SME

Slota znova uráža a straší. Naša armáda je vraj neschopná

Maďarská armáda podľa slovenského nacionalistu cvičí prechod cez rieku.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Maďarská armáda podľa predsedu SNS Jána Slotu usilovne nacvičuje prechod vodných tokov. „Vyzývam všetkých Slovákov, aby sme sa mali na pozore. Neviem, čo zobudí Slovákov, aby začali zvyšovať obranyschopnosť,“ vyhlásil dnes Slota na tlačovej besede. Podľa neho Slovensko má neschopný Generálny štáb, neschopného náčelníka Generálneho štábu a neschopné celé vedenie armády. Slota upozornil, že slovenská armáda s výnimkou pluku v Žiline nie je bojaschopná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slota tiež upozornil, že druhá najsilnejšia maďarská strana Jobbik jednoznačne prezentuje zámer zmeny hraníc so susednými štátmi pomocou armády. „Pred piatimi rokmi, keď som to hovoril, všetci ste sa mi smiali,“ dodal predseda SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Slotu chcú zopakovať Kosovo

Kandidát Jobbiku na ministra spravodlivosti na stretnutí s voličmi v Debrecíne počas víkendu vyhlásil, že "je potrebné, aby trianonská mierová zmluva prešla revíziou." Tamás Gaudi-Nagy, ktorý má číslo päť na straníckej kandidátke, označil za minimum "zabezpečenie sebaurčenia zahraničných maďarských území." Podľa neho "keď to bude potrebné, v danom prípade sa prostredníctvom referenda môže uskutočniť aj úprava hraníc. Na to potrebujeme aj silnú armádu."

Cieľom maďarskej politiky je podľa Slotu politická autonómia južného Slovenska a následne cez referendum jeho odtrhnutie, teda obdobný scenár ako v Kosove. „SNS sa chce úprimne postaviť pred občanov a urobiť všetko pre to, aby sa do vlády dostali národné politické sily,“ zdôraznil Slota, podľa ktorého jedine SNS odmieta povolebnú spoluprácu s SMK a Mostom-Híd. Podľa prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej oficiálna politika Maďarska je politikou šovinizmu.

SkryťVypnúť reklamu

SNS odmieta maďarské predsedníctvo v únii

Maďarský prezident László Sólyom je podľa Slotu čistý provokatér, ktorý bičuje vášne. Podľa neho zvyšuje svojimi vyhláseniami napätie medzi Slovenskom a Maďarskom. Podľa Belousovovej predseda najsilnejšej maďarskej strany FIDESZ Viktor Orbán by sa mal ospravedlniť za svoje výroky proti Slovensku, ak nie, tak je na Slovensku neželanou osobou. Belousovová avizovala, že v máji na pôde parlamentu navrhne, aby NR SR zaujala stanovisko k výrokom Orbána. Ostrejšie by podľa nej mala konať aj naša diplomacia. „Mali by sme zabrániť tomu, aby Maďarsko predsedalo v roku 2011 Európskej únii,“ vyhlásila.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj zas kritizoval rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý zrušil rozhodnutie ministerstva vnútra o rozpustení občianskeho združenia Harmónia. Podľa Rafaja združenie má iredentistické ciele a chce vytvoriť na južnom Slovensku autonómiu na etnickom princípe.

SkryťVypnúť reklamu

O partneroch vie veľa

SNS nechce podľa predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu robiť z vládnej koalície trhací kalendár. „Vieme o problémoch malých, stredných i veľkých u našich koaličných partnerov. My ich nechceme nafukovať a priživovať sa na nich,“ povedal dnes Slota na tlačovej besede v súvislosti s kauzami financovania sociálnych podnikov, za ktoré ministerku práce Vieru Tomanovú kritizuje ĽS-HZDS.

SNS je presvedčená, že aj keby sa na ministerku práce Vieru Tomanovú "našlo čokoľvek", o svoje miesto vo vláde nepríde. "Desiatka na kandidátke Smeru odvolaná nebude," myslí si prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová, ktorá tak dnes reagovala na špekulácie o prípadnom odvolaní Tomanovej pre nedostatky vo fungovaní sociálnych podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Odôvodnila to tým, že Smer-SD v koalícii používal aj používa dve pravítka. "Jedno, ktoré je na koaličných partnerov, predovšetkým na SNS, ktorým sa hneď bije, a potom také jemné pravítečko na svojich vlastných ministrov, ktorým sa jemne hrozí alebo sa ukazujú rôzne farebné kartičky," upozornila Belousovová s tým, že keby bola určujúcim elementom vo vládnej koalícii SNS, tak by používala "jednoznačne len jedno pravítko".

Zároveň však súhlasí so svojím straníckym šéfom Jánom Slotom, že sa národniari nebudú priživovať na tom, že budú "pichať" do svojich koaličných partnerov. Slota v tejto súvislosti dodal, že "SNS tu nie je od toho, aby robila z vládnej koalície trhací kalendár".

Podniky kontrolu neustáli

Sociálne podniky kontrolovali koncom minulého roka audítori Európskej komisie (EK). Tí podľa neoficiálnej správy z kontroly navrhujú nepreplatiť ani euro z 25 miliónov eur, ktoré sa zaviazal rezort práce dať na ich činnosť. Skonštatovali to v pracovnej verzii, tzv. drafte výsledku auditu, ktorý začiatkom minulého týždňa poslali na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom ich stanoviska je neoprávnená výška štátnej pomoci, ktorá predstavuje 95 % celkových nákladov, z čoho až 90 % má byť financovaných z eurofondov. "Pomoc pre sociálne podniky nerešpektuje podmienky zákonnosti a vhodnosti použitia zdrojov. Odporúča sa preto, aby bolo ich financovanie zrušené a akékoľvek zálohy a refundácie nákladov vymáhané," uvádza komisia v drafte.

Maďarsko

Súvisiace témy: Strana SNS
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 656
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 032
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 059
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 734
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu