BRATISLAVA. Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) na čele s predsedom Jánom Ľuptákom, niekdajším podpredsedom Národnej rady SR, chce v júnových parlamentných voľbách získať päť percent a vrátiť sa do parlamentu. Pre TASR to dnes potvrdil šéf ZRS, ktorý je zároveň volebným lídrom združenia pre júnové hlasovanie.
Odvážnu ambíciu Ľupták neskrýva, no konečné rozhodnutie necháva na voličov. "Chceme dosiahnuť výsledok, aby sme mohli ísť do parlamentu. Ale všetko bude záležať od voličov. Uvidíme, čo povedia. Či budú voliť tých, ktorí ich klamú a okrádajú, alebo tých, čo sú skromní, čo čestne vystupujú, čo im pomáhali a chcú pomôcť," vyhlásil s tým, že ambíciou ZRS je dosiahnuť rozvoj Slovenska tak v hospodárskej, ako aj v kultúrnej oblasti.
"Aby náš národ žil dôstojne, mal prácu a aby sa jeho životná úroveň neustále zvyšovala," zdôraznil Ľupták, podľa ktorého sa to dá dosiahnuť tým, "že by štát riadili výrobári". Tvrdí totiž, že tak by "o osude Slovenska rozhodovali tí, ktorí tvoria hodnoty, a nie tí, ktorí ich netvoria". Dodal, že aj z tohto dôvodu ponúka ZRS občanom na kandidačnej listine "robotníkov, technikov, živnostníkov či výrobných inžinierov, teda ľudí z práce, z výroby, ktorí vždy riadili kolosy a ktorí vedia ľuďom ponúknuť prácu a dôstojnú mzdu".
Potenciálnych voličov chce ZRS osloviť volebným programom, ktorý bude obsahovať niekoľko téz. "Chceme riešiť zamestnanosť, zabezpečiť dôstojný život občana a takisto chceme riešiť rómsku otázku," vymenoval niektoré z cieľov strany Ľupták. Doplnil, že ZRS chce zároveň riešiť problém úplatkárstva, "ktoré u nás rezonuje". Navrhuje teda, aby tí štátni zamestnanci, ktorí sa spreneveria v štátnych funkciách, nemohli tieto pozície niekoľko nasledujúcich rokov zastávať. "Ak štátny zamestnanec poruší hrubo zákon, nemá právo, aby rozhodoval o štátnych zákazkách a financiách," zdôraznil.
Volebný program plánuje Ľupták so svojím združením prezentovať v rámci skromnej kampane, počas ktorej sa chcú kandidáti strany najmä stretávať s ľuďmi. "Kampaň budeme robiť aj prostredníctvom letákov, na ktorých budeme občanov informovať o tom, čo sme dokázali v minulosti a čo chceme dokázať. A tiež na nich budeme poukazovať na to, ako ľudí klamú a okrádajú rafinovaní, prešpekulovaní politici," priblížil šéf ZRS.
Podľa Ľuptáka je tiež dôležité pripomínať, že "tí, ktorí sa bijú do pŕs, akí sú Slováci, bohatnú na úkor iných občanov SR a že tí, ktorí sľubovali malé Švajčiarsko či dvojnásobné platy, rozkradli Slovensko".
Na to, aby sa politické strany mohli zúčastniť na parlamentných voľbách v sobotu 12. júna, museli odovzdať kandidačnú listinu a splatiť volebnú kauciu vo výške 16.596 eur. ZRS si podľa svojho predsedu vzala na uhradenie tejto finančnej čiastky úver.
Volebnú kauciu dostanú do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb späť tí účastníci hlasovania, ktorí v ňom získajú aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu. "Ideme do rizika. Ak nedostaneme dosť percent, budeme sa musieť na vrátenie úveru vyskladať v strane," poznamenal Ľupták.
Združenie robotníkov je jedna z 18 strán, ktoré zapisovateľke Ústrednej volebnej komisie Lívii Škultétyovej odovzdali kandidačné listiny. O ich zaregistrovaní rozhodne ÚVK.