Fašisti vypálili za pol roka okupácie 102 obcí na Slovensku, štát si spomenul na všetky. Počas fašistických represálií zahynulo viac ako 5300 civilistov. Starostovia vypálených dedín a Múzeum SNP dostali včera pamätné medaily.
BANSKÁ BYSTRICA. „Ťažko aj spomínať. Okolo piatej ráno obsadili dedinu a začali strieľať. Kde sa zažala lampa, strieľali do domu. Keď vošli do dediny, vyháňali všetkých von. Kto nevyšiel, tak zostal v plameňoch. Zhoreli," emotívne hovorí Antónia Husárová. „Nemci nám zobrali otca, odvliekli a v Tepliciach rozpílili. Zostalo nás sedem detí," dodáva.
Na udalosti spred 65 rokov v Kališti pri Banskej Bystrici si pani Husárová spomína úplne presne. Hovorí, že to bolo také strašné, že by najradšej nemala pamäť. Vypálenie rodnej obce ju prenasleduje ešte aj dnes. V tom čase mala jedenásť rokov.
Desiatky podobných osudov
Počas represálií v marci v roku 1945 v Kališti fašisti zavraždili 13 civilistov a vypálili 42 domov. Fašisti podľa výskumov Múzea SNP v Banskej Bystrici vypálili počas druhej svetovej vojny 102 obcí na Slovensku. Vo vypálených dedinách a v masových hroboch sa našlo po polročnej okupácii viac ako 5300 zavraždených ľudí, medzi nimi starcov a deti. Kalište je jedinou vypálenou dedinou, ktorú po vojne už nikdy neobnovili.
Niekoľko mesiacov pred vypálením Kališťa Nemci podpálili aj Bacúch. Dedina už horela, keď sa snažil dvanásťročný Matej Kán zachrániť postreleného partizána. Zhoreli dva domy a maštale.
„Koncom roku 1944 partizáni zastrelili nemeckého vojaka. Nemci o tri dni zapálili kraj dediny, kde sa ukrývali partizáni. Ľudia sa snažili hasiť. Partizánov zobrali a postrieľali. Jedného z nich zastrelili priamo pred naším domom. Mama dala plachtu, lebo dospelí sa báli ísť a do nej sme ho zabalili. Zaniesli sme ho do domčeka pri cintoríne. Priestrel som mu ošetril, ale chudák zomrel. Potom sme ho tam pochovali," spomína Matej Kán.
Predstavitelia vypálených obcí dostali včera v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici od ministra obrany Jaroslava Bašku pamätné medaily.
Baška: Armáda neonacizmus netoleruje
Získali ich za aktívnu účasť ich obyvateľov v odboji, pomoc povstaleckým jednotkám a partizánom, poskytnutie ubytovania prenasledovaným, ukrývanie zajatcov, utečencov, židovského obyvateľstva, odmietnutie príkazov na evakuáciu či na budovanie obranných postavení pred príchodom oslobodzovacích vojsk, čo boli pre fašistov dôvody na ich vypálenie.
Vyznamenanie si prišlo prevziať približne 60 percent starostov. Za neobnovené Kalište ocenenie prebralo Múzeum SNP.
Osud vypálených obcí je podľa slov ministra Jaroslava Bašku veľkým mementom. Ako sa vyjadril, v armáde vládne nulová tolerancia k prejavom neonacizmu. „Robíme všetko preto, aby sa takéto prípady v ozbrojených silách neopakovali. Myslím si, že niečo takéto u nás nehrozí. Aj keď sa v minulosti vyskytli určité prípady, boli odhalené a proti vojakom sme vyvodili zodpovednosť," konštatoval Baška.

Beata
Balogová
