BRATISLAVA. Zverejňovanie rozhodnutí na internete, lepšiu organizáciu práce či posilnenie postavenia súdnych úradníkov navrhujú pre zlepšenie slovenského súdnictva politické strany, ktoré majú reálnu šancu uspieť v júnových parlamentných voľbách. Vyplynulo to z ankety ČTK.
Pozitíva zmien by sa vraj mohli prejaviť v priebehu dvoch či troch rokov. Súdna rada sa k problematike zatiaľ nevyjadrila.
Dlhé konania kritizuje aj Fico
Súdnictvo čelí kritike dlhodobo. Na dlhé súdne konania sa sťažujú bežní ľudia aj zamestnávatelia, ktorí považujú vymožiteľnosť práva na Slovensku za prekážku ďalšieho rozvoja podnikania.
Ministerstvo spravodlivosti nedávno poukázalo na to, že v porovnaní s rokom 2006 sa vlani počet nevyriešených občianskoprávnych prípadov na okresných súdoch znížil takmer o 20.000 na zhruba 57.000. S prácou súdov však nebol spokojný pri hodnotení rezortu ani premiér Robert Fico.
Verejný ochranca práv Pavel Kandráč, ktorého úrad pomáha ľuďom okrem iného aj s riešením zdĺhavých súdnych konaní, považuje za jednu z najvážnejších príčin pomalého rozhodovania vysoký počet prípadov.
"K objektívnym príčinám patrí vysoká zaťaženosť súdov a sudcov, vyšších súdnych úradníkov a pracovníkov administratívy množstvom podaní," priblížila postoj ombudsmana vedúca jeho kancelárie Henrieta Antalová. Napriek tomu podľa ochrancu práv nie je potrebné zvyšovať terajší počet asi 1300 sudcov.
Sudcov je dosť
S rozšírením sudcovského stavu nepočíta taktiež ani jedna zo šiestich strán, ktoré odpovedali na otázky ČTK. "Máme na Slovensku príliš veľa sudcov na počet obyvateľov," zhrnul poslanec opozičného KDH a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
"Iba samotné navýšenie počtu sudcov, nie je liekom na prieťahy v súdnom konaní," pridala sa poslankyňa najpopulárnejšej politickej strany Smer-SD Jana Laššáková. Obaja sa zhodli na tom, že je skôr potrebné posilniť postavenie súdnych úradníkov.
Súdy sa musia špecializovať
Situáciu by vraj mohlo zlepšiť aj to, ak by sa sudcovia a aj celé súdy špecializovali na konkrétne oblasti, myslí si predseda Republikovej rady vládnej ĽS-HZDS Marián Klenko. Práve do právomocí ĽS-HZDS v tomto volebnom období patrilo ministerstvo spravodlivosti.
"Vzhľadom na mnohé okolnosti bude v budúcnosti preferovaná nielen špecializácia sudcov, ale aj špecializácia súdov," poznamenal.
Poslankyňa opozičnej SDKÚ-DS a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská tvrdila, že prácu súdov je potrebné zefektívniť napríklad pokračovaním v zmenách organizácie ich práce. Bližšie podrobnosti neuviedla. Podľa poslanca a člena strany Most-Híd Gábora Gála by súdy okrem iného nútilo k rýchlejšiemu riešeniu prípadov zverejňovanie priebehu súdnych konaní na internete.
Nie na doživotie
Najradikálnejší návrh predložila mimoparlamentná Sloboda a Solidarita (SaS). Sudcovia by podľa nej mali byť volení na osem rokov a nie na doživotie, ako v súčasnosti. Lipšic však spochybňoval, či by bol ich výber objektívny, pokiaľ by bol v právomocí Súdnej rady. Sudcov by podľa neho mali v takomto prípade voliť skôr ľudia vo voľbách.
Tretia vládna strana SNS a opozičná SMK na otázky ČTK nereagovali.
Ústavný súd podľa skorších informácií zaznamená každoročne niekoľko stoviek sťažností na pomalosť súdov. Stovky oprávnených výhrad zaznamenal aj ombudsman. Podľa ministerstva spravodlivosti a prokuratúry sú príčinou dlhého rozhodovania aj nedokonalé zákony či údajné možnosti advokátov vyhýbať sa pojednávaniam prostredníctvom rôznych ospravedlneniek.
Súdna rada prisľúbila vyjadrenie až po svojom najbližšom zasadnutí, ktoré je naplánované na úvod apríla.
Návrhy strán na zlepšenie súdneho systému
Smer-SD
- posilňovanie elektronizácie justície, napríklad elektronické doručovanie písomností
- prepojenie súdneho konania s konaním pred mediátorom
- úprava postavenia a činnosti súdnych úradníkov
SDKÚ-DS
- zefektívnenie práce na súdoch
- zavedenie nových procesných pravidiel pre rozhodovanie súdov
- kvalitnejší sudcovia a pravidelné hodnotenie ich práce
KDH
- rozšírenie mimosúdnych konaní
- zabránenie neoprávneným absenciám advokátov
- nárast počtu súdnych úradníkov
SaS
- nahradiť doživotné menovanie sudcov menovaním na 8 rokov
- zverejňovanie audiovizuálnych záznamov z každého verejného pojednávania
- rozdelenie súdnictva na tri samostatné vetvy - občiansko-obchodnú, správnu a trestnú
Most-Híd
- zverejňovanie stavu prebiehajúcich konaní na internete
- rýchle a prísne disciplinárne postihy pre sudcov a iné osoby nedodržiavajúce určené lehoty
- dosiahnuť jednotnosť v rozhodovacej praxi
ĽS-HZDS
- vytvorenie porovnateľných pracovných podmienok na slovenských súdoch
- objektívne kritériá merateľnosti práce sudcov
- špecializácia sudcov
Zdroj: politické strany
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.