Bratislava 29. apríla (TASR) - Najvyšší súd SR (NS) dnes zrušil a vrátil kauzu pokút, ktoré Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila siedmim televíznym prevádzkovateľom v sieti súkromnej spoločnosti UPC. Firma UPC tak nemusí zaplatiť sedem tristotisícových pokút v celkovej výške 2,1 milióna korún.
Podľa rozhodnutia súdu UPC jednoznačne porušila zákon, avšak rada nepostupovala tak, ako jej to prikazujú príslušné legislatívne normy. Proti dnešnému verdiktu NS SR nie je možné odvolanie, ani mimoriadne dovolanie zo strany Generálnej prokuratúry.
Predseda RVR Peter Kováč pre TASR vyhlásil, že súd nenapadol samotnú podstatu rozhodnutia rady, ale skôr formálnu záležitosť, ktorá sa týkala zápisnice. Šéf RVR to označil za veľmi zvláštne, pretože jeho orgán už roky rozhoduje na základe podobného postupu. Zároveň dodal, že v súčasnosti nevie posúdiť, aké budú ďalšie kroky RVR. "Musíme počkať na písomné vyjadrenie súdu a potom sa poradíme s našimi právnikmi, čo ďalej. Neviem či budeme môcť pokračovať v tomto správnom konaní, alebo budeme musieť začať nové," uviedol Kováč. "Úprimne sa priznám, že toto rozhodnutie nás veľmi zaskočilo," uzavrel.
Jadrom sporu medzi UPC Slovensko a RVR bolo porušenie zákona o vysielaní a retransmisii, ktorý začal platiť v októbri 1999. Ten nariaďoval všetkým držiteľom vysielacích licencií a registrácií, aby si do apríla 2000 zosúladili potrebné legislatívne záležitosti s novou právnou normou. Medzi inými išlo napríklad o zmluvy so Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA) a podobne.
Kováč zdôraznil, že niektorí prevádzkovatelia riešenie tohto problému niekoľkokrát predlžovali, pričom od rady dostali upozornenie, aby celý proces ukončili najneskôr do apríla minulého roku. Napokon RVR udelila siedmim vysielacím spoločnostiam patriacim do siete UPC Slovensko pokutu.
Podľa Kováča rada dodnes nemá informácie o tom, že by si týchto sedem vysielateľov svoju povinnosť splnilo. "Na budúci týždeň budeme mať s nimi ústne pojednávanie a na ňom by sa malo rozhodnúť, ako budeme postupovať ďalej," dodal.
NS SR dnes obom účastníkom ukonania udelil pokutu 35 000 korún, nakoľko senátu nepredložili ním požadované zmluvy.