BRATISLAVA. Žiadna z politických strán nemá medzi voličmi ani zďaleka taký podiel žien ako KDH. Až 72,7 percenta vo februári a 70,4 percenta z voličov KDH v marci boli práve ženské sympatizantky. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus.
Kresťanskí demokrati sú spolu s HZDS zároveň stranou s najstaršími voličmi. Viac ako polovica z nich sú ľudia nad 55 rokov.
Nielen staršie dámy z dediny
Nedá sa však jednoznačne povedať, že voličmi KDH sú vo veľkej väčšine „babky“ z vidieka, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, hovorí sociológ Martin Slosiarik z Focusu.
Slosiarikove analýzy síce ukazujú, že sympatizantmi strany sú najmä nábožensky založení ľudia a jadro hlboko veriacich tvoria práve staršie ženy z menších sídiel. Hnutie má však aj nadpriemerný počet univerzitne vzdelaných priaznivcov. A vysokoškolský diplom majú skôr mladší ľudia. Vysvetlením podľa Slosiarika teda môže byť, že ženy v každom veku majú bližšie k náboženstvu ako muži.
„Možno to vysvetľuje prevahu mužských kandidátov na našej kandidačnej listine,“ hovorí nadnesene šéf volebného štábu KDH Pavol Abrhan. Poslanec tvrdí, že o takomto rozložení voličov vedia a vo svojich kampaniach mu dlhodobo venujú náležitú pozornosť. „Snažíme sa to zohľadniť aj v kampani. Možno aj preto nie je taká agresívna, lebo ženám voličkám to nie je blízke,“ povedal Abrhan.
SNS je mužská záležitosť
Úplným opakom KDH je SNS. Muži tvoria vyše dvoch tretín jej voličov. Aj to vidí Slosiarik, podobne ako v prípade KDH, ako dlhodobú záležitosť. „Možno je to tým, že národovecké bitie sa do pŕs je typickejšie pre mužov.“
Ostatné väčšie strany si držia približne rovnomerné rozdelenie medzi pohlaviami. Ide väčšinou o pomery okolo 55 ku 45 a naopak.

Beata
Balogová
