Smolenice 29. apríla (TASR) - Fyzický stav životného prostredia sa za uplynulých 10 rokov nezlepšil. Uviedol to dnes v Smoleniciach minister životného prostredia László Miklós na úvod dvojdňovej konferencie Slovensko 10 rokov po Riu.
V Brazílskom Rio de Janeiro sa v roku 1992 konal historický Summit Zeme, na ktorom sa zišli delegácie 178 členských štátov OSN, aby deklarovali snahu vydať sa cestou trvalo udržateľného rozvoja, hľadania rovnováhy medzi ekonomickým rozvojom, sociálnou sférou a zachovaním zdravého životného prostredia.
Minister ďalej povedal, že napriek tomu, že v globálnom kontexte je stav životného prostredia na úrovni začiatku 90. rokov, environmentálna politika vo svete sa rozrástla. Podľa jeho slov, ak nasledujúce desaťročie neprinesie aj praktické výsledky environmentálneho úsilia vlád jednotlivých štátov, celý proces sa skončí neúspechom. Zdôraznil, že po hodnotiacom summite v Johannesburgu, ktorý sa uskutoční na jeseň tohto roku, treba pokračovať v integrovanom prístupe v ochrane životného prostredia a spájaní jednotlivých ukazovateľov trvalo udržateľného rozvoja. Miklós poznamenal, že sa sleduje okolo 130 indikátorov trvalo udržateľného rozvoja, no environmentálny vzťah medzi nimi sa stráca.
V súvislosti s napredovaním Slovenska v environmentálnej oblasti spomenul politické zmeny, ktoré tento rozvoj ovplyvnili. Rozpadom štátu, ako aj ďalších, napríklad Ruska, či Nemecka sa zoslabil vplyv východoeurópskej skupiny. Kým ešte začiatkom 90. rokov tieto krajiny boli v postavení čakateľov na dotácie pre životné prostredie, v súčasnosti už niektoré stoja na opačnej strane barikády. Minister teda konštatoval, že regionálna spolupráca musí byť pre nasledujúce desaťročie postavená na iných základoch ako bola v roku 1992 v Rio de Janeiro.
Na konferencii, ktorú organizuje Slovenská akadémia vied, sa zúčastnil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši, ktorý vystúpil s referátom na tému Sociálny aspekt trvalo udržateľného rozvoja. Na podujatí odznejú prejavy o procese implementácie trvalo udržateľného rozvoja v SR o zástupcoch vedy a školstva, odborných spoločností, cirkví či mimovládnych organizácií. Prezentovať budú aj výsledky projektu Podpora trvalo udržateľného rozvoja v SR, ktorý bol realizovaný z prostriedkov rozvojového programu OSN - UNDP. Jeho garantom bolo Ministerstvo životného prostredia SR a koordinátorom Regionálne environmentálne centrum pre krajiny strednej a východnej Európy na Slovensku.