BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie kontroluje všetky tendre na ministerstve životného prostredia za rok 2008 a do októbra 2009.
Ministerstvo financií tiež špeciálne požiadalo aj o kontrolu zmluvy uzatvorenej s agentúrou B.R.O.S. na propagáciu operačného programu životného prostredia. Ministerstvo zrejme agentúre zaplatilo niekoľkonásobne vyššie ceny ako bola reálna hodnota objednaných služieb. Zmluvu uzavrel nominant SNS Ján Chrbet.
Podľa ÚVO sa už zmluva nedá zrušiť a ak by došlo k zisteniu porušenia zákona, úrad by mohol iba udeliť pokutu. Povedala to hovorkyňa úradu Helena Fialová. Úrad skúma aj to, či ministerstvo uzavrelo zákazku vhodnou metódou, a to rokovacím konaním bez zverejnenia.
Ministerstvo životného prostredia pôvodne tvrdilo, že kontrolu vykonáva aj NKÚ, to však danú zmluvu nekontroluje. Hovorkyňa Jana Kaplanová povedala, že túto informáciu uviedla omylom.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
