SME

Komisár Šefčovič dnes na ministerstve dostával aj rady od občanov

Závažné diplomatické témy ustúpili dnes na ministerstve zahraničných vecí osobnejším problémom ľudí. Počas dňa otvorených dverí chceli napríklad od šéfa úradu Miroslava Lajčáka rady, ako vysporiadať svoje majetkovo-príbuzenské vzťahy so zahraničím.

BRATISLAVA. Eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi, ktorého nedávno pri takzvanom "grilovaní" europoslanci obsypali otázkami, sa tentoraz ušlo niekoľko rád od ľudí.

Patrilo medzi ne napríklad odporúčanie na ochranu pamiatok na Gemeri. "Jedna pani ma veľmi emociálne presviedčala, že všetci spolu sa musíme viac starať o to, aby tie krásne miesta a pamiatky (...) tam aj zostali," poznamenal.

Na dni otvorených dverí sa hovorilo aj o blížiacich sa futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike (JAR), kam v júni prvýkrát pocestujú slovenskí futbalisti. Minister Lajčák, ktorý vraj za mladi chytal v bránke, dnes symbolicky s trénerom reprezentácie Vladimírom Weissom strelil prvý gól.

SkryťVypnúť reklamu

Lajčák sa taktiež pokúsil vyvrátiť úvahy o tom, že JAR je nebezpečná, keďže jej veľké mestá sú známe vysokou kriminalitou. "Netreba to nafukovať, je to seriózna krajina, vedia, že toto je ohromná príležitosť sa prezentovať," tvrdil minister. Honorárny konzul Slovenska v Južnej Afrike Milan Lopašovský však s úsmevom varoval, že niektoré riziká na turistov číhať predsa len môžu. "Je to najnebezpečnejšia krajina na svete, lebo je tam asi 30.000 levov, najväčší počet bielych žralokov," žartoval.

Dospelých návštevníkov tiež zaujímala budova ministerstva, kde kedysi sídlil ústredný komunistický výbor, ale aj vedľajší Palugyayov palác. "Gróf Palugyay bol prvý, kto začal s výrobou sektu na princípe šampanského mimo Francúzska," tvrdil jeden z návštevníkov o niekdajšom známom vinárovi, po ktorom má stavba svoje meno.

SkryťVypnúť reklamu

Deti zase zaujalo vládne pancierové vozidlo. Bez odozvy neostali ani speváci ako Martin Chodúr, Kristina či herci ako Peter Sklár s Ivanom Adamcom, ktorí sa starali o zábavný program.

Cenu Vyslanec dobrej vôle si prevzali lekár, fyzik aj bezpečnostný expert

Cenu Ministra zahraničných vecí SR Vyslanec dobrej vôle za rok 2010 si dnes z rúk šéfa rezortu Miroslava Lajčáka prevzali lekár Ján Vilček, fyzik Jaroslav Fabian, ako aj expert na zahraničnú politiku a obranu Tomáš Valášek. Cena, ktorú dnes udelili po prvýkrát v rámci Dňa otvorených dverí Ministerstva zahraničných vecí SR v Bratislave, má okrem ocenenia výnimočných výsledkov napomôcť zviditeľnenie jej držiteľov doma na Slovensku. Všetci ocenení totiž žijú v zahraničí.

Prvý ocenený, Ján Vilček, je uznávanou kapacitou v oblasti mikrobiologického a imunologického výskumu. Podieľal sa na vývine nového účinného lieku ktorý sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy, Crohnovej choroby, psoriázy a ďalších chronických zápalových ochorení. V roku 1964 emigroval do USA a usadil sa v New Yorku, kde je aj po 45 rokoch práce aktívny ako profesor Newyorskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav Fabian patrí k najúspešnejším slovenským fyzikom, ktorý je aj jedným z najcitovanejších Slovákov. Je svetovo uznávaným odborníkom a priekopníkom v oblasti spintroniky - nového vedného odboru, ktorý má ambíciu nahradiť tradičnú elektroniku. V roku 2004 Fabiana menovali profesorom na univerzite v nemeckom Regensburgu, kde v súčasnosti pôsobí na Inštitúte teoretickej fyziky.

Svetovo uznávaný expert Tomáš Valášek v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ pre zahraničnú politiku a obranu v jednej z najprestížnejších britských analytických inštitúcií - Centre pre európsku reformu. Pravidelne prednáša a radí vládam v Európe a v USA, a tiež inštitúciám ako EÚ a NATO.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu