BRATISLAVA. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR vyzve svojich členov, aby v nasledujúcich parlamentných voľbách volili stranu Smer. Na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti podpisu Dohody o spolupráci medzi stranou Smer a KOZ SR o tom informoval prezident konfederácie Miroslav Gazdík. Dohodu podpísali šéfovia oboch subjektov Robert Fico (Smer-SD) a Miroslav Gazdík (KOZ SR).
"K podpisu dohody sme pristúpili po štvorročnej pozitívnej spolupráci," povedal prezident KOZ SR. Dôvodom opätovného podpísania zmluvy je podľa jeho slov blízkosť programov oboch subjektov. Ako zdôraznil, táto spolupráca nepopiera nadstraníckosť konfederácie.
Fico si odbory pochvaľuje
Robert Fico vyzdvihol spoluprácu s KOZ SR pri zmenách v zákonníku práce, zachovaní minimálnej mzdy a obnove sociálneho dialógu na Slovensku.
"Z našej strany mala zmluva obrovský význam. Sociálny zmier a pokoj v tomto štáte je aj výsledkom spolupráce medzi Smerom-SD a KOZ SR," uviedol. Vyjadril tiež želanie, aby sa vzájomná spolupráca v prípade volebného úspechu ešte zintenzívnila. "Je tu spoločný záväzok, že v prípade účasti v budúcej vládnej koalícii využijeme svoje poznatky pri výbere kandidáta na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny," informoval predseda vlády.
Smer podporujú už tradične
KOZ SR podporovala Smer aj v predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2006. Dohodu podpísali vtedajší prezident KOZ SR Ivan Saktor a predseda Smeru-SD Robert Fico 21. decembra 2005 v Bratislave.
Podľa vtedajšej zmluvy mal Smer v prípade účasti vo vláde bojovať za zmenu Zákonníka práce so silnejším postavením zamestnancov, zachovanie inštitútu minimálnej mzdy a jej postupný rast v priebehu piatich rokov na úroveň 60 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve, či zavedenie zníženej sadzby DPH na vybrané komodity.
Ako vláda plní sľub posilniť odbory
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.