SME

Politológ: Mikrostrany na Slovensku sú produktom ohrdnutých politikov

Na Slovensku, rovnako ako v celom regióne Vyšehradskej štvorky, podľa politológa Michala Horského neustále vzniká veľmi mikrostrán tzv. ohrdnutých politikov.

BRATISLAVA. Na Slovensku, rovnako ako v celom regióne Vyšehradskej štvorky, podľa politológa Michala Horského neustále vzniká veľmi veľa mikrostrán tzv. ohrdnutých politikov.

Sú to jednotlivci, ktorí sa na kandidačnej listine svojej materskej strany neumiestnili na príslušnom zvoliteľnom mieste a následne vytvárajú rôzne pseudostrany, uviedol Horský pre TASR ako jeden z dôvodov existencie relatívne veľkého množstva mimoparlamentných politických subjektov s ambíciou dostať sa po nasledujúcich voľbách do Národnej rady (NR) SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Druhým príkladom sú mikrostrany, ktoré si udržujú veľké politické strany na odlákanie voličov svojim hlavným konkurentom. Môžeme ich označiť za deštruktorov parlamentnej scény na pomýlenie voliča," povedal Horský, pričom nechcel tieto subjekty bližšie špecifikovať. Podľa jeho slov by sme ich však pravdepodobne mohli nájsť aj na súčasnej politickej scéne.

Exhibicionisti nemajú šancu

Politológ Miroslav Kusý považuje šance politických subjektov, ktorých preferencie sa dlhodobo pohybujú hlboko pod hranicou piatich percent, na účasť v NR SR za absolútne nulové.

"Vyjadrenia ich lídrov o volebnom úspechu sú akýmsi zbožným želaním. Je to mantra, že toľko krát to budem opakovať, až sa to naplní," povedal pre TASR Kusý. Podľa neho tieto strany prišli neskoro a nemajú nič, čím by zaujali alebo sa prezentovali. "Pred každými voľbami sa objavujú takíto exhibicionisti, ktorí sa chcú len trochu mihnúť pred verejnosťou," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

"Vyhlásenia zástupcov malých neparlamentných strán treba chápať ako vôbec zdôvodnenie svojej účasti vo voľbách. Je to iba póza pre voličov, nič viac," myslí si o vyjadreniach lídrov malých politických strán ohľadom ich parlamentnej účasti politológ Grigorij Mesežnikov.

Podľa Horského môže byť cieľom týchto politických subjektov aj prezentácia silnej politickej ideológie alebo posolstva. "Sú to strany, ktoré majú silný ideologický náboj a silné presvedčenie, ktoré vytvára istá skupina ľudí bez ohľadu na to, či osloví alebo neosloví voličov. Príkladom sú nacionálne, komunistické a fašizujúce strany," uviedol.

Únia dostatočne neinformuje

Za poklesom voličských preferencií Slobodného fóra (SF) po jeho integrácii do subjektu Únia - Strana pre Slovensko možno podľa Horského vidieť nečitateľnú a nesystematickú politiku tohto subjektu.

SkryťVypnúť reklamu

"Strana usporiada tlačovú konferenciu a mesiace o nej nie je počuť. Politika vyžaduje procedurálne záležitosti a strana Slobodné fórum ani Únia ich nenapĺňa. Neinformuje pravidelne o svojej činnosti," uviedol. Miroslav Kusý sa vyjadril, že fúzie politických strán môžu mať dvojznačný efekt. "Je prirodzené, že fúzie môžu mať pozitívny, ale aj negatívny efekt, ktorý sa prejavil práve v prípade Slobodného fóra," dodal.

Šesť mimoparlamentných politických subjektov má ambíciu získať v júnových parlamentných voľbách spolu až 35 percent voličských hlasov. Vyplýva to z vyjadrení ich lídrov, pričom každá zo strán plánuje prekročiť minimálne päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR.

V poslednom prieskume agentúry MVK získalo spomínaných šesť politických subjektov dohromady 18,8 percenta hlasov, čo predstavuje o niečo viac ako polovicu z odhadovaného zisku ich lídrov. Až 14,4 percenta si pritom rozdelili strany Most-Híd a Sloboda a solidarita (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu