Za politickou stranou, ktorá má navodzovať dojem recesie, zrejme stojí reklamná akcia.
BRATISLAVA. Recesistická strana s jediným členom a zvláštnym názvom narobila dnes rozruch. „Mimoriadny brífing" Paliho Kapurkovej, veselej politickej strany, vysielala spred budovy Národnej rady televízia TA3 v priamom prenose, novinári sa tlačili ako na tlačovkách bežných politických strán. To všetko pre extravagantne pôsobiaceho rušňovodiča z Humenného Paliho Vassa a jeho troch „sympatizantov".
„Sľubujem, že ak Paliho Kapurková, veselá politická strana, získa v najbližších parlametných voľbách dostatočnú podporu, všetky kreslá našej strany v slovenskom parlamente ostanú prázdne, aj moje," prečítal Vass.
Dôležití sú sympatizanti
To bolo všetko, čo muž s veľkou bradou prezradil, hlavné slovo patrilo jeho sympatizantom. Tí prečítali vyhlásenie a odkráčali spred parlamentu, na otázky odpovedať nechceli. „Ďalšia tlačová konferencia bude v utorok," oznámili.
To, kto sú ľudia v pozadí železničiara Vassa, môže byť aj kľúčom k pochopeniu, o čo recesisticky pôsobiacej strane môže v nasledujúcich týždňoch ísť. Hlavné slovo totiž patrilo potmehúdsky sa usmievajúcemu Igorovi Brossmannovi, ktorý má bohaté skúsenosti z prostredia reklamy.
Reklama na alkohol?
Práve on požiadal o registráciu ochranných známok Paliho Kapurková a Paliho Kapurková, veselá politická strana. Značka Paliho Kapurková je zaregistrovaná na tovary ako „pivo, nealkoholické nápoje, destiláty, liehoviny, likéry, pálenky, vína a sekty, alkoholické koktaily a alkoholické extrakty".
Môže teda ísť o účelovú stranu, ktorá sa stane len prostriedkom na zviditeľnenie značky a produktov.
Medzi troch „sympatizantov" patrí aj Miroslav Švec - šéf agentúry Dicio. Tá robí prieskumy verejnej mienky aj prieskumy preferencií politických strán.
„Vymyslieť najprv nejakú značku, urobiť jej imidž a potom prilepiť na nejaký produkt, to sa zvykne robiť. Ale ísť na to cez politiku sa mi zdá scestné," hovorí marketingový konzultant Marian Timoracký. Nemyslí si ani, že takáto stratégia reklamnej kampane môže byť účinná.
Desaťtisíc podpisov potrebných na zaregistrovanie strany podľa zistení SME nezbierali len prívrženci tohto združenia, ale aj platení „zberači". Strana tiež dokázala zaplatiť 16 596 eur ako kauciu, aby mohla kandidovať.
„Váš hlas bude platný, lebo sme reálnou politickou stranou," hovoril Brossmann, ktorý Kapurkovú predstavoval ako šancu pre ľudí znechutených z politiky.
Na otázky o registrácii značky na alkohol neodpovedal. Mimoriadny brífing zvolali krátko po tom, ako sa SME pokúsilo kontaktovať Brossmanna na jeho pracovisku.
Vass ešte pred verejným vystúpením pre SME povedal, že sú skutočnou stranou a Brossmanna už dlho pozná.
Známy marketér
Brossmann je bývalý šéf jednej z najväčších reklamných agentúr Wiktor Leo Burnett. Teraz vlastní firmu Brossmann Consulting, ktorá sa špecializuje na „alternatívny marketing". Ide zároveň o spoluzakladateľa systému podpory rodín onkologických pacientov Dobrý anjel, čo je jeden z najúspešnejších charitatívnych projektov na Slovensku.
Slovensko už raz zaujal silnou reklamnou kampaňou proti týraniu žien, keď použil neexistujúcu postavu Fera Tarabu.
„Prečo Kapurková?," položil si Brosmann otázku a po chvíli z papiera prečítal: „Kapurková je symbolom posledného a zdvorilého uctenia si návštevy pred odchodom. Niektorí tomu hovoria tiež „Ďakujeme, už odíďte".
Virtuálna strana? Stáva sa
Bežnejšie ako reklamné bývajú recesistické politické strany.
BRATISLAVA. Politická strana, ktorá vznikne, aby zviditeľnila produkt, nie je nič výnimočné. V Česku pred voľbami v roku 2006 založili stranu Helax-Ostrava se baví, ktorá vznikla okolo rádia Helax. Upútali bláznivými nápadmi. Navrhovali zabrániť šikanovaniu v škôlkach znížením trestnej zodpovednosti na tri roky, nákup piva, rumu a vlašského šalátu na splátky a presadzovali obsadenie Maroka, aby mali v Česku dosť hašiša. Do volieb napokon nešli, cieľ spropagovať rádio bol splnený.
V Izraeli bez úspechu kandidovala strana Pikanti, propagovala výrobcu potravín.
Recesistické strany sú vo svete bežné. Kanadská Strana nosorožca v roku 1980 dostala vo voľbách 110tisíc hlasov a v roku 1988 mala až 33-tisíc členov. V Nemecku zaregistrovali punkovú Anarchistickú pogo stranu, vo Švédsku kandidovala Strana káčera Donalda.
Na Slovensku a v Česku je skôr obvyklé, že sa názvy strán spájajú s konzumáciou alkoholu. Strana priateľov vína sa u nás nedávno rozplynula tým, že značku uvoľnila extrémistom okolo Mariána Kotlebu, a tí sa vďaka tomu zaregistrovali ako politická strana.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
