SME

Smer pripravuje návrat k okresom

Slovákov čaká pravdepodobne ďalšia reforma, na úrady budú chodiť po novom. Najsilnejšia vládna strana Smer-SD v ďalšom volebnom období plánuje zrušiť špecializovanú štátnu správu, ktorú majú v regiónoch jednotlivé ministerstvá.

BRATISLAVA. Začleniť ich chce pod obvodné úrady. Obnovia sa tak v inej forme okresné úrady, ktoré zanikli pred šiestimi rokmi.

"Áno, bude to návrat k tomu. Myslím si, že pod jednou inštitúciou by mal občan vybaviť všetko, nemal by zisťovať, ktorá inštitúcia má akú kompetenciu,“ povedala pre agentúru SITA poslankyňa Smeru-SD Renáta Zmajkovičová. Presunutie úradov pod jednu strechu podľa nej štátu prinesie aj finančné úspory, predovšetkým pri obslužných činnostiach. Predstavitelia Smeru-SD sa domnievajú, že štátna správa je vzdialená od občana, preto by sa mala sústrediť pod jednotlivé obvodné úrady so sídlom kraja respektíve okresu. "Keď sa reformovala štátna správa, nesúhlasili sme so vznikom špecializovanej štátnej správy. Preto prichádzame k jednotlivým úpravám, ktoré budú trochu iné, než boli predchádzajúce krajské a okresné úrady,“ vysvetľuje Zmajkovičová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ambíciu zrušiť špecializované úrady v nasledujúcom volebnom období prezentoval aj premiér Robert Fico. Zmeny by malo narysovať ministerstvo vnútra, pod ktoré spadajú obvodné úrady. Okresné úrady, ktoré združovali štátnu správu prvého stupňa, zanikli v roku 2004. Každý rezort si potom zriadil špecializovanú štátnu správu v území podľa vlastných potrieb.

Štát pravdepodobne zasiahne aj do kompetencií vyšších územných celkov (VÚC). Podľa predsedu vlády sú samosprávne kraje "štátom v štáte“. "Nie je možné, aby samosprávne kraje existovali bez akejkoľvek kontroly štátu. Prijímali rozhodnutia bez toho, aby často nerešpektovali strategické smerovanie Slovenskej republiky,“ konštatoval Fico počas týždňa. Zmajkovičová si myslí, že ide o citlivú otázku, ktorá sa môže riešiť iba po rozhovoroch vlády s predstaviteľmi samosprávy a dohode oboch strán. Štát by podľa nej mohol mať možnosť regulácie niektorých rozhodnutí vyšších územných celkov.

SkryťVypnúť reklamu

Trnavský župan Tibor Mikuš vidí priestor na zlepšovanie spolupráce štátu a samosprávnych krajov. Podľa neho by sa mohla vláda podieľať na regulácii v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a hustoty zdravotníckych zariadení. Predstaviť si vie systémovú spoluprácu v sociálnej oblasti, kde malé obce nemajú peniaze na platby za sociálne služby pre svojich občanov. Na celonárodnej úrovni by sa mala podľa neho koordinovať dopravná stratégia, ale aj energetika a životné prostredie.

Šéf Košického VÚC Zdenko Trebuľa vyslovil presvedčenie, že Slovensko potrebuje zásadnú reformu verejnej správy, teda štátnej správy i samosprávy. "Som jednoznačne jej zástancom vo vzťahu k počtu okresov, možno aj krajov, ale s posilnením postavenia vyšších územných celkov, ktoré majú kompetencie v dôležitých oblastiach života,“ konštatoval. Budúcnosť vidí v posilnení kompetencií samosprávnych krajov, ale aj so zabezpečením ich financovania. Krajom totiž podľa neho v posledných rokoch výrazne pribudli výkonné kompetencie, ale nepribudli peniaze, z ktorých by ich zabezpečovali. "Ako môže byť samosprávny kraj "štát v štáte", veď zabezpečuje samosprávne funkcie, ktoré naň presunul štát. Zabezpečujeme dôležité kompetencie v sociálnych veciach, školstve, zdravotníctve, kultúre, údržbe ciest,“ spresnil.

SkryťVypnúť reklamu

Aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo nepovažuje za skutočný problém prerozdelenie kompetencií, ale nedostatočné financovanie samosprávy. Preto navrhuje, aby štát obciam a VÚC nechal celý výnos z dane z príjmu fyzických osôb.

Bývalý splnomocnenec pre decentralizáciu Viktor Nižňanský si myslí, že treba pokračovať v decentralizácii a po dôkladnom zvážení narysovať novú mapu úradov. Predovšetkým odstrániť dualizmus v kompetenciách štátnej správy a samosprávy, keď sa obe zložky venujú tým istým kompetenciám. Za duplicitné takto považuje napríklad krajské školské úrady. Návrat k okresom, ktorý plánuje Smer-SD, podľa neho v konečnom dôsledku neušetrí žiadne peniaze, ide o premaľovanie úradov a ich presúvanie. Do rozhodovania VÚC by štát vôbec nemal zasahovať, kontrolovať ich môže zo zákona a samotné kroky VÚC zasa občania vyhodnocujú vo voľbách. Samosprávy podľa Nižňanského potrebujú viac peňazí, lebo pred sebou tlačia miliardový modernizačný dlh, ktorý štát nechal na ich pleciach. Otvoriť by sa mala diskusia o komunálnej reforme, ktorá Slovensko čaká a nevyhne sa jej. Nižňanský zdôrazňuje, že ide o dlhoročný proces na desiatky rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vláda plní sľub zrušiť krajské a iné špecializované úrady

Čo sľúbili: V čo najkratšom termíne vláda SR zruší krajské úrady, ktorých kompetencie prejdú na územnú samosprávu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Vláda zruší krajské úrady a krajské školské úrady od 1. januára 2007. Ich kompetencie prevezmú vyššie územné celky (VÚC). Uviedol to premiér Robert Fico po stretnutí s predsedami VÚC. „Toto rozhodnutie môže významnou mierou prispieť k úsporám na úrovni vládnej spotreby," konštatoval.

Zdroj: SITA, 17.7.2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Zrušenie krajských úradov nepovedie k výraznejším úsporám.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda síce zrušila krajské úrady, ich právomoci však neprešli na samosprávy ale na iné štátne orgány. S úradmi zaniklo približne 14% z 1072 pracovných miest. Premiér Fico neskôr vyhlásil, že krajské školské úrady vláda nezruší, keďže to nie je úlohou programového vyhlásenia vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Samospráva

Poslankyňa Veronika Remišová.

Samosprávy môžu prísť podľa poslancov minimálne o 400 miliónov eur.


TASR
Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo.

Úrady zatkli desiatky zamestnancov samosprávy v rámci vyšetrovania Imamogla.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 189
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 857
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 973
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 743
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 793
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 478
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu