BRATISLAVA. Vďaka tvrdým reštriktívnym opatreniam dosiahla Slovenská televízia (STV) kladný hospodársky výsledok za druhý polrok 2009 a z hľadiska celého roku si udržala vyrovnaný rozpočet. "Je to pozitívny výsledok. Ale naozaj je to niekedy za cenu ohrozenia fungovania verejnoprávnej inštitúcie ako takej," povedal po dnešnom rokovaní mediálneho výboru Národnej rady (NRSR) riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský.
"Predpokladám, že po voľbách sa zásadným otázkam financovania verejnoprávnych médií bude venovať väčšia pozornosť. Aby sme verejnoprávne médiá udržali v takej kondícii, že sa budú môcť viac koncentrovať na program a nie na to, či je dostatok prostriedkov, alebo ich veľký nedostatok," dodal riaditeľ STV.
Hoci výbor rokoval o správe STV za druhý polrok 2009, diskusia sa otočila aj na aktuálne otázky okolo obsadenia hostí v diskusnej relácii O päť minút dvanásť. "V SDKÚ-DS nemáme výhrady, že by sme mali nedostatok priestoru v STV. Ale máme výhrady k spôsobu vedenia a prípravy relácií O päť minút dvanásť. Je nelogické, keď na tému týkajúcu sa SDKÚ-DS sú pozvaní tí, ktorí nás obviňujú a tí, ktorí s tým nemajú nič spoločné, ale my nie," kritizoval poslanec Tomáš Galbavý diskusnú reláciu, v ktorej aj o otázkach týkajúcich sa SDKÚ-DS diskutoval podpredseda Smeru-SD, minister kultúry Marek Maďarič a predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
STV odmietla Žitňanskú
Pôvodne STV oslovila s pozvaním do relácie aj SDKÚ-DS, neakceptovala však ponuku na účasť poslankyne Lucie Žitňanskej s odôvodnením, že oponentom mal byť podpredseda koaličnej strany. Keďže SDKÚ-DS neponúkla do diskusie tiež podpredsedu, televízia oslovila KDH. Paradoxne, hoci je Pavol Hrušovský jednou z najvplyvnejších osobností KDH, je bývalým predsedom strany a aktuálne predsedom poslaneckého klubu, podpredsedom strany nie je, takže formálne podmienku účasti v relácii tiež nespĺňal.
"Máme výhrady voči tomu, aby si STV stanovovala, koho máme poslať a hovorila do našich nominácií. My vieme najlepšie, kto z nás je najlepšie pripravený na danú tému," zdôraznil Galbavý pre TASR. "Nie je to náhoda, cítim tam systematické kroky, ktoré majú poškodiť našu stranu," dodal poslanec SDKÚ-DS.
"Slovenská televízia je vo svojom vysielaní objektívna a pluralitná. Dávame veľký pozor na to, aby pomery a proporcie medzi zastúpením koalície a opozície boli vyvážené a primerané," reagoval Nižňanský. "Beriem to ako súťaž predvolebnej kampane, viem sa cez to povzniesť. Myslím, že zo strany pána poslanca Galbavého išlo o trochu precitlivelú reakciu SDKÚ," poznamenal Nižňanský.
Je to len formálna chyba, oponuje Jariabek
Podľa poslanca Smeru-SD Dušana Jarjabka spravila televízia v jednej konkrétnej relácii formálnu chybu. "Hrušovský nie podpredseda KDH, bola to chyba redaktora. Ale určite to nie je dôvod na to, aby SDKÚ-DS dôvodila tak, ako dôvodí," povedal. Vzhľadom na silné postavenie Hrušovského v KDH podľa neho zo strany STV ani nešlo o nejaké výrazné pochybenie. Navyše je podľa neho v období pred voľbami pre redaktorov komplikované obsadzovať reláciu, keď si strany dávajú podmienky, koho ku komu chcú nasadiť. "Vždy bude nejaká strana, ktorá bude mať pocit, že jej malo byť v televízii viac a žiadna strana nebude mať pocit, že jej tam bolo priveľa," uzavrel Jarjabek.
Správu o hospodárení STV, o činnosti Rady STV a Dozornej komisie za druhý polrok 2009, podobne ako správu TASR, dnes mediálny výbor prerokoval, vzhľadom na neuznášaniaschopnosť ku koncu rokovania však bude o uznesení hlasovať až na nadchádzajúcom zasadnutí. Kým bolo ešte na výbore dostatok poslancov, stihli vziať uznesením na vedomie správu Ministerstva kultúry, Slovenského rozhlasu a Rozhlasovej rady za druhý polrok 2009. "Medzi najdôležitejšie témy, ktorým sme sa venovali, bola príprava zmluvy so štátom a hodnotenie jednotlivých programových služieb," povedal na margo druhého polroku 2009 predseda Rozhlasovej rady Igor Gallo.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.