Agentúrne texty sme o 20:30 doplnili o autorský článok SME.
BRATISLAVA. Angličtina, nemčina či francúzština z kola von. Šéf strany MostHíd Béla Bugár chce na maďarských školách posilniť výučbu slovenčiny tým, že sa zruší jeden z dvoch povinných svetových jazykov. Ministerstvo školstva s ním nesúhlasí.
Podľa hovorkyne Dany Špankovej neuvažujú o zmene „status quo“. Naopak, člen školského výboru za Smer Stanislav Kubánek Bugárov návrh schvaľuje. József Berényi z SMK chce rušenie jazyka nechať na odborníkov.
Žiada silnú slovenčinu
Maďarské deti majú jazykový zmätok, hovorí Béla Bugár. Môže za to podľa neho aj množstvo jazykov, ktoré sa v škole musia učiť. Okrem materinskej maďarčiny a slovenčiny aj dva svetové. Bugár navrhuje jeden z cudzích jazykov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským vypustiť a sústrediť sa viac na slovenčinu, povedal v diskusnej relácii STV O päť minút 12.
„Neviem, že by sa uvažovalo o zmene,“ reagovala na Bugárov návrh hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková. Na námietku, že maďarské deti majú povinne o jazyk viac ako slovenské, odpovedá, že len využívajú ústavné právo učiť sa v jazyku národnostnej menšiny.
Bugárov nápad je horší ako sporný, komentuje Peter Schutz.
Podpredseda poslaneckého klubu SMK József Berényi hovorí, že spôsob výučby slovenčiny je nepraktický a mal by sa zmeniť. Najskôr sa deti učia vetu Ďateľ ďobe a až potom pozdrav Dobrý deň, ilustruje poslanec. Naopak, poslanec Smeru Stanislav Kubánek a člen školského výboru by posilnenie slovenčiny privítal. Má však pochybnosti, či to Bugár myslí úprimne.
Návrh šéfa Mosta prichádza pár dní po tom, ako maďarský prezident László Sólyom povedal, že maďarské deti aj na Slovensku by sa mali prioritne učiť materinský jazyk a štátny jazyk potom ako cudzí. Bugár hovorí, že to bolo netaktné.
Premiér Robert Fico (Smer) Sólyomov výrok označil za zákerný premyslený útok a rozbíjanie štátnosti.
Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v reakcii posiela na hodiny slovenčiny do menšinových škôl inšpektorov. Maďarskí učitelia Mikolajovi v piatok odkázali, že by sa mal radšej sústrediť na prípravu pedagógov na univerzitách.
Podľa Mečiara účasť vo vláde nemá istú ani Smer
Líder HZDS Vladimír Mečiar sa domnieva, že vzhľadom na to, že kríza sa ešte neskončila, i keď to niektorí optimisticky tvrdia, bolo by pre Slovenska najlepšou kombináciou po júnových voľbách vládnutie Smeru-SD a ĽS-HZDS. Poznamenal však, že v súčasnosti nemá vládu istú ani Smer-SD. "Aj to môže byť iné, jedna zo zásadných chýb, ktorú Smer so sebou nesie celé obdobie, je veľmi vysoká popularita, veľmi dobrá marketingová politika, zlá účasť vo voľbách," povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.
Predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd Béla Bugár objasnil, že jeho strana by uprednostnil vznik stredopravej koalície. "V žiadnom prípade, si nevieme si predstaviť, že by sme išli hurá do vlády, ktorá nebude vedieť určitým spôsobom naplniť naše očakávania." Prípadnú povolebnú spoluprácu so Smerom-SD však nevylúčil. Podľa Mečiara snaha opozičných strán, ako aj novovzniknutých subjektov o vytvorenie bloku proti vládnej koalícii stroskotala.
Most si trúfa na 8 percent
Bugár priblížil, že Most-Híd si v parlamentných voľbách "trúfa" dosiahnuť osempercentný zisk, musia sa však zobudiť vnútorné štruktúry strany. Poukázal, že strana nemá iba voličov z maďarskej menšiny, ale ukazuje sa, že asi 30 percent voličov sú Slováci. Myslí si, že preferencie môže negatívne ovplyvniť výmena názorov so SMK, čo demonštroval tým, že keď strana reagovala na útoky SMK, klesli preferencie oboch subjektov. Deklaroval preto, že Most-Híd nebude na útoky reagovať, napriek tomu, že sa chystajú.
Mečiar už dávnejšie avizoval, že v nadchádzajúcich voľbách do Národnej rady SR by chcel získať dvojciferný výsledok. Niektoré prieskumy však ukázali, že ĽS-HZDS by brány parlamentu vôbec neprekročila. Líder ĽS-HZDS však dnes prieskumy volebných preferencií spochybnil s tým, že mnohé sú tendenčné a nekompetentné. "Je to súčasť volebnej kampane," skonštatoval s tým, že tieto marketingové veci strana neberie vážne.

Beata
Balogová
