AKTUALIZOVANÉ 18:56

Fico: Ľudia majú ľahkú voľbu, spoznali sociálnu vládu

Občania SR majú veľmi ľahkú voľbu, lebo vedia, čo je to mať osem rokov pravicovú vládu a čo to je mať štyri roky kabinet so silným sociálno-demokratickým prvkom.

BRATISLAVA. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) pri príležitosti zhodnotenia činnosti jeho kabinetu aj za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča a predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku (Smer-SD).

"Pravica osem rokov na Slovensku vládla a robila kroky, ktoré smerovali k oslabovaniu sociálneho štandardu, oslabovaniu najslabších, viedla k deregulácii či k privatizácii," pripomenul. Na druhej strane podľa neho kabinet so sociálno-demokratickým prvkom bude presadzovať politiku sociálneho štátu a solidarity.

Kauzy vlády nespomenul

Za najvýznamnejšiu aféru tohto volebného obdobia označil pranie špinavých peňazí "v jednej opozičnej politickej strane". Premiér priznal aj chyby vo svojom kabinete, no zároveň zdôraznil, že vždy z nich boli vyvodené vážne dôsledky. "Nepamätám sa, že by niekedy došlo k odňatiu celého rezortu koaličnému partnerovi," povedal v súvislosti s krokom, keď SNS odobral ministerstvo životného prostredia.

Zároveň upozornil, že súčasná vláda urobila aj bezprecedentné kroky namierené proti klientelizmu a korupcii. Spomenul tu ponechanie opozičného predstaviteľa na čele Úradu pre verejné obstarávanie, zastúpenie opozície v Slovenskom pozemkovom fonde či schválený zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Podľa jeho slov žiaden kabinet neurobil pre policajtov a hasičov toľko ako súčasný. Fico tvrdí, že sa to prejavilo napr. znížením nehodovosti a kriminality. Ministerstvo vnútra pochválil aj za zvládnutie vstupu SR do Schengenu. Tu pripomenul, že SR bola svojho času najhoršie pripravenou krajinou. Ministerstvo kultúry podľa neho prispelo k výraznému posilneniu historického sebavedomia Slovákov. Fico vyzdvihol aj prípravu nového tlačového a novelu jazykového zákona.

Nenaplnili sa žiadne negatívne scenáre, podľa ktorých by mal tlačový zákon v praxi znamenať obmedzenie slobody tlače, alebo jazykový zákon porušenie práv príslušníkov národnostných menšín," upozornil.

Spomínal aj Sólyoma

Prítomného prezidenta SR šéf exekutívy požiadal o vyjadrenie protestu proti výrokom maďarskej hlavy štátu Lászlóa Sólyoma, podľa ktorého by sa mali občania SR maďarskej národnosti učiť na menšinových školách slovenčinu ako cudzí jazyk. "Menšinová politika na Slovensku predstavuje vysoký európsky štandard," podčiarkol Fico. Tvrdí preto, že Sólyomovo vyjadrenie predstavuje "zásah do vnútorných záležitostí SR a pokus o ďalšie oslabovanie vzťahu občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti k vlastnému štátu, k SR".

Zdôraznil, že plnenie programového vyhlásenia vlády bolo sprevádzané politickou stabilitou a koalícia si zachovala väčšinové postavenie v parlamente. Práve to jej umožnilo prijímať zákony súvisiace s programovým vyhlásením. "Ďakujem SNS a ĽS-HZDS za príspevok k jeho plneniu," adresoval koaličným partnerom.

"Zabezpečili sme, že Slovensko je predvídateľným a spoľahlivým medzinárodným partnerom, ktorý si plne a prijateľným spôsobom chráni svoje vlastné, národné a štátne záujmy. To mu ale nebráni plniť si medzinárodné záväzky v rámci Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, OSN alebo iných zoskupení," doplnil predseda vlády.

Prezident niektoré kroky nechválil

Prezident SR Ivan Gašparovič je spokojný s doterajším pôsobením vlády SR, ktorej sa podľa neho až na pár maličkostí podarilo naplniť programové vyhlásenie kabinetu, no niektoré jej kroky nechváli. Vyplýva to z jeho vyjadrení pri príležitosti dnešného zhodnotenia činnosti vlády aj za účasti premiéra Roberta Fica a predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku (obaja Smer-SD).

"Vymenili ste veľa ministrov, boli problémy v niektorých rezortoch. Vníma to občan, opozícia a je o tom informované aj zahraničie," konkretizovala hlava štátu niektoré počiny vlády, ktoré nehodnotí celkom pozitívne. Zároveň si však myslí, že napríklad výmeny ministrov nie sú nič nezvyčajné a dochádza k nim aj v iných štátoch sveta.

Pozitívne hodnotí prezident aj spoluprácu trojice ústavných činiteľov. "Naše vzťahy boli základom riešenia určitých problémov. Kontinuita medzi ústavnými činiteľmi je základom dobrej sociálnej vlády a som presvedčený, že takto to bude aj v budúcnosti," konštatoval Gašparovič, ktorý ale netvrdí, že "už nemôže byť nič lepšie" ako doterajšia spolupráca.

Napriek spokojnosti vidí totiž hlava štátu aj v tejto oblasti isté nedostatky. "Mám výhradu k parlamentu, mám výhradu možno aj k niektorým rezortom a k predkladaniu zákonov. Do budúcnosti chcem hľadať v tejto oblasti riešenie," vyhlásil prezident, ktorý je presvedčený, že tak bude robiť opäť s vládou premiéra Roberta Fica. Rovnako mieni ale postupovať aj v prípade, že kabinet bude zostavovať niekto iný než Smer-SD.

Potrebné bude podľa Gašparoviča napríklad uvažovať o prijatí nových zákonov v rámci tých rezortov, v ktorých v tomto volebnom období došlo k pochybeniam. "Som presvedčený, že napríklad budeme musieť prijať nový zákon o lesoch či nové zákony týkajúce sa organizácie ministerstva spravodlivosti," priblížil.

Úspešný boj s krízou

Hlava štátu ďalej vyzdvihla spôsob, akým vláda bojovala so svetovou hospodárskou krízou. "Som presvedčený, že opatrenia, ktoré vláda prijala na zamedzenie šírenia tejto veľkej globálnej hospodárskej krízy, boli opodstatnené a priniesli výsledok," zdôraznil Gašparovič. Podľa neho bude mať aj budúca vláda vďaka týmto opatreniam priestor na hľadanie nových ciest na predchádzanie podobným situáciám.

Prezident je tiež rád, že slovenskú vládu pozitívne hodnotia aj jeho zahraniční partneri. Rovnako je presvedčený, že výsledky dosiahnuté súčasnou garnitúrou oceňujú aj občania SR. Tých zároveň vyzval, aby "nehazardovali" so svojou možnosťou určovať charakter slovenskej politiky a zúčastnili sa parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v sobotu 12. júna.

Politické strany ďalej žiada, aby "z kampane neurobili doslova fyzický súboj", ale aby "hľadali prostriedky, ktorými presvedčia občanov, a to sú dobré programy pre občana a štát, dobré záruky a riešenia problémov".

Ako SMER-SD plní sľub upraviť, resp. zrušiť „zlé" reformy pravicovej vlády

Čo sľúbili: Zásadne opraviť a ak je nevyhnutné aj zrušiť tzv. reformné kroky pravicovej vlády, ktoré deštruovali model sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva zakotveného v ústave Slovenskej republiky (smerom k sociálnemu štátu).

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Reformy boli podľa viacerých názorov dobré, keďže prispeli k hospodárskemu rastu a poklesu nezamestnanosti. Štatistiky o chudobe za rok 2005 sa zlepšili, reformy preto podľa niektorých odborníkov ani nemožno označiť za "pravicové".

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. K výraznej úprave hlavných reforiem nedošlo. Vláda nezrušila rovnú daň, nezaviedla nižšiu DPH na potraviny či energie, nepresadila daň z dividend či vyššie dane pre banky a monopoly, nezmenila ani pomer odvodov do prvého a druhého piliera. Vláda však čiastočne zvrátila reformu zdravotníctva (zrušila poplatky, zastavila transformáciu a privatizáciu poisťovní a nemocníc, obmedzila použitie zisku v zdravotnom poistení) a reformu trhu práce (zaviedla súbeh odstupného a výpovednej lehoty, mierne posilnila odbory, obmedzila prácu na dobu určitú a rozšírila platnosť kolektívnych zmlúv).

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát

Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 679
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 059
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 012
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 120
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 922
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 161
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 967
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 679
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 633
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 612

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Prevádzkovateľ bitcoinmatu Jančuška: Bitcoin nie je len pre zločincov

Vo virtuálnej mene bitcoinoch treba mať len toľko úspor, koľko je človek ochotný stratiť, tvrdí prevádzkovateľ bitcoinového automatu MARIÁN JANČUŠKA.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Lajčák: Migrácia je vecou mnohých ďalších rokov, musíme si zvyknúť

Šéf rezortu zahraničia je presvedčený o nenahraditeľnosti OSN pri udržiavaní mieru vo svete.

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.