BRATISLAVA. Iskola, škola, school, schule. Prinajmenšom tieto štyri výrazy pre pojem škola by dnes mali poznať šiestaci na základných školách s vyučovacím jazykom maďarským. Popri materinskej maďarčine a štátnej slovenčine im ďalšie dva povinné cudzie jazyky zaviedla reforma ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) spred dvoch rokov. Oproti žiakom na slovenských školách tak musia zvládnuť o jazyk navyše.
Šéf Mosta-Híd Béla Bugár navrhol posilnenie slovenčiny na úkor jedného cudzieho jazyka. „Neznamená to, že sme proti dvom cudzím jazykom. Nadané deti sa môžu učiť aj ďalší jazyk,“ hovorí expertka strany na školstvo Alžbeta Ožvaldová. Štvrtý jazyk by mal ostať iba voliteľný.
Súhlasia viacerí učitelia. „Máme aj veľa rómskych žiakov, ktorí dosahujú slabé výsledky v maďarčine aj slovenčine a nie som si istá, či im prospieva výučba ďalších dvoch jazykov,“ hovorí riaditeľka školy s vyučovacím jazykom maďarským vo Fiľakove Agnesa Janušeková.
Most-Híd navrhuje aj to, aby sa zložitá gramatika presunula zo základných škôl na stredné. Zbytočné sa im zdá učiť deviatakov napríkad o prechodníku.
„Mojou úlohou je naučiť žiaka v slovenčine komunikovať. Nesypať na deti zbytočnú gramatiku, ale najmä hovoriť,“ súhlasí riaditeľ základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede Alexander Fibi. Ministerstvo školstva reaguje stroho, že pripomienky možno predkladať cez Radu pre národnostné školstvo, ktorá je poradným orgánom ministerstva.
Spor o slovenčinu maďarských žiakov vyvolali slová maďarského prezidenta, že slovenčinu treba učiť ako cudzí jazyk. Minister Mikolaj následne poslal do škôl inšpektorov.

Beata
Balogová
