BRATISLAVA. Podvodmi s benzínom za milióny eur, ku ktorým malo dochádzať na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov, sa zrejme bude zaoberať brannobezpečnostný výbor parlamentu. Jeho zvolanie inicioval poslanec Martin Pado, ktorý už má súhlas Martina Fedora (obaja SDKÚ), Bélu Bugára (MostHíd), Vladimíra Palka (KDS) a Juraja Lišku (nezávislý).
Opozícia chce, aby prišli kauzu vysvetliť minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) a policajný prezident Ján Packa. Predseda výboru Rudolf Pučík (SNS) musí zvolať rokovanie, ak o to požiada minimálne päť poslancov. Pado chce vyzbierať podpisy ešte tento týždeň, výbor sa musí zísť do siedmich dní od ich doručenia. „Ak budú splnené podmienky, zvolám schôdzu výboru,“ povedal Pučík.
Ministerstvo vnútra sa príliš rýchlo rozhodlo, komu bude veriť, myslí si Lukáš Fila.
Zamestnanec úradu Jozef Žaťko tvrdí, že v tejto inštitúcii sa vo veľkom podvádza s pohonnými látkami. Vodiči vraj predávajú benzín, ktorý ušetria na cestách s ústavnými činiteľmi, pumpárom, alebo ho použijú na vlastnú spotrebu. Robia to podľa neho dokonca s vedomím funkcionárov úradu, ktorí im vysvetlili ako postupovať, aby sa na to neprišlo.
Kauzou sa už zaoberá inšpekcia ministerstva vnútra. „Minister nás celé štyri roky, čo je vo funkcii, presviedča, ako skvele pracuje inšpekcia. Som zvedavý, či niečo zistí,“ hovorí Pado. „Je to škandál,“ myslí si poslanec Fedor. Podľa neho by sa mal na úrade uskutočniť aj poslanecký prieskum. „Na výbore sa totiž vždy dozvieme len oficiálnu verziu ministerstva.“
Pučík na otázku, čo si myslí o kauze, priamo neodpovedal. „Viem o kontrole, ktorú vykonáva na úrade inšpekčná služba ministerstva vnútra. Jej výsledky nie sú známe.“ Ministerstvo aj úrad podozrenia z kšeftovania s benzínom odmietajú.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
