BRATISLAVA. "Podania boli pripojené do jedného spisového materiálu na spoločné konanie. Prebieha trestné stíhanie, preto nebudeme v súčasnosti poskytovať detailnejšie informácie," informovala agentúru SITA hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.
Slovenská vláda je kritizovaná za to, že v roku 2008 v porovnaní s okolitými krajinami nevýhodne predala 15 miliónov ton voľných emisných kvót americkej spoločnosti Interblue Group. Ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Chrbeta (SNS) sa vtedy dohodlo na jednotkovej cene 5,05 eura za tonu. Kontroverzná firma Interblue zaplatila Slovensku takmer 76 miliónov eur.
Argumenty o nevýhodnosti predaja kvót viedli poslankyňu Národnej rady SR za SDKÚ-DS Luciu Žitňanskú k tomu, že vlani, 17. augusta podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. O necelý mesiac, 21. septembra 2009, parlamentní poslanci za SDKÚ-DS odovzdali generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podanie na zrušenie zmluvy o predaji 50 miliónov ton voľných emisných jednotiek.
Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo zdôvodnili svoj krok tým, že podľa nich Ministerstvo životného prostredia SR nevyužilo všetky právne možnosti, pomocou ktorých by zrušilo nevýhodnú zmluvu. V kauze podali vlani trestné oznámenie na prokuratúru aj dvaja občania. Urobil tak jeden muž z Bratislavy a v polovici júna 2009 občianka z Kysuckého Nového Mesta.
Envirorezort pochybuje o registrácii Interblue Group Europe
Ministerstvo životného prostredia SR už neočakáva, že spoločnosť Interblue Group Europe AG, ktorá by mala mať nástupnícke právo po zaniknutej americkej firme Interblue Group, bude niekedy zaregistrovaná. "Tvrdené právne nástupníctvo spoločnosti Interblue Group, Llc. spoločnosťou Interblue Group Europe AG by okrem iného muselo byť zaregistrované vo švajčiarskom obchodnom registri, čo nie je, a je viac ako pravdepodobné, že ani nikdy zaregistrované nebude," uviedla dnes vo vyhlásení rezortu hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová.
Minister životného prostredia Jozef Medveď pritom na tlačovej besede v januári uviedol, že je šťastie, že spoločnosť Interblue Group Europe, ktorá vznikla vlani v septembri a je zapísaná vo švajčiarskom obchodnom registri, je európska. "Pre nás sa v podstate zmenil partner, ktorý má iný názov, ale partner z hľadiska osobného zastúpenia je ten istý. A výhoda je v tom, že je v Európe," povedal Medveď 12. januára. Americká Interblue zanikla 29. decembra bez vedomia ministerstva a pod novým názvom Interblue Group Europe sa zaregistrovala vo Švajčiarsku.
V rezortnom vyhlásení k vzťahom medzi Ministerstvom životného prostredia SR a spoločnosťou Interblue Group, sa uvádza, že ak spoločnosť Interblue Group Europe AG o sebe tvrdí, že je právnym nástupcom Interblue Group, je povinná právne nástupníctvo preukázať. "Slovenská republika nemá dôvod akceptovať ultimáta typu – nahliadanie do dokumentov údajne preukazujúcich právne nástupníctvo v sídle spoločnosti vo Švajčiarsku," uviedla Kaplanová.
Ministerstvo tak reagovalo na vyjadrenia údajných nových majiteľov Interblue Group Europe AG, ktorí sa minulý týždeň predstavili na tlačovej besede v Bratislave a aj rokovali s právnymi zástupcami ministerstva. "Osoby, ktoré o sebe tvrdia, že zastupujú spoločnosť Interblue Group Europe AG, žiadnym spôsobom nepreukázali svoje oprávnenie zastupovať túto spoločnosť," tvrdí envirorezort prostredníctvom Kaplanovej.
Ministerstvo zmluvu naďalej považuje za ukončenú
Ministerstvo životného prostredia naďalej trvá na tom, že zmluva o predaji emisných kvót, ktorú rezort uzavrel v roku 2008 s firmou Interblue Group, zanikla spolu so spoločnosťou. Ako TASR informovala hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová, ak je spoločnosť Interblue Group Europe právnym nástupcom zaniknutej spoločnosti, je povinná to preukázať. "SR nemá dôvod akceptovať ultimáta typu nahliadanie do dokumentov údajne preukazujúcich právne nástupníctvo v sídle spoločnosti vo Švajčiarsku."
Právne nástupníctvo spoločnosti Interblue Group spoločnosťou Interblue Group Europe by okrem iného muselo byť podľa Kaplanovej zaregistrované vo švajčiarskom obchodnom registri, čo nie je. "A je viac ako pravdepodobné, že ani nikdy zaregistrované nebude."
Poznamenala tiež, že osoby, ktoré o sebe tvrdia, že zastupujú spoločnosť Interblue Group Europe, žiadnym spôsobom nepreukázali svoje oprávnenie zastupovať túto spoločnosť. Priblížila, že Slovensko v súčasnosti podniká právne kroky vedúce k vymoženiu 15 miliónov eur z už uskutočneného predaja emisií.
Minister životného prostredia Jozef Medveď začiatkom marca oznámil, že považuje zmluvu s americkou spoločnosťou Interblue Group o predaji emisných kvót za ukončenú. Odôvodnil to tým, že spoločnosť bola v decembri minulého roku zrušená a rezort doteraz nedostal doklady o prevode práv na Interblue Group Europe sídliacu vo Švajčiarsku. Premiér Robert Fico deklaroval, že spoločnosť už ďalšie slovenské emisie nepredá. Priblížil, že minister začína realizovať aj konkrétne právne kroky na získanie doplatku vo výške 15 miliónov eur z už uskutočneného predaja na tzv. zelené projekty.
tasr