BRATISLAVA. Vláda zjednotí obvodné úrady do jedného – aj takýto záväzok sa môže objaviť v programovom vyhlásení budúcej vlády. Ak ju bude viesť Smer.
Strana Roberta Fica plánuje v budúcom volebnom období meniť reformu vlády Mikuláša Dzurindu spred šiestich rokov.
Prvého januára 2004 štát zrušil okresné úrady, ktoré mali na starosti všetko možné – napríklad živnostenské veci, životné prostredie, dopravu, školstvo, stavebný poriadok. Jednotlivé úlohy si podelili nové úrady, ktoré si zriadili niektoré ministerstvá.
Reorganizácia štátnej správy
24. júla 1996 – Slovensko sa začalo členiť na 8 krajov a 79 okresov, začali pôsobiť krajské a okresné úrady
1. januára 2004 – okresné úrady zrušili, ministerstvá si zriadili svoje krajské a obvodné úrady
1. októbra 2007 – zrušili krajské úrady ministerstva vnútra
v júli 2010 majú nasledovať krajské stavebné a ďalšie.
„Takmer každé ministerstvo má vlastné obvodné úrady a tých je hrozne veľa, aj ich počet v území sa líši,“ povedal podpredseda Smeru Miroslav Číž. Strana má ambíciu tieto úrady spojiť do jedného.
Poslankyňa Renáta Zmajkovičová pre agentúru SITA povedala, že „pod jednou inštitúciou by mal občan vybaviť všetko, nemal by zisťovať, ktorá inštitúcia má akú kompetenciu“. „Bude to znamenať, že všetko nájde pod jednou strechou?“ pýta sa bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. „Ak áno, úrady netreba spájať – môžu sedieť v jednej budove.“
Zmena, ktorú Smer plánuje, by mala aj mocenský rozmer. Úrady by podliehali jednému jedinému ministrovi. Číž pripúšťa, že by to mohol byť minister vnútra. Nájsť koaličnú podporu na reorganizáciu štátnej správy však podľa neho nebude jednoduché.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru už vo februári 2007 avizoval zrušenie úradov, ktoré si ministerstvá zriadili na krajskej úrovni. Predseda SNS Ján Slota mu však odkázal, že „sme zásadne proti tomu, aby sme špecializované krajské úrady, či už školské, životného prostredia, alebo stavebné, dávali pod jeden rezort, ministerstvo vnútra“.
Tie, ktoré spomenul, vtedy ovládala práve jeho strana. Nižňanský hovorí, že okresné úrady museli byť kompletne vybavené, aj keď dopyt po niektorých službách sa líši od regiónu k regiónu. Ani ich rozmiestnenie podľa neho nevyhovovalo potrebám ľudí, a tak k 79 stálym pracoviskám muselo pribudnúť 45 vysunutých. Od roku 2004 niektorým ministerstvám stačí 44 obvodných úradov, iné ich majú 50.
Ako vláda plní sľub zrušiť krajské a iné špecializované úrady
Čo sľúbili: V čo najkratšom termíne vláda SR zruší krajské úrady, ktorých kompetencie prejdú na územnú samosprávu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Vláda zruší krajské úrady a krajské školské úrady od 1. januára 2007. Ich kompetencie prevezmú vyššie územné celky (VÚC). Uviedol to premiér Robert Fico po stretnutí s predsedami VÚC. „Toto rozhodnutie môže významnou mierou prispieť k úsporám na úrovni vládnej spotreby," konštatoval.
Zdroj: SITA, 17.7.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Zrušenie krajských úradov nepovedie k výraznejším úsporám.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda síce zrušila krajské úrady, ich právomoci však neprešli na samosprávy ale na iné štátne orgány. S úradmi zaniklo približne 14% z 1072 pracovných miest. Premiér Fico neskôr vyhlásil, že krajské školské úrady vláda nezruší, keďže to nie je úlohou programového vyhlásenia vlády.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub prepustiť pätinu úradníkov
Čo sľúbili: (Vláda ukladá ministrom) Zabezpečiť 20 % zníženie plánovaného počtu zamestnancov v štátnych rozpočtových organizáciách a v príspevkových organizáciách s cieľom dosiahnuť úsporu finančných prostriedkov kapitol štátneho rozpočtu... (do 31.12.2007).
Zdroj: Uznesenie Vlády SR, 11.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Nadmerný počet úradníkov štátnej správy zaťažuje štátny rozpočet. Namiesto paušálneho prepúšťania by však vláda mala identifikovať prebytočných úradníkov a prepustiť tých. Pri plošnom prepúšťaní totiž odídu aj tí najschopnejší, čo by narušilo chod verejného sektora.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Počet zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácií sa do roku 2008 oproti roku 2005 znížil len o 5,1%. Verejný rozpočet na rok 2009 ráta s miernym zvýšením počtu zamestnancov, v roku 2010 by mal ich počet opäť mierne klesnúť.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
