BRATISLAVA. O sťažnosti organizácie Global 2000 a ďalších mimovládnych organizácií rokuje v Ženeve Aarhuský výbor. TASR o tom informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.
Hlavnou výhradou organizácií je podľa jej slov fakt, že stavebné povolenie na tretí a štvrtý blok EMO z roku 1986 bolo považované za dostačujúce, pričom v roku 2008 došlo k povoleniu od Úradu jadrového dozoru (ÚJD) na zmenu stavby. Zároveň nebola verejnosti umožnená účasť v konaní, čo je podľa uvedených organizácií v rozpore s medzinárodnými záväzkami, dodala.
Ako uviedla Szabová, dnes majú obe strany možnosť vyjadriť svoje argumenty a konečné rozhodnutie výboru bude známe do troch mesiacov. Slovensko na zasadnutí výboru zastupuje široká delegácia pozostávajúca z predstaviteľov ÚJD, Slovenských elektrární, a.s., Ministerstva životného prostredia SR, ale aj starostov obcí z okolia Mochoviec.
Aarhuský výbor zasadá každé tri mesiace a väčšinou prediskutuje jednu až tri sťažnosti. Na jeho zasadnutie sa podľa slov hovorkyne dostanú len tie sťažnosti, ktoré sa výboru zdajú relevantné a je tam podozrenie na porušenie dohovoru.
Rozhodnutie výboru je právne záväzné rozhodnutie najvyššieho medzinárodného významu a v rozhodnutí môže výbor vyzvať Slovensko, aby chybu napravilo, napríklad znovuzačatím celého procesu povoľovania a posudzovania. V najhoršom prípade môže dôjsť k žalobe na Slovensko na Európskom súdnom dvore, ktorú môže podať iný členský štát alebo priamo Európska komisia, povedala Szabová.