SME

Budúcich sudcov vyberajú aj podľa mien

Pri tretine justičných čakateľov vzniká podozrenie, že v konkurzoch uspeli vďaka iným, ako odborným kvalitám.

Aj syn Štefana Harabina chce byť sudcom.Aj syn Štefana Harabina chce byť sudcom. (Zdroj: SITA)

Možno je to len rodinná tradícia a prostredie, možno aj niečo viac. Deti sudcov chcú byť sudcami.

BRATISLAVA. Od decembra 2008, keď na súdoch začali vyberať justičných čakateľov, pribúdali podozrenia, že konkurzy nie sú v poriadku. Viac ako odborné vedomosti majú zavážiť rodinné vzťahy, či iné kontakty so súdnymi funkcionármi. To, čo naznačovali opoziční politici a médiá, teraz potvrdzujú aj uchádzači. A rodinkárstvo naznačuje aj častá zhoda priezvisk sudcov a čakateľov, o ktorej nemá nik chuť hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek veľkým výhradám chcú znechutení uchádzači o talár ešte stále byť sudcami a tak zostávajú v anonymite. „Sme znechutení, aký klientelizmus a rodinkárstvo na tomto súde vládne,“ napísali o jednom krajskom súde a dodávajú, že „špina sa nachádza práve v rezorte, ktorý by ju mal odstraňovať“.

Zdá sa, že funkcia sudcu je na Slovensku dedičná, tvrdí Lukáš Fila

Zoznam neexistuje Dopátrať sa k informáciám, či k celému zoznamu prijatých justičných čakateľov je náročné. Ministerstvo spravodlivosti hovorí, že ho nemá, hovorcovia súdov zoznamy neposkytujú. Odkazujú na internet, kde sú rozvrhy práce súdov a tam majú justiční čakatelia pribúdať.

Nie vždy to platí. Pri bratislavských súdoch chýba zmienka o Branislavovi Harabinovi, synovi exministra spravodlivosti. Práve jeho otec inštitút justičných čakateľov na súdoch obnovil. Harabin mladší pôsobí na Okresnom súde Bratislava III. Prečo jeho meno v rozvrhu práce chýba, hovorca nevysvetlil. Nedávno sa spomínali aj deti štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Anny Vittekovej.

SkryťVypnúť reklamu

Zhoda pri tretine mien Zhoda priezvisk Branislav Harabin – predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin Bronislava a Boris Vittekovci – štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Anna Vitteková Eva Fulcová – podpredsedníčka okresného súdu v Bratislave Eva Fulcová Michaela Ružbárska – predsedníčka okresného súdu v Bratislave Alica Ružbárska Ladislav a Marek Bujňákovci – členka Súdnej rady Mária Bujňáková Peter Volkai – predseda košického krajského súdu Imrich Volkai

Podľa zistení denníka SME doposiaľ prijali na súdy 113 justičných čakateľov. Tento počet nesúhlasí s počtom ministerstva spravodlivosti, ktoré ich eviduje 121. Rozdiel vznikol tak, že nie všetci čakatelia už boli pridelení na súd, a ocitli sa v rozvrhu práce na internete.

SkryťVypnúť reklamu

U zverejnených mien má zhruba tridsať percent prijatých čakateľov rovnaké priezvisko ako súčasní sudcovia, súdni funkcionári, či úradníci na ministerstve spravodlivosti. Toto percento je založené len na zhode priezvisk, takže neprezrádza ďalšie prepojenia na možné netere, synovcov, či iných rodinných známych.

Denník SME sa snažil osloviť všetkých justičných čakateľoch, pri ktorých sa objavila zhoda mien. Odpovedali piati. Štyria tvrdia, že je len náhoda, ak sa ich priezvisko zhoduje s niektorým zo súčasných sudcov. Iba justičná čakateľka na Okresnom súde Bratislava V Michaela Ružbárska priznala, že jej mama Alica je predsedníčkou iného bratislavského okresného súdu. Odmietla, že by jej nejakým spôsobom pomohla pri výberovom konaní. Do konkurzu sa prihlásila, lebo sa chce stať sudkyňou.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o miesta justičných čakateľov je obrovský. Nie je výnimkou, ak sa na desiatku postov prihlási vyše sto uchádzačov. Miesto justičného čakateľa znamená, že sa po čase takmer stopercentne stane sudcom. Stačí, ak absolvuje trojročnú prípravu, zvládne justičnú skúšku a dosiahne vek 30 rokov. Potom už musí len počkať, kým sa uvoľní sudcovské miesto a či ho na to miesto vyberú. Ak áno, doživotne má zaručené sociálne istoty a plat zhruba 2-tisíc eur.

Rodinkárstvo na súdoch ministerstvo nevidí

Na rozdiel od ministerstva spravodlivosti poslanci náhodnej zhode mien neveria.

BRATISLAVA. Ministerstvu spravodlivosti informácie o podozreniach pri výbere justičných čakateľoch chýbajú. Bráni sa, že za konkurzy žiadnu zodpovednosť nenesie. „Ministerstvo iba prideľuje miesta súdom, ktoré si výber organizujú,“ povedal hovorca Michal Jurči. Nezodpovedajú ani za testy, v päťčlennej komisii majú jedného zástupcu.

SkryťVypnúť reklamu

„Náhoda to iste nie je. To by sme boli naivní. Majú byť ale diskriminovaní len preto, že tam niekoho majú?“, hovorí o čakateľoch poslanec Smeru Mojmír Mamojka. Právo aj učí, takže pripúšťa, že tak ako v iných profesiách, aj deti právnikov idú v šľapajach rodičov.

S tým súhlasí aj Lucia Žitňanská z SDKÚ. Upozorňuje však, že justícia je služba, ktorú si platia občania. „Ak si advokát zoberie dieťa do svojej kancelárie, je to súkromný biznis. Tu však hovoríme o verejnej službe. Uprednostňovať rodinných príslušníkov je diskriminácia ostatných.“

Opozícia na rodinkárstvo v justícii upozorňuje dlhšie. Žitňanská hovorí, že ak chceme kvalitnú justíciu, výber ľudí do nej je kľúčový. Už vybraní justiční čakatelia zostanú na súdoch doživotne, stačí byť „troška primerane schopní“, aby justičnú skúšku zvládli.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo spravodlivosti obnovený systém justičných čakateľov obhajuje. Kým Štefan Harabin nepresadil zmenu, miesta sudcov sa obsadzovali cez konkurzy, do ktorých sa mohli prihlásiť aj právnici „zvonka justície“. Podľa Jurčiho sa na súdy dostali aj bývalí úradníci z ministerstva, ktorí nevedeli ani otvoriť hlavné pojednávanie. „Obnovený model je na prokuratúre a majú s ním veľmi dobré skúsenosti v Čechách,“ hovorí Jurči.

Veronika Prušová

Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva

Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

SkryťVypnúť reklamu

Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.

Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Ako vláda plní sľub zvýšiť materiálne a personálne zabezpečenie súdov

Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí zvýšenú materiálnu a personálnu podporu súdom.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Celkovo chce Harabin zvýšiť počet sudcov na Slovensku približne o 200. Podľa jeho slov je totiž jedným z hlavných zámerov ministerstva zrýchliť prácu súdov.

Zdroj: Štefan Harabin, minister spravodlivosti (HZDS), SME, 30.8.2006

Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Počet sudcov na Slovensku vysoko prevyšuje počty sudcov v mnohých krajinách s lepšou vymožiteľnosťou práva. Ministerstvo by malo pozornosť zamerať na zvýšenie efektivity práce sudcov, nie ich počtu.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Počet sudcov sa oproti priemeru roka 2005 k roku 2008 zvýšil o 39, čo predstavuje zhruba pätinu sľubovaného rastu. Relatívne platové podmienky sa nezmenili, sú naďalej legislatívne naviazané na priemernú mzdu v hospodárstve ako jej trojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 548
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 436
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 219
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 298
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 554
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 965
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 166
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 043
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


SkryťZatvoriť reklamu