BRATISLAVA. Odbory navonok vystupujú ako jednotná organizácia, ale s niektorými rozhodnutiami centrály majú ich členovia problém.
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) v piatok podpísala dohodu o spolupráci so Smerom a deklarovala mu podporu v parlamentných voľbách.
Takúto dohodu uzavrela už pred voľbami v roku 2006. Ján z Košíc, dlhoročný odborársky funkcionár, však tvrdí, že vtedy požiadala o súhlas aj základné organizácie. Teraz ich obišli.
„Áno, je to v tomto okamihu pravda," priznal hovorca konfederácie Otto Ewiak. Rozhodnutie sa podľa neho rodilo dlho a „zelenú" mu dala rada predsedov odborových zväzov.
„Bez diskusie v členskej základni a ich súhlasu nemali právo konať tak, ako konali," myslí si, naopak, odborár.
Pýta sa tiež, prečo vedenie odborov nepožaduje splnenie niektorých predvolebných sľubov v zdravotníctve, a kde bolo, keď dopravcovia protestovali proti mýtu.
„Sme si vedomí, že z pohľadu zdravotníkov sa nenaplnili očakávania, ale berieme na zreteľ, že vládu netvorila len jedna strana a že nie všetko sa dalo realizovať," hovorí Anton Szalay, šéf odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb.
Odborových zväzov je 28, väčšina ich šéfov hlasovala za spoluprácu so stranou Roberta Fica. „Nesúhlasné postoje sa vyskytli, v celkovom súčte však boli zanedbateľné," tvrdí Ewiak.
Jozef Stano, predseda Združenia odborárov jadrovej energetiky, si myslí, že „previazaním sa s akoukoľvek politickou stranou sa KOZ stáva závislou od politiky", a združenie chce, aby bola apolitická. Aj v zahraničí odbory spolupracujú s ľavicovými vládami. Odborárom skôr prekáža, že sa ich šéfovia nespýtali na názor.
Mária Mayerová, predsedníčka odborového zväzu verejnej správy, s dohodou o spolupráci súhlasila, ale s odporúčaním voliť Smer nie. „Voliť politickú stranu by malo byť slobodným rozhodnutím každého občana tejto republiky."
Ewiak tvrdí, že odborári sa aj tak rozhodnú, koho voliť, v súlade so svojím vedomím a svedomím. „Teda žiadny príkaz."
Centrála im však pri výbere strany chce pomôcť. Spracúva údaje o tom, ako poslanci Národnej rady hlasovali a presadzovali sociálne a ekonomické opatrenia. „Analyzujeme, kto sa najviac priblížil a presadzoval záujmy odborov. Túto analýzu budú mať členovia odborov k dispozícii pred parlamentnými voľbami."
Ako vláda plní sľub posilniť odbory
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
