BRATISLAVA. Post podpredsedníčky obsadila Zuzana Molnárová, nominovaná mimoparlamentnou Stranou Rómskej koalície. Vedenie 18-člennej ÚVK určil žreb, zástupcu v nej má každá politická strana či hnutie, prihlásené do súboja o kreslá v Národnej rade.
Osemnásť členov zložilo dnes sľub predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Tých delegovali politické strany, ktoré v zákonnom termíne predložili svoje kandidačné listiny zapisovateľke ÚVK Lívii Škultétyovej. Prvé zasadnutie členov ÚVK zvolal podľa zákona predseda vlády.
Premiér Fico vyzval členov ÚVK, ktorí zastupujú rôzne politické subjekty s odlišnými názormi, aby si "v plnej šírke uvedomili ich spoločné vyššie poslanie a to podporiť a strážiť priebeh parlamentných volieb v duchu nášho právneho poriadku a v duchu všeobecne uznávaných princípov demokracie v celom svete".
Zdôraznil, že parlamentné voľby sú jedným z prejavov zvrchovanosti a zároveň zodpovednosti každého občana za rozvoj demokratických princípov riadenia štátu. "Dôstojný a regulárny priebeh každých volieb je vizitkou úrovne našej politickej kultúry a vyšle do európskeho spoločenstva signál o našej vyspelosti žiť vo veľkej komunite národov zjednotených európskych krajín," doplnil šéf kabinetu.
Komisia vyhlasuje výsledky volieb, pred ich začiatkom preveruje podané kandidačné listiny či prerokúva informácie o dodržaní rovnosti pri prideľovaní vysielacích časov v televízii a rozhlase počas volebnej kampane. Prvé zasadnutie ÚVK zvolal premiér Robert Fico (Smer-SD), jej členovia sa funkcie ujali podpisom sľubu.
Voľby do NR SR sa uskutočnia v sobotu 12. júna tohto roka. O hlasy voličov sa v nich chcú uchádzať AZEN - Aliancia za Európu národov, Európska demokratická strana (EDS), Komunistická strana Slovenska (KSS), KDH, ĽS-HZDS, Ľudová strana - Naše Slovensko, Most-Híd, Nová demokracia, Paliho Kapurková, veselá politická strana, SaS, SDKÚ-DS, SNS, Smer-SD, SDĽ, SMK, Strana rómskej koalície, Únia - Strana pre Slovensko a Združenie robotníkov Slovenska (ZRS). Celkový počet uchádzačov o poslanecký post sa vyšplhal na 2401.
Ako SMER-SD plní sľub o zmene volebného systému
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia v boji proti politickej korupcii vo forme kupovania nezávislých poslancov presadí zmenu volebného systému, aby aspoň polovica poslaneckého zboru bola volená v jednomandátových volebných obvodoch, v ktorých by voliči mali právo zbaviť poslanca jeho mandátu aj v priebehu volebného obdobia.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Väčšinový volebný systém by oslabil zastúpenie menšín v parlamente a pravdepodobne by viedol k zvýšeniu počtu nezávislých poslancov, čo by mohlo oslabiť politickú stabilitu.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neschválila ani nenavrhla zmenu volebného systému.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.