BRATISLAVA. Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS je proti vývozu slovenského kultúrneho písomného dedičstva do Nemecka s cieľom jeho ošetrenia tak, ako to plánuje ministerstvo kultúry (MK). Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Slovensko podľa jeho slov stojí na križovatke ako chrániť kultúrne dedičstvo, ktoré je dnes v archívoch či knižniciach. "Ide o milióny kníh a archívnych materiálov. Sú dve cesty, ako Slovensko naloží so svojím písomným dedičstvom," tvrdí opozičný poslanec. Prvou je riešenie MK, ktoré ho chce naložiť na kamióny, odviesť do Nemecka a tam ho ošetriť za desiatky miliónov eur a na tieto služby použiť eurofondy.
Chcú postaviť centrum
Druhá cesta, ktorú preferuje SDKÚ-DS, je postaviť na Slovensku funkčnú technológiu a zriadiť komplexnú fabriku na konzervovanie písomného dedičstva a následne ho digitalizovať. "Teda eurofondy nepoužívať v Nemecku a tvoriť tam pracovné miesta, ale využiť ich na Slovensku," povedal. Strana preto preferuje vybudovanie Integrovaného konzervačného centra (IKC) vo Vrútkach.
"Chceme centrum, ktoré sme schopní postaviť z peňazí z Operačného programu Informatizácia spoločnosti do dvoch rokov. Kultúrne dedičstvo predsa bude potrebné chrániť aj po tom, ako sa minú eurofondy," vysvetlil Janiš. Navyše vybudovanie IKC má priniesť 80 nových pracovných miest a ďalšie desiatky majú vzniknúť po celom Slovensku v rámci obslužných činností.
Janiš si myslí, že zachraňovať písomné dedičstvo cez rôzne obchodné firmy je len obyčajný sprostý obchod s históriou SR. "Slovensko nie je banánová republika, aby sme si písomné dedičstvo vyvážali za hranice," upozornil. V tejto súvislosti poslanec pripomenul, že minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) dostal projekt IKC na stôl, no ignoruje ho. "Namiesto toho vypísal súťaž za 170 miliónov eur a realizátorom bude jedna nemenovaná firma v Lipsku, lebo súťažné podmienky spĺňa len ona," podčiarkol.
Projekt je hotový, Maďarič ho odmieta
Janišova stranícka kolegyňa Magda Vášáryová si nevie predstaviť, že slovenskí archivári, ktorí roky chránili tieto poklady, teraz pustia zachránené veci z rúk, naložia ich do kamiónov a pošlú do Nemecka. "Nahlásime sa ministrovi a vypočujeme si argumenty, prečo predložil do vlády takéto riešenie. Každá z týchto kníh musí mať špeciálne povolenie na vývoz. Kto to bude robiť? Je jasné, že sa všetky knihy vrátia?" pýtala sa.
Lokalitu Vrútok Janiš odôvodnil tým, že Slovenská národná knižnica dostala v minulom volebnom období po armáde zadarmo priestory v tomto meste. V nich s pomocou nórskych fondov vybudovala časť digitalizačného centra, ktoré už v súčasnosti funguje. "Je to v centre Slovenska aj národného kultúrneho dedičstva. Kompletne vypracovaný projekt IKC dostal aj minister, uprednostnil však obrovský tender a vývoz kníh za hranice SR. Chráňme si svoje dedičstvo doma, veď toto je vlastenectvo v praxi," dodal.