívnu hodnotu.
"Zákon podľa mňa nie je protiústavný," reagoval na otázku, či sa zákon na podporu vlastenectva nemôže dostať do rozporu s ustanovením ústavy, podľa ktorého sa Slovenská republika neviaže na žiadnu ideológiu.