BRATISLAVA. O výsledkoch prvého pracovného zasadnutia Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) dnes informovala jej predsedníčka Tatiana Janečková (nominantka Smeru). Komisia plánuje o registrácii strán do volieb definitívne rozhodnúť v utorok.
"Zatiaľ nie sú také chyby, ktoré by javili známky toho, že by niektoré z prihlásených politických strán či kandidátov nemohli byť zaregistrovaní," povedala Janečková. Poznamenala, že členovia ÚVK zistili pri posudzovaní kandidátok formálne nedostatky ako bolo napríklad nesprávne uvedenie gramatického rodu pri povolaní kandidáta. "Väčšinou išlo o kozmetické úpravy," dodala.
Poradové čísla dostanú strany zajtra
Predchádzajúcich volieb do Národnej rady v roku 2006 sa zúčastnilo 21 subjektov. ÚVK by mala o registrácii politických subjektov do volieb rozhodnúť podľa Janečkovej v utorok. "Zároveň budeme žrebovať čísla, s ktorými pôjdu strany do volieb," poznamenala. Naformulovať by sa mali aj definitívne podoby hlasovacích lístkov s menami uchádzačov o kreslo poslanca.
ÚVK, v ktorej má svojho zástupcu každá zo strán či hnutí prihlásených do volieb, vyhlasuje aj výsledky hlasovania. Prerokúva tiež informácie o dodržaní rovnosti pri prideľovaní vysielacích časov v televízii a rozhlase počas volebnej kampane.
Prieskumy vedie Smer
Občania budú o svojich zástupcoch v Národnej rade rozhodovať 12. júna. O miesto v parlamente majú záujem všetky súčasné parlamentné strany.
Najvyššej popularite sa dlhodobo teší vládny Smer-SD, ktorý vedie s výrazným náskokom pred najsilnejšou opozičnou stranou SDKÚ-DS. Do parlamentu by sa podľa prieskumov mali dostať aj KDH bývalého eurokomisára Jána Figeľa a mimoparlamentná SaS spoluautora systému rovnej dane Richarda Sulíka.
Koaličné ĽS-HZDS a SNS, ako aj opozičná SMK a mimoparlamentná strana Most-Híd, zastupujúce záujmy maďarskej menšiny, sa pohybujú okolo päťpercentnej hranice zvoliteľnosti. Zostavenie kabinetu bude záležať práve od toho, koľko strán sa dostane do parlamentu.
Ako SMER-SD plní sľub o zmene volebného systému
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia v boji proti politickej korupcii vo forme kupovania nezávislých poslancov presadí zmenu volebného systému, aby aspoň polovica poslaneckého zboru bola volená v jednomandátových volebných obvodoch, v ktorých by voliči mali právo zbaviť poslanca jeho mandátu aj v priebehu volebného obdobia.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Väčšinový volebný systém by oslabil zastúpenie menšín v parlamente a pravdepodobne by viedol k zvýšeniu počtu nezávislých poslancov, čo by mohlo oslabiť politickú stabilitu.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neschválila ani nenavrhla zmenu volebného systému.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.