BRATISLAVA. Slovenské úrady ani dva mesiace po príchode trojice bývalých väzňov z americkej väznice Guantánamo na Slovensko nepovedali, či im obmedzujú pohyb a či majú právnika. Podľa mimovládnych organizácií tak nie je možné overiť, či nie sú ich práva porušované aj na Slovensku. Američania ich roky väznili bez dôkazov pre údajné kontakty na teroristov.
Hoci ministerstvá zahraničných vecí i vnútra tvrdia, že ide o bezúhonných ľudí, všetky informácie o nich taja. Jediná konkrétna informácia pochádza od amerického veľvyslanectva. „Sme spokojní, že im bolo poskytnuté právne poradenstvo,“ povedal pre SME charge d'affaires Keith Eddins. Naše ministerstvá to nepotvrdili.
Kto im údajné poradenstvo poskytuje, nevie Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov ani mimovládne organizácie, ktoré utečencom pomáhajú.
Američania povedali aspoň niečo, naše ministerstvá nič, porovnáva Lukáš Fila.
„Vzbudzuje to pochybnosti, či sú ich práva dodržiavané,“ myslí si advokátka Mária Kolíková, ktorá sa ľudským právam venuje. Podobný názor má advokát Martin Škamla, ktorý obhajoval údajného alžírskeho teroristu Mustafu Labsiho. „Pre občana Slovenska by malo byť dôležité, či sú u nás dodržiavané práva každého jednotlivca. Ak by dnes boli porušované práva niekoho, koho nepoznáme, zajtra to môže byť náš blízky.“
U našich úradov zatiaľ nepochodila ani medzinárodná organizácia Amnesty International. „Chceli sme vedieť, aký právny status u nás majú, ako je im zabezpečená právna pomoc, či majú prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti,“ vraví riaditeľ slovenskej pobočky Branislav Tichý. „Zatiaľ sme dostali iba všeobecný prísľub, že všetko sa dozvieme.“
„Tieto informácie podliehajú stupňu utajenia a nemôžeme ich sprístupniť verejnosti,“ odpovedalo na všetky otázky ministerstvo vnútra.

Beata
Balogová
