SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 18.-20.5.2001

EÚ: Slovensko predbehlo v Bruseli Čechov, aj keď to nie je celkom tak

Brusel 18. mája (TASR) - Slovenská republika sa vo štvrtok dostala v počte uzatvorených kapitol v prístupových rokovaniach s Európskou úniou pred svojich susedov Česko a Poľsko, ktoré rokujú o takmer dva roky dlhšie. "Slovensko predbehlo Česko", "SR dobehla prvú skupinu", "Slováci bežia do EÚ rýchlejšie ako Česi" - hlásia dnes titulky slovenských a českých denníkov. Aj keď jednoznačne ide o obrovský úspech slovenskej diplomacie, ktorý sa v Bruseli stretol s veľkým záujmom novinárov a diplomatov, treba ostať na zemi a byť realistom.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ hneď po skončení štvrtkového kola rokovaní upozornil, že výsledok netreba zveličovať a preceňovať, ale radšej sa ďalej sústrediť na prijímanie kvalitnej legislatívy. Slovensko totiž síce v počte uzatvorených kapitol predbehlo Čechov i Poliakov, tí však majú jedno kolo rokovaní k dobru (uskutoční sa 1. júna). Ešte dôležitejší je ale fakt, že naši susedia, s ktorými chceme do EÚ vstúpiť spoločne, už otvorili všetkých 29 kapitol legislatívy, o ktorej sa rokuje. Slovensku ešte ostáva otvoriť päť kapitol, ktoré patria k tým zložitejším - poľnohospodárstvo, dane, spravodlivosť a vnútro, voľný pohyb osôb a finančná kontrola. Práve otvorenie všetkých kapitol ešte počas švédskeho predsedníctva, ktoré potrvá do konca júna, považuje Figeľ za najdôležitejšie. "Kým nie je kapitola otvorená, nemožno uvažovať o jej zatvorení. Nemôže prebiehať komunikácia a nemožno riešiť problémy," vysvetľuje slovenský negociátor.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto majú Česi i Poliaci voči Slovensku veľkú výhodu - ich bruselské misie už niekoľko mesiacov intenzívne komunikujú s expertmi Európskej komisie a hľadajú spoločnú reč pri jednotlivých problémoch. Navyše vôbec nie je isté, či sa otvorenie všetkých ostávajúcich kapitol v prvom polroku podarí. Nezáleží iba na Slovensku. Podľa programu švédskeho predsedníctva majú byť so SR otvorené všetky kapitoly okrem finančnej kontroly, ak nebude na svete návrh zákona schválený vládou. To by sa však malo stihnúť, ale na strane EÚ existujú prekážky napríklad v kapitolách spravodlivosť a vnútro alebo poľnohospodárstvo. Európsky vyjednávač so SR Dirk Meganck vo štvrtok nevylúčil možnosť, že jedna či dve kapitoly ostanú neotvorené. Bez ohľadu na to je piate miesto Slovenska spomedzi 12 kandidátov podľa počtu uzavretých kapitol lichotivé. Cyprus dodnes ukončil rokovania v 21 oblastiach, Estónsko a Slovinsko v 18, Maďarsko v 17, SR v 16, ČR s Poľskom v 15, Litva v 14 a Lotyšsko v 13. Výrazne zaostávajú iba Bulharsko (9) a Rumunsko (6).

SkryťVypnúť reklamu

S výnimkou posledných dvoch štátov sú tak rozdiely medzi kandidátmi minimálne a "preteky" sa mimoriadne vyrovnávajú. Toto splynutie 10 kandidátov podporuje podľa bruselských expertov úvahy o rozšírení v podobe "veľkého tresku" (big-bangu), teda veľkej skupiny kandidátov v rovnakom čase. Zároveň však skrýva nebezpečenstvo oddialenia vstupu nových členov, pretože aspoň z finančných dôvodov by prijatie 10 krajín už v roku 2004 EÚ nezvládla. V prípade Slovenska upozorňujú analytici ešte na jednu hrozbu - možné zmeny politického smerovania po budúcoročných voľbách. Do nich sa totiž prístupové rokovania s EÚ takmer určite uzavrieť nepodarí.


Slovenskí vojaci sa zúčastňujú na 43. medzinárodnej vojenskej púti do Lúrd

SkryťVypnúť reklamu

Lurdy 18. mája (TASR) - Delegácia asi 80 príslušníkov Armády SR pricestovala dnes po dvojdňovej ceste do juhofrancúzskeho pútnického mesta Lurdy, kde sa počas nasledujúceho víkendu zúčastní na 43. medzinárodnej vojenskej púti. Dnes podvečer sa v centre pútnického mesta, kde sa 11. februára 1858 dievčatku Bernadette zjavila Panna Mária, zástupcovia ASR v Bazilike superieure zúčastnia na mariánskej omši. Večer sa v podzemnej Bazilike Pia X. uskutoční otvorenie 42. medzinárodnej vojenskej púte. Vďaka jej úctyhodným rozmerom - 80 x 200 m - sa tu zmestí všetkých 20.000 ohlásených vojakov -pútnikov z celého sveta. Slovenskí vojaci, dôstojníci i občianski pracovníci rezortu obrany sa na tomto duchovno-spoločenskom podujatí zúčastňujú siedmykrát, a to na pozvanie najvyššieho duchovného predstaviteľa francúzskych ozbrojených síl biskupa Patricka Le Gala.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvý raz sa v Lurdoch stretávajú vojaci kedysi znepriatelených armád Nemecka a Francúzska v roku 100. výročia zjavenia Panny Márie v tomto pútnickom mestečku na úbočí Pyreneí. Až do roku 1990 sem prichádzali iba pútnici z krajín západnej Európy alebo vojaci armád NATO rozmiestnení v Európe, ako aj z Kórejskej republiky. Od roku 1991 sa prichádzali k pokloniť sa k Jaskyni zjavenia aj delegácie armád Maďarska, Monaka, Poľska a v nasledujúcom roku aj z ČSFR. V ďalších rokoch ich rady rozšírili aj vojenskí pútnici Albánska, Argentíny, Austrálie, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Libanonu, Litvy, Slovinska, Slovenska, Ukrajiny, vatikánskej Švajčiarskej gardy, ale aj takých exotických krajín ako Madagaskar či Indonézia.


Poľsko bude podľa Geremeka naďalej podporovať vstup SR do NATO

SkryťVypnúť reklamu

Varšava 18. mája (TASR) - Poľsko bude naďalej hrať úlohu advokáta v integračnom procese Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Ubezpečil o tom dnes na súkromných raňajkách bývalý šéf poľskej diplomacie Bronislaw Geremek ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana, ktorý končí dvojdňovú oficiálnu návštevu Poľska. Ťažiskom rozhovoru oboch politikov bola predovšetkým európska integrácia. Geremek ocenil výsledky a priebeh medzinárodnej konferencie Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť, na ktorej sa 10. až 12. mája v Bratislave zúčastnil. Podľa neho je konferencia veľký úspech Slovenska na medzinárodnej scéne. Bývalý poľský minister zároveň zdôraznil potrebu pokračovať v tej ceste a spôsobe politiky, ktorým sa SR dobre etablovala na medzinárodnej scéne a profilovala sa ako dôveryhodný kandidát na členstvo v NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Kukana prijal aj poľský prezident Aleksander Kwasniewski, ktorý očakáva, že počas návštevy najvyššieho predstaviteľa USA Georgea W. Busha 16. júna vo Varšave nastane zlom, týkajúci sa pozvania Slovenska do NATO. Kwasniewski pripomenul, že druhé kolo rozšírenia NATO považuje za veľmi dôležitú otázku, pričom SR označil za prirodzeného kandidáta na pozvanie do aliancie. Prezident Poľskej republiky a šéf slovenskej diplomacie si vymenili informácie o vnútropolitickej situácii vo svojich krajinách. Rokovali o vývoji v Poľsku pred septembrovými parlamentnými voľbami a o vnútropolitickej scéne na Slovensku pred rovnakým aktom, očakávaným na budúci rok.

Kwasniewski spomenul, že počas štvrtkových rokovaní bývalému americkému prezidentovi Billovi Clintonovi navrhol, aby aj z terajšej pozície pracoval a zasadil sa o realizáciu druhej vlny rozšírenia NATO. Minister zahraničných vecí SR informoval poľského prezidenta o konferencii v Bratislave, venovanej európskej integrácii, aj o výsledkoch svojej cesty v USA. V časti rozhovoru o EÚ Kwasniewski ocenil najnovšie výsledky Slovenska v prístupovom procese s ohľadom na počet uzavretých kapitol (16), ktorým SR predstihla Poľsko. Obidvaja predstavitelia zároveň konštatovali, že pokiaľ ide o EÚ, sú Poľsko a SR jednoznačne partnermi a v nijakom prípade sa nemôžu vnímať ako konkurenti.

SkryťVypnúť reklamu

Počas rokovaní Kukana s poľským ministrom zahraničných vecí Wladyslawom Bartoszewským dominovali otázky bilaterálnej spolupráce a integračných procesov. Bartoszewski označil Slovensko za strategického partnera Poľska. "Naším stanoviskom zostáva, že cesta Slovenska do NATO je v záujme Poľska a v tom vás plne podporujeme. Tešíme sa črtajúcej sa perspektíve, že približne v rovnakom čase vstúpime do EÚ," povedal Bartoszewski, pričom existujúce problémy v dvojstranných vzťahoch majú podľa neho len pracovný charakter. Obaja ministri prejavili záujem o ďalšie prehĺbenie dobrej bilaterálnej spolupráce vo všetkých oblastiach. "Posudzovali sme otázky regionálnej spolupráce, voľného pohybu osôb, transportu a ďalších oblastí v tomto duchu, aby sa veci predovšetkým v záujme poľských i slovenských občanov pohli vpred.

SkryťVypnúť reklamu

V tom boli naše rozhovory užitočné," zdôraznil W. Bartoszewski. "Slovensko vie, že k nemu pristupujeme s veľkou sympatiou nielen deklaratívne, ale tejto sympatii dávame výraz aj na medzinárodnom základe. SR v nás vidí strategického partnera tak, ako my napríklad vidíme strategického partnera v Spojených štátoch amerických," dodal. Šéfovia diplomacií sa takisto venovali spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky, pričom vyjadrili dôležitosť nadchádzajúceho stretnutia krajín V4 v poľskom Krakove. Kukan tlmočil návrh, aby sa zvýšili príspevky členských krajín do Visegrádskeho fondu. Na dnešnom brífingu padla aj otázka týkajúca sa postoja Španielska a záležitostí prechodných období. Šéfovia diplomacií uviedli, že o probléme blokády vstupných rokovaní hovorili, aj keď viac-menej okrajovo. E. Kukan vysvetlil, že i Slovensko považuje požiadavku na sedemročné prechodné obdobie na voľný pohyb pracovných síl za "nepotrebnú a nepragmatickú". Vyjadril presvedčenie, že časom sa to ukáže a EÚ i kandidátske krajiny nájdu iné riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci v Užhorode môžu rátať s podporou tamojšej organizácie MS

Užhorod 18. mája (TASR) - Užhorodská organizácia Matice slovenskej (MS) považuje za svoju hlavnú úlohu pomoc vlastným členom pri získavaní štatútu zahraničného Slováka, ktorý znamená úľavy pri získavaní víza a povolenia na pobyt v materskej krajine. Záujem oň je značný, vyplýva z materiálu, ktorý o živote Slovákov v metropole Zakarpatskej Ukrajiny prináša najnovšie vydanie týždenníka Užgorod, vydávaného radnicou mesta. Podľa rovnakého zdroja užhorodská organizácia Matice slovenskej, ktorá vznikla v roku 1996, má v súčasnosti 450 členov, ale jej vedenie dúfa, že sa tento počet ešte v tomto roku zvýši na 500 členov.

Príslušníci slovenskej menšiny, ktorí sa na národnostných podujatiach usilujú komunikovať po slovensky, aj keď iba polovica z nich uvažuje ešte v slovenčine, reagovali na náborové inzeráty MS v regionálnej tlači. Slovenská republika podporuje vzdelávanie 7,5-tisícovej slovenskej menšiny v materskom jazyku. Dospelí sa napríklad môžu zúčastňovať na jazykových kurzoch na banskobystrickej univerzite, talentované slovenské deti majú po maturite a intenzívnom kurze slovenčiny možnosť študovať na nimi zvolenom odbore na niektorej z univerzít alebo vysokých škôl v SR, pripomína periodikum, ktoré informuje aj o niektorých podmienkach pre získanie štatútu zahraničného Slováka.

SkryťVypnúť reklamu

Die Presse: Slovenský premiér sa ocitol v núdzi

Viedeň/Bratislava 18. mája (TASR) - Slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu čaká neľahká úloha: Na dnešnom krízovom zasadaní koaličnej rady v Trenčianskych Tepliciach musí obhajovať svoj najnovší personálny návrh na rekonštrukciu vlády. Tento návrh viedol k vážnemu konfliktu s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH), niekdajšou materskou stranou Dzurindu, píše dnešný rakúsky denník Die Presse. Spor sa rozhorel v utorok po odstúpení neúspešného ministra vnútra Ladislava Pittnera, pripomína Die Presse. Prezident Rudolf Schuster odmietol Dzurindovu požiadavku, aby jeho samého poveril vedením Pittnerovho ministerstva. Namiesto toho odovzdal tento úrad dočasne do rúk ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, ktorý ponuku prijal, hoci ho Dzurinda poprosil, aby tak nerobil.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér obvinil Čarnogurského z nedostatku lojality a navrhol vlastného kandidáta Ivana Šimka zo svojej Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). V pozadí tejto aféry sú hneď dva konflikty, uvádza ďalej Die Presse. Na jednej strane je to neustále doťahovanie medzi Schusterom a Dzurindom. Na druhej strane ide o vlečúci sa konflikt medzi Dzurindom a jeho materským KDH, ktorý siaha ešte pred voľby v roku 1998. Čarnogurský ako dlhoročný šéf KDH mal pôvodne nárok na vedúci post v širokospektrálnej koalícii, ktorá chcela vytlačiť vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara z funkcie. Pretože Čarnogurský by proti Mečiarovi nemal žiadnu šancu, padla voľba na Dzurindu. KDH sa potom rozplynulo v Slovenskej demokratickej koalícii (SDK), na čele ktorej stál Dzurinda. Ten z nej urobil po voľbách najsilnejší prvok antimečiarovského frontu a následne sa stal aj premiérom. Čarnogurský sa však so stratou svojho vplyvu nikdy nevyrovnal. Dzurinda založil SDKÚ, ktorá KDH robila stále škrty cez rozpočet, poznamenáva akúsky denník. Detinské doťahovačky o moc prijíma verejnosť s posmechom, väčšinou však s nechuťou. Spory totiž brzdia činnosť vlády. Dzurindova nádej prežiť túto krízu sa opiera o skutočnosť, že žiadna strana, ani KDH, nemôže koalíciu opustiť. Potom by hrozili predčasné voľby, ktoré by sa pre všetky terajšie vládnuce strany skončili katastrofálne. Strach z návratu Mečiara však rozhádané slovenské strany doteraz vždy zjednotil, uzatvára Die Presse.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri školstva chcú prispieť k mobilite študentov v Európe

Praha 19. mája (TASR) - Vzdelanie nie je súkromným produktom, ale verejným statkom a malo by zostať v zodpovednosti štátu. K ďalšiemu posilneniu mobility študentov v Európe by malo prispieť zlepšenie vzájomného uznávania dokladov o vzdelávaní, zavedenie dvojstupňového vysokoškolského vzdelávania a kreditného systému, uvádza sa v záverečnom komuniké, ktoré dnes prijali ministri školstva 30 európskych krajín na záver dvojdňového Pražského summitu o vysokom školstve. SR na ňom zastupoval minister školstva Milan Ftáčnik. Minister Ftáčnik pre TASR zdôraznil predovšetkým myšlienku, že vzdelávanie nie je možné chápať ako tovar, ale ako spoločenský statok, ktorý má zostať ďalej v zodpovednosti verejného sektora. "Dáva to aj odpoveď na diskusiu, ktorú máme doma, či máme alebo nemáme zaviesť poplatky. Mňa to posilnilo v úsilí zachovať bezplatné školstvo na Slovensku," dodal minister Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu

Summit bol podľa neho veľmi dôležitý a podnetný pre Slovensko, kde finišuje príprava nového vysokoškolského zákona. Ukázalo sa, že za dva roky od Bolonského summitu veľmi pokročili reformy nielen na Slovensku, ale aj v ďalších európskych krajinách. Milan Ftáčnik zdôraznil, že reformy vysokoškolských systémov sa nerobia len v transformujúcich sa krajinách, ale aj vo vyspelých európskych štátoch. Ministri sa dohodli, že je potrebné vylepšiť systém vzájomného uznávania dokladov o vzdelávaní, čo smeruje k vytvoreniu prehľadného systému titulov, ktoré budú rozpoznateľné v jednotlivých krajinách. Dohodli sa na vytvorení dvojstupňového systému vysokoškolského vzdelávania - bakalárskeho a magisterského stupňa, v čom podľa ministra Ftáčnika už SR má isté skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

K zlepšeniu mobility študentov v Európe by malo prispieť aj zavedenia kreditného systému. Študentom by to umožnilo po návrate zo zahraničnej univerzity pokračovať v štúdiu na domácej škole, kde by sa mu uznali získané redity. Ministri diskutovali aj o potrebe zlepšovania kvality vzdelávania, čo je nevyhnutné pre zlepšenie mobility v rámci Európy. Dôležitým výsledkom summitu je aj signál, že študenti sú partnermi v ďalšej diskusii o vysokom školstve. Pražský summit nadviazal na Bolonský summit, ktorý v roku 1999 vyústil do Bolonskej deklarácie. Ministri posúdili pokrok v napĺňaní deklarácie o spoločnom európskom priestore vysokoškolského vzdelávania a stanovili priority pre budúcnosť. Nový členom Bolonskej deklarácie sa v Prahe stalo Chorvátsko, Cyprus a Turecko.


V Gorliciach mali Deň Bardejova

Gorlice 19. mája (TASR) - Námestie starobylého prihraničného poľského mesta Gorlice, ale aj výstavná sieň v Paláci Karwacjanovcov (Dwór Karwacjanów) a farský kostol patrili dnes prezentácii programov, v ktorých sa v rámci Dňa Bardejova predstavili ľudoví, výtvarní a moderní umelci z tohto partnerského mesta. Takto široko koncipovaná akcia sa konala po prvýkrát. Partnerské vzťahy medzi mestami sú dané dohodou o spolupráci z roku 1999, siahajú však ešte do dávnejších rokov. Jerzy Knot z Mestského úradu v Gorliciach pre TASR povedal, že podujatie nechystali dlho, mohli reagovať pružne, pretože majú veľmi dobré kontakty s partnermi v Bardejove. Náklady kryli z vlastných rozpočtov a vďaka sponzorom. Naznačil, že by chceli využiť spoluprácu na vytvorenie projektu, ktorý by sa uchádzal o grant z programov Európskej únie. Chcú sa pritom spojiť s partnerskými mestami v Maďarsku a na Ukrajine.

Na koordináciu krokov tohto roku už tretíkrát vydali s Bardejovom spoločný kalendár akcií v kultúre a v športe a turistike. V Paláci Karwacjanovcov otvorili výstavu Umelci Bardejova (Artysci Bardejova), ktorá potrvá do 16. júna. Ide o výsledok 5. výročného stretnutia umelcov Gorlíc a Bardejova. Prezentujú sa na nej 13 autori. Pred nimi sa verejnosti predstavili folklórny súbor Čerhovčan, tanečná škola Kesel, country skupina Doliňaci, na módnej prehliadke so svojimi modelmi dievčatá Stredného odborného učilišťa Pod Vimbargom a spievajúca rodina Reviľákovcov. Deň Gorlíc v Bardejove chystajú na 25. mája. Gorlice sú sídlom okresu (powiatu) s vyše 30.000 obyvateľmi v regióne Nízkych Beskýd v Malopoľskom vojvodstve. V okolí mesta, ktoré založil a vlastnil rod Karwacjanovcov, sa v 1. svetovej vojne v roku 1915 odohrala veľká bitka, ktorej obete sú pochované na piatich cintorínoch priamo v meste a na území okresu je ešte 81 ďalších cintorínov. V meste je kaplnka z polovice 19. storočia s postavou Ježiša hĺbajúceho (Jezusa Frasobliwego) a atrapa na svete prvej pouličnej petrolejovej lampy vyrobenej miestnym farmaceutom Ignacym Lukasiewiczom, ktorý stál pri prvej destilácii ropy.


Rakúsko chce s kandidátskymi krajinami vytvoriť partnerstvo na spôsob Beneluxu

Viedeň 20. mája (TASR) - Najnovšou iniciatívou Rakúska je vytvoriť so susednými krajinami, uchádzajúcimi sa o plnoprávne členstvo v Európskej únii (EÚ), takzvané strategické partnerstvo, napísala dnes nemecká tlačová agentúra DPA. Cieľom iniciatívy rakúskej ministerky zahraničných vecí Benity Ferrerovej-Waldnerovej je spolupráca Rakúska so Slovenskou republikou, Českou republikou, Maďarskom, Slovinskom a Poľskom podľa vzoru škandinávskych krajín alebo krajín Beneluxu. Oslovené krajiny však návrh rakúskej ministersky prijali skôr rezervovane a sú z nového plánovaného "objatia" cez Viedeň skôr nešťastné. Odmietavo sa voči návrhu Viedne postavil najmä český predseda parlamentu Václav Klaus, podľa ktorého nemá návrh žiadnu budúcnosť a žiaden význam.

"Už existuje priveľa prázdnych politických iniciatív. Vytvoriť ešte jednu ďalšiu menšiu skupinu v stredoeurópskom priestore je skutočne kontraproduktívne," dodal. Skepticky zareagoval aj poľský minister zahraničných vecí Wladyslaw Bartoszewski. Podľa jeho slov je otázne, či Rakúsko, ktoré sa k členstvu kandidátskych krajín v EÚ stavia skôr negatívne, by ako partner prichádzalo vôbec do úvahy. Otázky okolo nového návrhu by sa mohli vyjasniť už 6. júna, kedy Rakúsko pozvalo spomínané kandidátske krajiny na regionálnu konferenciu ministrov zahraničných vecí do Viedne. Bartoszewski už informoval, že sa na konferencii nezúčastní osobne, ale do Viedne vyšle iba svojho zástupcu. Rovnako odmietavo sa k projektu stavia aj Slovinsko. Tamojší denník Delo na margo najnovšej iniciatívy Viedne napísal, že ide len o politickú operetu a oživenie idey habsburskej monarchie slúži Rakúsku iba k tomu, aby si vo vnútri EÚ zabezpečilo väčšiu váhu. Viedeň sa v susedných krajinách usilujúcich sa o vstup do únie stala nepopulárnou najmä vďaka svojej nedávnej požiadavke zaviesť sedemročné prechodné obdobie v oblasti voľného pohybu pracovných síl.

Túto rakúsko-nemeckú požiadavku odmietli všetky kandidátske krajiny s odôvodnením, že ju považujú za neopodstatnenú. Slovensko síce projekt Rakúska privítalo, požaduje ale konkrétne dôkazy. Tým by sa malo stať aj konečné vybudovanie cestnej prípojky z Jaroviec na rakúsku diaľnicu A4, keďže podľa slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana plány Rakúska na vybudovanie tohto 21-kilometrového úseku smerom na Bratislavu trvajú príliš dlho. Novú iniciatívu rakúskeho ministerstva zahraničných vecí považuje za "neohabsburský postoj" aj líder rakúskej opozície a šéf Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Alfred Gusenbauer. Pravicovokonzervatívna rakúska vláda musí mať pritom tiež na zreteli skutočnosť, že by novou iniciatívou mohla znížiť šance ostatných kandidátskych krajín na vstup do EÚ. Rakúske médiá sú v súvislosti s projektom svojej ministerky zahraničných vecí tiež viac-menej skeptické a predpovedajú jej v tejto záležitosti neúspech. "Kto už len potrebuje Rakúsko?" pýtal sa pri tejto príležitosti rakúsky spoločensko-politický magazín Format a zároveň dodal, že Česká republika a Poľsko sa vo svojej zahraničnej politike predsa orientujú najmä na USA a Nemecko, uzatvára DPA.


Konferencia v Eviane zdôraznila potrebu spolupráce USA a Európy na Balkáne

Evian 20. mája (TASR) - Pri riešení konfliktov na Balkáne je nevyhnutná spolupráca Spojených štátov a Európy. Zhodli sa na tom vo francúzskom Eviane delegáti trojdňovej konferencie štipendistov amerického Marshallovho fondu, na ktorej sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Pre riešenie problémov v oblasti Balkánu bude podľa účastníkov podujatia dôležitá nielen aktívnejšia angažovanosť európskych krajín, ale aj prítomnosť USA. V diskusii odzneli myšlienky, že medzinárodné spoločenstvo by malo vysielať absolútne jednotné signály a nemôže dôjsť k preferovaniu žiadnej skupiny, ktorá sa nejakým spôsobom usiluje presadiť sa v tomto regióne, povedal Kukan.

Delegáti sa zhodli na tom, že definitívne riešenie otázky politického štatútu Kosova by sa malo odložiť a po zorganizovaní volieb, ktoré sú potrebné, by bolo treba zaangažovať všetky národnostné skupiny v rámci Kosova, aby sa intenzívnejšie podieľali na organizácii života v krajine. O definitívnom riešení bude možné hovoriť, až keď dôjde k zavedeniu života do normálnych koľají, uviedol Kukan. Úvodnú prednášku na konferencii predniesol generálny tajomník NATO George Robertson. Americká nadácia The German Marshall Fund of the U.S. každoročne organizuje pobyty pre mladých európskych lídrov z oblasti politiky a žurnalistiky v USA. Absolventom takéhoto pobytu bol napríklad aj maďarský premiér Viktor Orbán.


DPA: Vydrží slovenský vládny kabinet do budúcoročných volieb?

Berlín 20. mája (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa usiluje zachrániť svoju "dúhovú" koalíciu pred fiaskom v budúcoročných voľbách radikálnou rekonštrukciou vládneho kabinetu. Napriek týmto krokom, podnikaným v záujme vyriešenia krízového stavu, však vláda aj po minulotýždňovom zasadnutí koaličnej rady zostáva naďalej pod tlakom, napísala dnes nemecká tlačová agentúra DPA. V roku 1998 sa Dzurindovmu kabinetu, zloženému z veľkého počtu strán od pravicových liberálov po ľavicových socialistov, odarilo vyhrať voľby a vystriedať tak politicky sporného dlhoročného predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Krajina sa odvtedy v oblasti zahraničnej politiky zmenila z politického outsidera na nádejného kandidáta na vstup do Európskej únie (EÚ). Iná situáciu však panuje na vnútropolitickej scéne, ktorá vďaka pretrvávajúcemu sporu medzi koaličnými partnermi značne stagnuje.

Rozhádanosť vnútri koalície sa odrazila aj na výsledkoch preferencií, kde si koaličné strany podľa posledných prieskumov verejnej mienky vyslúžili historický pokles hlasov. Niektoré z desiatich vládnucich strán nedosiahli dokonca ani hranicu piatich percent, ktorá je potrebná na vstup do parlamentu. Na druhej strane by na základe týchto výsledkov získala opozícia veľmi ľahko až 60 percent parlamentných kresiel. Viacerí politickí pozorovatelia domácej scény sa obávajú, či sa bratislavský kabinet skutočne udrží až do nasledujúcich parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia na jeseň budúceho roka. Vládnucou koalíciou značne otriasla aj nedávna aféra okolo údajnej sprenevery podporných prostriedkov z fondov EÚ vo výške dvoch miliárd Sk. V súvislosti s tým musel svoj post vicepremiéra vlády pre integráciu opustiť predseda Strany občianskeho porozumenia (SOP) Pavol Hamžík za to, že premiérovi Dzurindovi údajnú spreneveru zamlčal.

Hamžíka len niekoľko dní na to nasledoval aj minister vnútra Ladislav Pittner, ktorý sa síce zaslúžil o neustále formulovanie nových sprisahaneckých teórií o bývalej tajnej službe a expremiérovi Mečiarovi, ale mnohé politicky motivované trestné činy z ostatných okov, vrátane zavraždenia bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého v roku 1999, však vyriešiť nedokázal. Ministerské kreslo sa otriasa aj pod ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou. Za jej odstúpenie sa dokonca zasadzujú aj členovia jej vlastnej straníckej základne Strany demokratickej ľavice (SDĽ). Hoci si Schmögnerová svojou ráznou úspornou politikou vyslúžila v medzinárodných kruhoch uznanie, obviňuje ju SDĽ z markantnej straty preferencií.

"Vyhadzov" z vládneho kabinetu hrozí najnovšie aj jej straníckemu kolegovi, ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Petrovi Magvašimu. Tomu sa vytýka najmä neriešenie vysokej miery nezamestnanosti, ktorá medzičasom vystúpila až nad rekordných 20 percent. Minister dopravy Jozef Macejko by zasa mohol doplatiť na svoj prístup vo veci korupčnej aféry okolo jeho osoby. Podľa jeho slov mu údajne niekto v marci toho roku tajne ponúkol ako úplatok tri milióny Sk, čo však minister odmietol. Kritiku vládneho kabinetu si vyslúžil aj minister školstva Milan Ftáčnik, keď dal najavo solidárnosť s nespokojnými učiteľmi. O svoj post by sa mal obávať aj minister zdravotníctva Roman Kováč, ktorý zoči-voči mizérii panujúcej v zdravotníctve síce lekárom sľúbil až 45-percentné zvýšenie platov, ale kde na to chce vziať peniaze, to zatiaľ neprezradil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 534
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 975
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledovali ste s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu