BRATISLAVA. Kauza naťahaných káblov cez niektoré časti Petržalky káblovou spoločnosťou Digi Slovakia má pokračovanie. Najnovším rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave vzniká precedens, na základe ktorého sporný spôsob šírenia telekomunikačných sietí ponad obývané časti krajiny môže narastať.
Konkurencia a úrady boli proti
V lete minulého roka spoločnosť Digi Slovakia časť svojich závesných káblov naťahala v Petržalke cez stĺpy verejné osvetlenia, ponad ulice, bytovky, porast.
Proti spôsobu šírenia signálu vystúpila mestská časť Petržalka, stavebný úrad začal správne konanie, v ktorom skonštatoval porušenie predpisov. Káble boli rozvešané bez zmluvy s mestom, bez územného rozhodnutia, v rozpore s vyhláškou ministerstva životného prostredia, ktorá prikazuje, aby telekomunikačné rozvody sa v zastavanej časti obce umiestňujú pod povrch zeme.
Proti káblom zaveseným nad zemou vystúpila aj konkurenčná spoločnosť UPC, ktorá podala na Digi Slovakia žalobu na Okresnom súde. UPC tiež poskytuje služby v Petržalke, jej náklady na vybudovanie siete však boli vyššie. Podľa odborníka Jaroslava Leláka z STU rozdiel v nákladoch opri zakopávaní káblov do zeme a vedením vzduchu sú aj desaťnásobne vyššie. Takýto spôsob vedenia káblov označil Lelák za neakceptovateľný.
Hoci Okresný súd v januári vydal predbežné opatrenie podľa ktorého mala spoločnosť Digi Slovakia stavbu (zavesené káble) odstrániť, zakázala jej v Petržalke ponúkať služby, propagáciu, predaj a uzatvárania nových zmlúv. Digi Slovakia to nerešpektovala.
Digi Slovakia je spokojná
Spoločnosť Digi sa odvolala na Krajský súd. Ten minulý týždeň zamietol návrh na nariadenie predbežného opatrenia. Podľa Digi krajský súd to „odôvodnil tým, že navrhovateľ (UPC) neosvedčil potrebu nariadenia predbežného opatrenia v danom konaní a v požadovanom rozsahu."
„Teší nás, že súd objektívne zhodnotil situáciu a spravodlivo rozhodol v prospech obyvateľov Petržalky a našich klientov. Ide zároveň o druhú významnú inštitúciu, po Telekomunikačnom úrade SR, ktorá oficiálne potvrdila legitímnosť nášho konania," povedala šéfka Digi Slovakia Melinda Monica Morariu. Spoločnosť bude pokračovať v budovaní svojich sietí a v rozširovaní ponuky služieb aj v ostatných častiach Bratislavy. Forma vedenia káblov nad zemou má byť podľa vyjadrenia Digi Slovakia "iba dočasné riešenie," pričom jej prioritou je "budovanie káblov pod zemou."
Pandorina skrinka
Spoločnosť UPC neskrýva rozhorčenie. „Digi Slovakia naťahaním káblov ponad celú Petržalku vyvolala epidémiu, ktorej dôsledky dnes vidíme aj v iných mestách, kde lokálni provideri takisto ťahajú káble ponad bytovky, trávniky, po stromoch, ponad hrajúce sa deti," povedal hovorca UPC Jaroslav Kolár. Podľa neho toto rozhodnutie otvorilo „pandorinu skrinku" a vďaka nemu si oddnes na Slovensku každý môže ťahať káble kdekoľvek a akokoľvek.
„Toto rozhodnutie vytvára pôdu na legitimizovanie nekalosúťažného konania, pretože umožňuje dotyčnej firme získať neoprávnenú výhodu oproti ostatným účastníkom na trhu, do nevýhody sa dostávajú tie podniky, ktoré dodržiavajú predpisy a zakopávajú káble do zeme," hovorí Kolár. UPC mieni naďalej zakopávať káble do zeme. Ďalší veľký operátor Slovak Telecom rozhodnutie komentovať nechcel. „Naša spoločnosť bude postupovať naďalej v súlade s platnou vyhláškou Ministerstva životného prostredia, ktorá určuje, že telekomunikačné rozvody sa v zastavanej časti obce umiestňujú pod povrch zeme," povedal Martin Vidan zo Slovak Telecom.
Digi Slováka poskytuje služby aj v ďalších mestách ako v Senici, Šali, Žiari nad Hronom, Handlovej, Prievidzi, Ružomberku, Bojniciach, Brezne, Košiciach a v Komárne. „Všade ide o kombinované siete podzemných aj nadzemných trás," hovorí Mária Matejová za Digi Slovakia a upozorňuje, že tak na rovnakých „nadzemných trasách idú často popri sieťach DIGI aj siete konkurenčných spoločností."

Beata
Balogová
