BRATISLAVA. Politické strany ženám veľmi nedôverujú. Na väčšine kandidátok do parlamentných volieb najsilnejších strán netvoria ani pätinu. A žien oproti predchádzajúcim voľbám ešte ubúda.
V Národnej rade dnes sedí 27 poslankýň. Po prepočítaní mandátov podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus z marca by tento počet po voľbách klesol na 23.
Najviac HZDS, najmenej SNS
Najviac žien na kandidátke z najsilnejšej osmičky strán, rovnako ako pred štyrmi rokmi, má HZDS – 37. Na zvoliteľnom mieste je však jediná, dcéra moderátorky Ady Strakovej Barbora.
Pri porovnaní s voľbami 2006 si na kandidátke ženy polepšili iba v KDH a Smere. Predseda Smeru Robert Fico, ktorý marec trávi aj v kultúrnych domoch po Slovensku so šou k MDŽ, tvrdí, že je proti kvótam s počtom žien v politike. Na kritiku ženských organizácií pre nerovnomerné odmeňovanie žien oproti mužom reagoval, že jeho vláda neprijala „žiadne opatrenie, ktoré by zavádzalo nerovnosť medzi mužmi a ženami“.
Do parlamentu by sa podľa prieskumov mohlo za Smer dostať desať žien. Vysoko na kandidátke je len ministerka práce Viera Tomanová. V druhej desiatke sú poslankyne Jana Laššáková a Renáta Zmajkovičová.
Najviac žien, až deväť, pribudlo na kandidátke KDH. Hnutie, podobne ako Smer, považuje kvóty pre ženy za nedôstojné. „Rozhodujeme sa na základe schopností a odbornosti,“ tvrdí hovorca strany Martin Krajčovič. V prvej desiatke má KDH dve ženy, poslankyňu Máriu Sabolovú a bývalú novinárku Janu Žitňanskú.
Nedávny prieskum agentúry Focus pritom ukázal, že medzi voličmi KDH výraznú väčšinu tvoria práve ženy. Majú podiel až vyše 70 percent.
Miesto na kandidátke majú ženy isté iba v SDKÚ, stanovy ho dávajú straníckemu združeniu žien. Magda Vášáryová ako jeho predsedníčka má až číslo 23. Pred ňu sa dostali Lucia Žitňanská a bývalá sudkyňa Jana Dubovcová. SDKÚ je jedinou silnou stranou, ktorú do volieb vedie žena – Iveta Radičová.
Aby sa necítili zle
SNS nebude podľa jej hovorcu Petra Paluša ženy nasilu „tlačiť tam, kde sa nemusia cítiť dobre“. Strana si vraj nevyberá podľa pohlavia, ženy by však podľa Paluša dokázali politiku nielen „zjemniť, ale aj obohatiť o nové impulzy“. Dvojkou je podpredsedníčka strany Anna Belousovová.
SMK tvrdí, že pri kandidátke dbá aj na rodovú rovnosť. „Bohužiaľ, musíme konštatovať, že v SMK je stále prevaha politikov mužov,“ povedala hovorkyňa strany Eva Dunajská. V prvej desiatke sú poslankyne Ágnes Biró a Klára Sárközy.
„Politická klíma a momentálna nízka úroveň politickej kultúry na Slovensku priam volajú po väčšom zastúpení žien vo vrcholnej politike,“ konštatuje aj hovorkyňa strany Most-Híd Nora Czuczorová. Strana pritom nemá v prvej desiatke ani jednu ženu. Most vraj odmieta pozitívnu diskrimináciu, pomoc však ponúka všetkým odborníčkam, ktoré majú chuť pracovať v politike.
Ďalší nováčik SaS Richarda Sulíka do prvej desiatky umiestnil len generálnu manažérku strany Janu Kiššovú.

Beata
Balogová
