Kšeftovanie s benzínom za milióny eur zrejme nie je jediným problémom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý sa má starať o bezpečnosť premiéra, prezidenta či predsedu parlamentu.
Podľa zamestnanca úradu Jozefa Žaťka sa podvádza aj pri testoch z pravidiel cestnej premávky. Šoféri ústavných činiteľov ich vraj robia pomocou ťahákov, ktoré dostanú vopred. „Skontrolujete si číslo testu, pozriete začiatočné písmená prvých štyroch otázok a za 30 sekúnd odpíšete všetky odpovede,“ tvrdí Žaťko. Podľa neho sa podvádza aj pri cvičných jazdách či pri testoch fyzickej zdatnosti.
Žaťko podal trestné oznámenie na inšpekcii ministerstva vnútra aj na Generálnej prokuratúre. Na úrade, kde pracuje od roku 1991, sa vraj vo veľkom kšeftuje s benzínom. Vodiči ústavných činiteľov majú na autách vyššej triedy typu BMW, Audi či Mercedes povolenú spotrebu 19 litrov na 100 kilometrov.
Ak jazdia šetrne, na dlhšej trase môžu ušetriť až niekoľko desiatok litrov. Potom ho predajú pumpárom alebo natankujú do bandasiek a použijú. Úrad aj ministerstvo vnútra to odmietajú.
Jazdy s rizikom
Žaťko išiel 27. februára 2010 do Štúrova, kde mal vyzdvihnúť bývalú šéfku maďarského parlamentu Katalin Sziliovú a odviezť ju do obce Búč. „Išiel som špeciálnym vozidlom, takzvaným pancierákom, v ktorom som nikdy predtým nesedel. Nemal som ani žiadne cvičné jazdy.“
Od vážnej nehody exministra spravodlivosti Jána Čarnogurského v roku 2000 sú pritom podľa Žaťka povinné. „Nadriadených to nezaujímalo, dostal som to rozkazom. Keby sa niečo stalo, odnesiem si to ja.“ Sziliová napokon do slovenskej limuzíny nenastúpila, takže Žaťko s ochrankárom išli za ňou len ako sprievodné vozidlo.
Riaditeľ úradu Milan Marko tvrdí, že vodiči sa pravidelne zúčastňujú výcvikových jázd. „Pri pancierových vozidlách prechádzajú špeciálnym výcvikom, o ohrození ústavného činiteľa nemôže byť reč. Prístup k preprave určených osôb je vysoko profesionálny.“ Dôkaz, že Žaťko absolvoval cvičné jazdy, nepredložil.
Niekedy vraj stačí fľaša
Podvádza sa aj pri testovaní vodičov z pravidiel cestnej premávky, nových zákonov, interných predpisov ministerstva, hovorí Žaťko. Testy sa robia raz za dva roky, pričom vodiči ich len automaticky vyplnia podľa ťahákov, ktoré dostanú vopred. Kópiu jedného z nich má aj denník SME. „Skontrolujete si číslo testu, pozriete začiatočné písmená prvých štyroch otázok a za 30 sekúnd opíšete všetky odpovede,“ vysvetľuje Žaťko.
Kliknite pre zobrazenie kompletného ťaháku.
Niektorí vraj na testy ani neprídu – stačí, že prinesú skúšajúcim fľašu alkoholu. „Policajti z nášho úradu si pomocou ťahákov rozširujú aj vodičáky o skupinu C, pričom v tatrovke sedeli možno raz. Potom sa nemožno čudovať, koľko nehôd spôsobia.“
Európska únia pritom dodala do školiaceho strediska policajtov počítače, ktoré zostavujú otázky pre testy náhodným výberom. „Na našom úrade sa to takto nerobí, no stalo sa, že niektorí policajti test najskôr nespravili, pretože si pomýlili riadok na ťaháku. Dostali nový test a urobili to nanovo,“ tvrdí Žaťko. Marko sa bráni, že s ťahákmi nemá nič spoločné. „Odborné preskúšania vodičov úradu vykonáva odborný útvar ministerstva.“ Podľa Žaťka sú však pri testoch vždy aj dvaja „výcvikári“ úradu. Ministerstvo vnútra tvrdí, že o ťahákoch nič nevie.
V zlej kondícii
Manipuluje sa vraj aj s testami fyzickej zdatnosti. „Riaditeľ úradu Marko ich robí len na papieri už od roku 1993. Hneď pri prvej disciplíne si natiahol sval a išiel k lekárovi. Napriek tomu sa stal v roku 1998 šéfom odboru výcviku,“ tvrdí Žaťko. Marko to popiera. „Pred sedemnástimi rokmi som bol radovým policajtom úradu ochrany a previerky fyzickej zdatnosti som riadne vykonal.“
Podľa Žaťka by mala väčšina funkcionárov úradu problém prejsť aj streleckými skúškami. Začiatkom 90. rokov musel každý, kto chcel pracovať ako ochrankár, absolvovať prvú streleckú triedu pred nezávislou komisiou v Prahe.
„Už sa to zrušilo, robia to naši výcvikári. Naposledy dosiahol úrad úspech v streleckých či športových súťažiach na celoslovenskej alebo svetovej úrovni niekedy v 90. rokoch.“
Ako kšeftujú s benzínom: čo usporia, výhodne predajú
1. vodič ide na služobnú cestu, natankuje 130 litrov benzínu, jazdí úsporne a ušetrí.
2. na 1000 kilometroch môže pri povolenej spotrebe 19 litrov na 100 kilometrov ušetriť až 60 litrov benzínu.
3. znovu ide na pumpu a spýta sa pumpára, za koľko kúpi usporený benzín.
4. pumpár si najskôr z jeho služobnej karty stiahne peniaze za 60 litrov benzínu.
5. ak stojí liter 1,20 eura, vodičovi vydá blok na 72 eur, potom mu zo svojho vyplatí napríklad 60 eur (euro za liter.
6. natankuje benzín do bandasiek a bez dokladov ho predá taxikárom.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Časť dôkazov o podvodoch môže chýbať
Šéf inšpekcie si nemyslí, že funkcionári úradu už mohli zahladiť stopy. K záznamom z púmp sa však zrejme kontrolóri nedostanú.
BRATISLAVA. Preukázať podvody s pohonnými hmotami, s ktorými sa údajne vo veľkom kšeftuje na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov, nebude jednoduché.
Otázne napríklad je, či a v akej podobe sa zachovali knihy jázd o prevádzke služobných vozidiel, do ktorých vraj zapisujú vodiči s vedomím nadriadených fiktívne „spálené“ litre benzínu.
Pracovníci sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra nezačali konať hneď, ako im zamestnanec úradu Jozef Žatko vysvetlil, ako sa kšeftuje s pohonnými látkami. Žaťko podal trestné oznámenie v piatok ráno 5. marca priamo riaditeľovi inšpekcie Štefanovi Kočanovi.
„Jeho kolega mi povedal, že ako dlhoročný policajt veľmi dobre vie, o čo ide, a navrhol Kočanovi, aby išli hneď v pondelok (8. marca – pozn. red.) na náš úrad a zabezpečili všetky dokumenty vrátane kníh jázd. Kočan povedal, že mám byť na telefóne, vraj sa mi určite ohlási,“ hovorí Žaťko.
Pracovníci inšpekcie však začali na úrade kontrolu až v utorok 9. marca. Šéf inšpekcie sa neobáva, že kontrolóri sa už nedostanú k dôležitým dokumentom.
„Nič sa nemôže zahladiť ani stratiť. Na 100 percent,“ tvrdí Kočan. Dokazovanie môžu skomplikovať aj chýbajúce záznamy z kamier na pumpách. Archivujú sa sedem dní, takže ak podal Žaťko trestné oznámenie 5. marca, aj záznamy z minulého týždňa mali byť zničené najneskôr 12. marca.
Kočan na otázku, či boli pracovníci inšpekcie skontrolovať aj pumpy, nevedel odpovedať. Predpokladá však, že to urobia. V prípade záznamov spred mesiaca či roka je však pravdepodobnosť, že sa k nim dostanú, ešte nižšia ako pri tých z minulého týždňa.
Podobný prípad riešili na ministerstve obrany, kde v októbri 2007 zadržali priamo v práci 15 vojenských policajtov podozrivých, že pretáčali tachometre na služobných autách a zarábali na nafte. Dokazovanie je veľmi náročné, vojenská prokuratúra obžalovala šiestich z nich až tento rok v januári. Traja z nich už vyhrali súd s ministerstvom, napadli to, že boli nezákonne postavení mimo službu.
(vag)
Kaliňák hovorí o pomste
Ministerstvo vnútra sa zastalo funkcionárov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.
BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) informácie o podvodoch s benzínom označil za pomstu urazeného policajta, ktorý bol na žiadosť izraelskej ambasády stiahnutý z pozície vodiča pre nezvládnutie služobných povinností.
Nevidí preto dôvod na odvolanie riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Milana Marka. „Úrad má vysoký kredit aj v zahraničí. Až zo záverov inšpekcie vyplynie, či je niektorá z týchto informácií pravdivá, alebo ide o ohováranie,“ povedal Kaliňákov hovorca Erik Tomáš.
Podobne reagoval aj policajný prezident Ján Packa. „Zatiaľ je to len v rovine jedna pani povedala, nech to vyšetrí inšpekcia. Na jednej strane SME kritizuje, ako rýchlo jazdia vodiči ministrov. A zrazu napíšete, že si pokojnou jazdou ušetrili benzín. Čo je pravda?“
Jozef Žaťko tvrdí, že z ambasády ho stiahli bez udania dôvodu. Podľa informácií SME to bolo pre konflikt s veľvyslancom, ktorý nedodržiaval pravidlá ochrany.
(vag)

Beata
Balogová
