BRATISLAVA. Iniciatívu ministra školstva Jána Mikolaja na zvýšenie kvality vyučovania štátneho jazyka v školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín považujú zástupcovia Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku za začiatok predvolebnej kampane SNS. Návrhy v tomto programe, ktorý v stredu 17. marca schválila vláda, považujú za improvizáciu.
Podľa predsedu Združenia maďarských pedagógov na Slovensku (ZMPS) Lászlóa Péka minister improvizoval celé štyri roky. Zdôvodnil to tým, že Mikolaj síce predkladal najviac právnych predpisov a noriem, tie ale nedosahovali požadovanú úroveň.
Potvrdil, že žiaci s vyučovacím jazykom maďarským neovládajú dokonale slovenčinu, ako však zdôraznil, dokonale neovládajú ani obsah ostatných predmetov, ako je matematika, fyzika či zemepis.
Vyhrážanie Mikolaja je nešťastné
Na margo tvrdenia Mikolaja, že úroveň znalosti slovenského jazyka najmä na školách s maďarským vyučovacím jazykom má klesajúcu tendenciu, Pék reagoval, že sa ministrovi doteraz nepodarilo dokázať, že v porovnaní so slovenskými školami ide o alarmujúce výsledky. Šéf rezortu školstva sa opieral o správy zo Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) a výsledkov testovania.
Programový riaditeľ Fórum inštitútu Kálmán Pet‹cz dodal, že Okrúhly stôl považuje za nešťastné vyhrážať sa niektorým školám, žiakom a učiteľom sprísnenými kontrolami ŠŠI a začne ich tým šikanovať bez jasných odborných dôvodov.
Na základe schváleného programu totiž inšpekcia začne robiť špeciálne kontroly, týkajúce sa úrovne znalosti slovenského jazyka na školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín. Od nich sa bude odvíjať inovácia štátneho vzdelávacieho programu. Do konca mája bude tiež hotový harmonogram kontinuálneho školenia pre pedagógov vyučujúcich slovenčinu na predmetných školách.
Fico reagoval nekompetentne
Premiér Robert Fico ako aj ďalší slovenskí politici reagovali na výroky maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma nekompetentne, nešťastne komentovali odbornú a nie politickú tému, myslí si hovorca Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku Kálmán Petöcz.
Sólyomove vyjadrenia, podľa ktorého by sa maďarská menšina v Srbsku, Rumunsku a na Slovensku mala učiť štátny jazyk týchto krajín ako cudzí jazyk, považuje Fico za útok na integritu Slovenska a zasahovanie do vnútorných záležitostí krajín.
"Dialóg by mal byť založený na argumentoch, nie na urážkach," povedal dnes na tlačovej besede Petöcz. Pripomína, že materinský jazyk má každý človek iba jeden, z čoho sa prirodzene odvíja osvojovanie si ďalších jazykov.
Predseda Zväzu maďarských pedagógov László Pék vyslovil presvedčenie, že slovenský premiér reagoval na slová maďarského prezidenta hystericky.
Rómovia: Učitelia na juhu by mali na slovenčinu klásť dôraz
Európsky parlament Rómov (EPR) odmieta výroky maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma o druhoradosti významu slovenského jazyka v školskom vzdelávacom procese. Považuje ho za tendenčný. "Slovenský jazyk na území Slovenskej republiky je jazykom základným pre rozvoj osobnosti od maloletého detstva po dospelosť a je základom pre zabezpečenie vzdelaniu adekvátnej práce," uviedol predseda EPR Václav Kappel.
Podľa rómskeho parlamentu je v lokalitách, kde je slabá znalosť slovenčiny, aj sťažený prístup k práci. Európsky parlament Rómov preto vyzýva všetky vzdelávacie zariadenia vrátane škôl, aby dávali dôraz na výučbu slovenského jazyka v tých školách, ktoré sa nachádzajú hlavne v južných oblastiach Slovenska. "Zároveň vyzývame aj maďarských politikov na Slovensku aj v Maďarsku, aby prestali s takýmito a obdobnými výrokmi predvolebného charakteru šíriť nenávisť a nevraživosť medzi skupinami obyvateľov Slovenska a začali sa venovať rozvoju možností občana obidvoch krajín a nie iba politikárčeniu," konštatuje Kappel. Rovnako EPR vyzýva politikov maďarských strán na Slovensku, aby nehovorili v mene všetkých národnostných menšín, lebo im to neprináleží.
sita