Markíza a Joj posilnili spravodajstvo už pred rokmi. Prebúdza sa už aj verejnoprávna STV.
BRATISLAVA. Neustávajúci prepad sledovanosti spravodajstva Slovenskej televízie zalarmoval riaditeľa Štefana Nižňanského. V materiáli pre Radu STV, ktorý má SME k dispozícií, avizuje doteraz nevídané zmeny. Takmer dva roky po svojom nástupe do funkcie, krátko pred voľbami. Zmeny vo vedení a zostave redaktorov a moderátorov vedenie zatiaľ neavizuje.
Nové má byť najmä hlavné večerné spravodajstvo. Televízii nesedí názov Správy STV. „Nakoľko sme v 90. rokoch prišli o zabehnutú značku Televízne noviny, zvažujeme využiť názov Teležurnál." Od toho by odvodzovali aj ďalšie ako Ranný či Poludňajší Teležurnál, Teležurnál Plus. Vedenie si už zaregistrovalo aj značku Aktuality, známu z minulosti.
Plánované zmeny v spravodajstve SME potvrdil hovorca televízie Peter Susko, bude o nich rokovať Rada STV.
Vizuál Správ STV je nevyhovujúci, archaický,
na divákov pôsobí priam demotivujúco a deprimujúco.
správa vedenia STV
o vlastnom spravodajstve
Kritizujú vlastné správy
Hlavné správy chce televízia mierne predĺžiť a zmeniť ich vizuál, pretože relácia je „absolútne nevyhovujúca, archaická, so spravodajskými štúdiami nielen domácich, ale aj zahraničných televízií neporovnateľná, na divákov pôsobiaca priam demotivujúco a deprimujúco".
Po voľbách chce televízia úplne prehodnotiť vyskladanie večerného spravodajského času. Z večerných správ bude akási spravodajská hodinovka spojená aj s regionálnymi správami. „Zmeny by prichádzali do úvahy v čase medzi 18.50 až 20.00 hod."
Podobný, trištvrtehodinový blok má momenálne konkurenčná Markíza, ktorá začína s Televíznymi novinami o siedmej večer.
Priama linka k premiérovi
Počas dňa majú pribúdať ďalšie krátke správy, v duchu filozofie celodenného nabaľovaného spravodajstva, s ktorou prišiel do televízie Nižňanský.
„V toku denných správ sa nesmie objaviť tá istá obrazová správa alebo reportáž dvakrát. Každá informácia, ktorá sa dostane do nasledujúceho vydania, musí byť zmenená - doplnená, spresnená, aktualizovaná, spravodajsky alebo formálne rozšírená."
Ráno sa má začínať flešovými správami Budíček. „To bude priestor na cvičenie a prípravu mladých perspektívnych spravodajcov." Od budúceho roku majú pribudnúť opäť Poludňajšie správy. Existujúce správy o štvrtej popoludní sa možno zmenia na Štúdio 16, pribudnú ešte krátke správy po šiestej.
Honosnejšie miesto majú získať aj Správy a komentáre. Od apríla by sa mali presunúť z Dvojky na Jednotku do lepšieho času. Aj pri nich STV uvažuje o novom názve Aktuality.
STV chce aj viac regionálnych spolupracovníkov, zriadiť post spravodajcu vo Washingtone a Moskve. Najneskôr v budúcom roku chce vybudovať nové spravodajské štúdio za približne dva milióny eur, či zriadiť stále linky na prenos signálu z Úradu vlády a Prezidentského paláca.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
