Vláda jednohlasne schválila návrh ministra školstva Jána Mikolaja, aby sa inovovala výučba slovenského jazyka v školách. Riaditelia škôl majú proti návrhu výhrady, radšej chcú učebnice.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
BRATISLAVA. Žiaci a učitelia v školách s vyučovacím jazykom maďarským by sa mali pripraviť na zvýšený počet inšpekcií na hodinách slovenčiny. Taká je odpoveď ministra školstva za SNS Jána Mikolaja na víkendové slová maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, podľa ktorého by sa Maďari v Srbsku, Rumunsku a na Slovensku mali učiť štátny jazyk ako cudzí jazyk.
Mikolaj včera nečakane na rokovanie vlády predložil „Návrh programu na zvýšenie kvality vyučovania štátneho jazyka v školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín". Ten nariaďuje inšpekcie na hodinách slovenčiny, na ich základe sa potom má „inovovať štátny vzdelávací program". Mikolaj žiada aj ďalšie vzdelávanie učiteľov slovenčiny. Vláda návrh jednohlasne schválila. Premiér Robert Fico už v pondelok označil Sólyomove slová za „zákerný útok" a „rozbíjanie štátnosti".
Je to reakcia
„Ukázalo sa na základe správy, ktorú vypracovala štátna školská inšpekcia, že úroveň znalosti slovenčiny je len niečo nad päťdesiat percent, to sú alarmujúce výsledky," vysvetľoval expresné zaradenie bodu Mikolaj. „Fakt je ten, poviem úprimne, že sú aj určité vyjadrenia, dokonca prezidenta Maďarskej republiky, ktorý reaguje na kvalitu vzdelávania štátneho slovenského jazyka v školách s vyučovacím jazykom najmä maďarským," dodal.
Či má „inovovanie" znamenať zvýšenie počtu hodín slovenčiny, ktorá sa dnes v základných školách i gymnáziách vyučuje rovnocenne s materinským jazykom, minister nepovedal. „Uvidíme, čo povie štátna školská inšpekcia, možno niektoré technické predmety by naozaj potrebovali aj výučbu v slovenskom jazyku, pretože fakt tie výsledky sú zlé."
Riaditeľom sa Mikolajova iniciatíva nepozdáva. „Inšpekcií už bolo habadej, konečne by bolo treba pristúpiť k riešeniu namiesto hlásania bludov," vraví riaditeľ Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Komárne Zoltán Fekete.
Otázka lojality
Zosúladiť treba podľa neho výučbu slovenčiny v základných školách s požiadavkami stredných škôl. „Chcú od nás, aby sme preferovali komunikačnú stránku jazyka, ale v Monitore aj na prijímačkách žiadajú najmä gramatiku, lebo sa to ľahko opravuje," vraví.
Riaditeľka Gymnázia Sándora Máraiho s vyučovacím jazykom maďarským v Košiciach Eva Csúrko nesúhlasí, že by ich študenti ovládali slovenčinu slabo. „Deväťdesiat percent našich maturantov pokračuje na vysokých školách s vyučovacím jazykom slovenským," tvrdí. Keď už chce ministerstvo úroveň slovenčiny zvýšiť, malo by v prvom rade zabezpečiť kvalitnejšie učebnice, myslí si.
Podobný názor má aj odborník na etnické konflikty Péter Hunčík. „Ak chceme dosiahnuť, aby úroveň slovenčiny bola lepšia, nesmieme deti odradiť textami, ktorým absolútne nerozumejú." Výučba slovenčiny metódou cudzieho jazyka je podľa neho legitímna úvaha pre odborníkov. „Nesmie to byť emocionálna otázka a už vonkoncom nie otázka lojality k štátu," myslí si Hunčík.

Beata
Balogová
