Bratislava 21. mája (TASR) - Po konferencii premiérov a vysokých predstaviteľov vlád krajín usilujúcich o členstvo v NATO, sa Bratislava stane o týždeň opäť významným mestom Európy. Na dvojdňové, v poradí 11. stretnutie, pricestujú predsedovia parlamentov, delegácie zo všetkých krajín kandidujúcich do Európskej únie (EÚ) a Európskeho parlamentu (EP), ktorý bude zastupovať podpredseda pre rozširovanie Guido Podesta.
Diskutovať sa bude o vývoji v procese rozširovania EÚ z pohľadu EP a kandidátskych krajín, problematike prípravy na ďalšie konštitučné zmeny EÚ s ohľadom na zmluvu z Nice, zamestnanosti a sociálnych aspektov procesu rozširovania, ktoré uvedie hlavný rečník predseda rakúskeho parlamentu Heinz Fischer. Najdôležitejšie posolstvá z 11. stretnutia budú zachytené v spoločnej deklarácii. Očakáva sa účasť predsedov parlamentov Estónska, Malty, Rumunska, Slovinska, predsedu Senátu ČR. Zastúpenie budú mať aj parlamenty Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Turecka.
Stretnutie predsedov parlamentov asociovaných krajín EÚ inicioval v roku 1995 vtedajší predseda EP Klaus Hänsch s cieľom vytvoriť pravidelné diskusné fórum najvyšších predstaviteľov "ľudových snemovní" k aktuálnym otázkam prípravy vstupu týchto krajín do EÚ. Množstvo krajín participujúcich na stretnutiach rástlo v súlade s nárastom nových krajín kandidujúcich na členstvo v EÚ, až na súčasný počet trinástich asociovaných krajín EÚ. Poznatky z rôznych národných integračných postupov sa stali v nejednej kandidátskej krajine inšpiráciou k vlastnej parlamentnej orientácii. Stretnutia sa postupne etablovali na významný predvstupový nástroj na najvyššej parlamentnej úrovni. Najvýznamnejšie závery týchto stretnutí sú sformulované do tzv. Spoločného vyhlásenia, ktoré ma deklaračný charakter. Už počas prvého stretnutia predsedu EP s predsedami parlamentov v Štrasburgu bolo dohodnuté, že zasadnutia budú prebiehať striedavo v sídle EP a v niektorej z asociovaných krajín.
Na minuloročnom 10. zasadnutí na Cypre zúčastnené strany EP podporili návrh predsedu NR SR Jozefa Migaša, že SR bude hostiteľom nasledujúceho 11. stretnutia. Slovensko malo byť hostiteľom už 5. stretnutia v roku 1997, keď predsedom NR SR bol Ivan Gašparovič a EP José Maria Gil-Robles. Stretnutie však bolo napokon zrušené pre cielenú neúčasť predsedu EP v súvislosti s aktuálnym politickým vývojom v SR (kauza Gaulieder).
*zg som