BRATISLAVA. Ďalšími vyše troma miliónmi eur by mali prispieť zdravotné poisťovne na zber údajov o rizikových faktoroch, diagnostike či liečbe srdcovo-cievnych chorôb. Vyplynulo to z národného programu prevencie z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý dnes schválila vláda.
Program počíta s viacerými aktivitami ako napríklad celonárodná vzdelávacia kampaň, zriadenie registra osôb s vysokým krvným tlakom alebo kardiovaskulárnym rizikom či zoznamu pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním. Do roku 2012 by mali v každom krajskom meste vzniknúť takzvané ambulantné jednotky srdcového zlyhávania, naplánované sú tiež prieskumy a odborné správy. Cieľom aktivít je podľa predkladateľov znížiť počet úmrtí na choroby obehového systému.
Na ochorenia obehovej sústavy ako sú napríklad infarkty, cievne choroby mozgu či choroby tepien zomrie každoročne zhruba 29.000 Slovákov. Najohrozenejšou skupinou sú dôchodcovia nad 65 rokov, k najväčším rizikám patrí nadváha alebo obezita, vysoký cholesterol a krvný tlak, fajčenie či nedostatok pohybu. Hrozba infarktu či mozgovej príhody je vyššia u mužov ako žien, obyvatelia veľkých miest sú na tom lepšie ako ľudia z malých obcí na juhu a východe krajiny.