BRATISLAVA. O 1500 eur viac budú môcť poslanci Európskeho parlamentu rozdeliť svojim asistentom. Zaplatí to samotný parlament znížením rezervy na svoje budovy.
Dôvodov sa našlo hneď niekoľko – viac povinností europoslancov súvisiacich so schválením Lisabonskej zmluvy či nový a drahší štatút euroasistentov platný od júla 2009.
Z 13 slovenských zákonodarcov za návrh hlasovalo päť, z toho traja členovia sociálne orientovaného Smeru – Katarína Neveďalová, Monika Smolková i člen finančného výboru, ktorý s myšlienkou prišiel, Vladimír Maňka.
„Schvaľujeme až 95 percent všetkých zákonov, predtým to bolo okolo 60 percent, čiže ide o obrovský nárast agendy. Ako hlavný spravodajca pre rozpočet som povedal, že s tým nebudem súhlasiť, pokiaľ nenájdeme rezervy. Tie sme našli, to znamená, že neberieme peniaze od daňových poplatníkov navyše,“ vysvetlil svoju zdvihnutú ruku banskobystrický župan.
Doterajšiu sumu 17 540 eur mesačne, ktorú má na podobné výdavky každý europoslanec, pritom Maňka neminie. Anna Záborská z KDH na rozdiel od Maňku vyplatí svojim piatim asistentom celý balík peňazí. Podľa nej suma, o ktorú sa balík po novom zvýši, postačí maximálne na jedného asistenta navyše. „Nové kompetencie parlamentu si vyžiadajú minimálne o tretinu práce viac ako doteraz.“
Schválené zvyšovanie platov pre asistentov poslancov považuje za citlivú tému Monika Flašíková-Beňová zo Smeru. Tvrdí však, že ide o tému europoslancov hlavne zo starších členských krajín únie.
Spomedzi slovenských europoslancov návrh odmietol len Jaroslav Paška z SNS. „Podľa mňa je krytie potrieb slovenských poslancov dostatočné. Neviem, či v krajinách, kde sú vyššie životné náklady, napríklad v Nemecku a vo Veľkej Británii, je ten balík dostatočný.“
Uznesenie parlamentu je však len prvým krokom k platnej legislatíve – Európska komisia teraz musí na jeho základe navrhnúť úpravu rozpočtu na tento rok, na ktorej sa následne bude musieť zhodnúť Európsky parlament s radou, kde členské štáty zastupujú ministri.

Beata
Balogová
