AKTUALIZOVANÉ 18:56

Fico: Ľudia majú ľahkú voľbu, spoznali sociálnu vládu

Občania SR majú veľmi ľahkú voľbu, lebo vedia, čo je to mať osem rokov pravicovú vládu a čo to je mať štyri roky kabinet so silným sociálno-demokratickým prvkom.

BRATISLAVA. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) pri príležitosti zhodnotenia činnosti jeho kabinetu aj za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča a predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku (Smer-SD).

"Pravica osem rokov na Slovensku vládla a robila kroky, ktoré smerovali k oslabovaniu sociálneho štandardu, oslabovaniu najslabších, viedla k deregulácii či k privatizácii," pripomenul. Na druhej strane podľa neho kabinet so sociálno-demokratickým prvkom bude presadzovať politiku sociálneho štátu a solidarity.

Kauzy vlády nespomenul

Za najvýznamnejšiu aféru tohto volebného obdobia označil pranie špinavých peňazí "v jednej opozičnej politickej strane". Premiér priznal aj chyby vo svojom kabinete, no zároveň zdôraznil, že vždy z nich boli vyvodené vážne dôsledky. "Nepamätám sa, že by niekedy došlo k odňatiu celého rezortu koaličnému partnerovi," povedal v súvislosti s krokom, keď SNS odobral ministerstvo životného prostredia.

Zároveň upozornil, že súčasná vláda urobila aj bezprecedentné kroky namierené proti klientelizmu a korupcii. Spomenul tu ponechanie opozičného predstaviteľa na čele Úradu pre verejné obstarávanie, zastúpenie opozície v Slovenskom pozemkovom fonde či schválený zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Podľa jeho slov žiaden kabinet neurobil pre policajtov a hasičov toľko ako súčasný. Fico tvrdí, že sa to prejavilo napr. znížením nehodovosti a kriminality. Ministerstvo vnútra pochválil aj za zvládnutie vstupu SR do Schengenu. Tu pripomenul, že SR bola svojho času najhoršie pripravenou krajinou. Ministerstvo kultúry podľa neho prispelo k výraznému posilneniu historického sebavedomia Slovákov. Fico vyzdvihol aj prípravu nového tlačového a novelu jazykového zákona.

Nenaplnili sa žiadne negatívne scenáre, podľa ktorých by mal tlačový zákon v praxi znamenať obmedzenie slobody tlače, alebo jazykový zákon porušenie práv príslušníkov národnostných menšín," upozornil.

Spomínal aj Sólyoma

Prítomného prezidenta SR šéf exekutívy požiadal o vyjadrenie protestu proti výrokom maďarskej hlavy štátu Lászlóa Sólyoma, podľa ktorého by sa mali občania SR maďarskej národnosti učiť na menšinových školách slovenčinu ako cudzí jazyk. "Menšinová politika na Slovensku predstavuje vysoký európsky štandard," podčiarkol Fico. Tvrdí preto, že Sólyomovo vyjadrenie predstavuje "zásah do vnútorných záležitostí SR a pokus o ďalšie oslabovanie vzťahu občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti k vlastnému štátu, k SR".

Zdôraznil, že plnenie programového vyhlásenia vlády bolo sprevádzané politickou stabilitou a koalícia si zachovala väčšinové postavenie v parlamente. Práve to jej umožnilo prijímať zákony súvisiace s programovým vyhlásením. "Ďakujem SNS a ĽS-HZDS za príspevok k jeho plneniu," adresoval koaličným partnerom.

"Zabezpečili sme, že Slovensko je predvídateľným a spoľahlivým medzinárodným partnerom, ktorý si plne a prijateľným spôsobom chráni svoje vlastné, národné a štátne záujmy. To mu ale nebráni plniť si medzinárodné záväzky v rámci Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, OSN alebo iných zoskupení," doplnil predseda vlády.

Prezident niektoré kroky nechválil

Prezident SR Ivan Gašparovič je spokojný s doterajším pôsobením vlády SR, ktorej sa podľa neho až na pár maličkostí podarilo naplniť programové vyhlásenie kabinetu, no niektoré jej kroky nechváli. Vyplýva to z jeho vyjadrení pri príležitosti dnešného zhodnotenia činnosti vlády aj za účasti premiéra Roberta Fica a predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku (obaja Smer-SD).

"Vymenili ste veľa ministrov, boli problémy v niektorých rezortoch. Vníma to občan, opozícia a je o tom informované aj zahraničie," konkretizovala hlava štátu niektoré počiny vlády, ktoré nehodnotí celkom pozitívne. Zároveň si však myslí, že napríklad výmeny ministrov nie sú nič nezvyčajné a dochádza k nim aj v iných štátoch sveta.

Pozitívne hodnotí prezident aj spoluprácu trojice ústavných činiteľov. "Naše vzťahy boli základom riešenia určitých problémov. Kontinuita medzi ústavnými činiteľmi je základom dobrej sociálnej vlády a som presvedčený, že takto to bude aj v budúcnosti," konštatoval Gašparovič, ktorý ale netvrdí, že "už nemôže byť nič lepšie" ako doterajšia spolupráca.

Napriek spokojnosti vidí totiž hlava štátu aj v tejto oblasti isté nedostatky. "Mám výhradu k parlamentu, mám výhradu možno aj k niektorým rezortom a k predkladaniu zákonov. Do budúcnosti chcem hľadať v tejto oblasti riešenie," vyhlásil prezident, ktorý je presvedčený, že tak bude robiť opäť s vládou premiéra Roberta Fica. Rovnako mieni ale postupovať aj v prípade, že kabinet bude zostavovať niekto iný než Smer-SD.

Potrebné bude podľa Gašparoviča napríklad uvažovať o prijatí nových zákonov v rámci tých rezortov, v ktorých v tomto volebnom období došlo k pochybeniam. "Som presvedčený, že napríklad budeme musieť prijať nový zákon o lesoch či nové zákony týkajúce sa organizácie ministerstva spravodlivosti," priblížil.

Úspešný boj s krízou

Hlava štátu ďalej vyzdvihla spôsob, akým vláda bojovala so svetovou hospodárskou krízou. "Som presvedčený, že opatrenia, ktoré vláda prijala na zamedzenie šírenia tejto veľkej globálnej hospodárskej krízy, boli opodstatnené a priniesli výsledok," zdôraznil Gašparovič. Podľa neho bude mať aj budúca vláda vďaka týmto opatreniam priestor na hľadanie nových ciest na predchádzanie podobným situáciám.

Prezident je tiež rád, že slovenskú vládu pozitívne hodnotia aj jeho zahraniční partneri. Rovnako je presvedčený, že výsledky dosiahnuté súčasnou garnitúrou oceňujú aj občania SR. Tých zároveň vyzval, aby "nehazardovali" so svojou možnosťou určovať charakter slovenskej politiky a zúčastnili sa parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v sobotu 12. júna.

Politické strany ďalej žiada, aby "z kampane neurobili doslova fyzický súboj", ale aby "hľadali prostriedky, ktorými presvedčia občanov, a to sú dobré programy pre občana a štát, dobré záruky a riešenia problémov".

Ako SMER-SD plní sľub upraviť, resp. zrušiť „zlé" reformy pravicovej vlády

Čo sľúbili: Zásadne opraviť a ak je nevyhnutné aj zrušiť tzv. reformné kroky pravicovej vlády, ktoré deštruovali model sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva zakotveného v ústave Slovenskej republiky (smerom k sociálnemu štátu).

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Reformy boli podľa viacerých názorov dobré, keďže prispeli k hospodárskemu rastu a poklesu nezamestnanosti. Štatistiky o chudobe za rok 2005 sa zlepšili, reformy preto podľa niektorých odborníkov ani nemožno označiť za "pravicové".

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. K výraznej úprave hlavných reforiem nedošlo. Vláda nezrušila rovnú daň, nezaviedla nižšiu DPH na potraviny či energie, nepresadila daň z dividend či vyššie dane pre banky a monopoly, nezmenila ani pomer odvodov do prvého a druhého piliera. Vláda však čiastočne zvrátila reformu zdravotníctva (zrušila poplatky, zastavila transformáciu a privatizáciu poisťovní a nemocníc, obmedzila použitie zisku v zdravotnom poistení) a reformu trhu práce (zaviedla súbeh odstupného a výpovednej lehoty, mierne posilnila odbory, obmedzila prácu na dobu určitú a rozšírila platnosť kolektívnych zmlúv).

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát

Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 071
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 228
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 761
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 388
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 708
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 649
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 338
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 992
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 978
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 828

Téma: Koaličná kríza SNS a SMER (2017)


Článok je zaradený aj do ďalších tém Fotky, Fotografie a fotogalérie, Sme v obrazoch

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Silné zemetrasenie v centrálnej časti Mexika má už 224 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

EKONOMIKA

Obchvat Bratislavy mešká. Érsek sa chce stretnúť s investorom

Približne 60 kilometrov ciest v okolí hlavného mesta stavia súkromník.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žiláková na fondy vplyv nemá, na ľudí okolo áno

Sekcia, ktorú vedie Denisa Žiláková, nemá priamy dosah na rozdeľovanie eurofondov. Môže však vplývať na ľudí, ktorí sa v prostredí pohybujú.

Domov

Vojenskí tajní napichnú, koho chcú, takmer vždy. Kontrola odpočúvania sa zasekla

Kontrolu odpočúvania si opozícia nevie predstaviť bez bývalého ministra SaS Galka, ktorý skončil práve pre škandál s odposluchmi. Spor o jeho nomináciu trvá už rok.

Domov

Vydavateľstvo Tatran je podľa Maďariča živým kultúrnym dedičstvom

Vydavateľstvo Tatran oslávilo 70. výročie svojho založenia.

Domov

Lekári sa znova nedohodli so štátnou poisťovňou ani s Dôverou

Ambulantní lekári sa na podmienkach ďalšej spolupráce s poisťovňami nedohodli.